sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Miroslav Krobot
© Archiv Evolution Films



Miroslav Krobot natáčí komedii Šnajdr s Ivou Janžurovou a Pavlem Šimčíkem

PRAHA-OLOMOUC: V pátek padla v Praze první klapka nového filmu Miroslava Krobota Šnajdr. Diváci se mohou těšit na komedii plnou vtipných situací i nečekaných zvratů. Do hlavních rolí svého třetího filmu si Miroslav Krobot vybral herce Dejvického divadla Pavla Šimčíka a Ivu Janžurovou, která letos v plné tvůrčí síle oslavila osmdesátiny. Scénář vytvořil Miroslav Krobot opět v tandemu s Lubomírem Smékalem. V dalších rolích se představí například Klára Melíšková nebo Jakub Žáček.  Za kamerou stojí držitel čtyř Český lvů Martin Štrba.

Autor článku: 
Silvie Marková

V neděli filmový štáb odjel vlakem Českých drah z pražského hlavního nádraží do Olomouce. I po cestě se však pilně pracovalo a během jízdy pokračovalo natáčení. „Rozhodli jsme se využít natáčení scén ve vlaku také pro přesun většiny štábu do Olomouce v souladu s naší strategií 'zeleného natáčení', kdy se vždy snažíme o co nejšetrnější přístup k životnímu prostředí,“ vysvětluje producentka Silvie Michajlova. Právě Olomouc je hlavním dějištěm filmu, kde se štáb na několik týdnů zabydlí, mimo jiné v olomouckém S-klubu. Jeho scéna bude ve snímku patřit divadelnímu představení, které se zde snaží nastudovat svérázný pražský herec a debutující režisér Pavel Šnajdr v podání Pavla Šimčíka společně se svou babičkou ztvárněnou Ivou Janžurovou. „Film chápeme jako poctu tvořivosti a hravosti, s nadsázkou řečeno, jako poctu životní filosofii, která chápe i neúspěch a prohru jako inspiraci. Takový postoj představuje ve filmu postava babičky. Její zásluhou je Šnajdr na konci příběhu schopen přehlédnout svůj příběh s úsměvem a sebeironií,“ vysvětluje režisér a scenárista Miroslav Krobot. Natáčení skončí v druhé polovině letošního srpna.

Miroslav Krobot se jako scenárista a režisér podílel společně s Janem Prušinovským na vzniku kultovního televizního seriálu Čtvrtá hvězda (2013). Jeho celovečerní režijní debut Díra u Hanušovic (2014) vidělo v kinech více jak 150.000 diváků, byl vybrán do hlavní soutěžní sekce 49. ročníku MFF Karlovy Vary a získal 3 ocenění Český lev. Jeho druhý celovečerní film Kvarteto vstoupil do kin v roce 2017 a v roce 2019 byl uveden na televizních obrazovkách jeho 6dílný televizní seriál Zkáza Dejvického divadla.

Premiéra filmu Šnajdr, který vzniká v producentské péči Silvie Michajlove a Ondřeje Zimy ze společnosti Evolution Films, je plánována na jaro 2022.  Koproducenty jsou Česká televize, kreativní producent Jaroslav Sedláček a slovenská produkční společnosti MPhilms. Film vzniká za podpory Státního fondu kinematografie, Olomouckého kraje, statutárního města Olomouc a Filmové kanceláře Olomouckého kraje. Partnerem filmu jsou České dráhy.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024