pondělí
16. prosince 2024
svátek slaví Albína
Mireille Mathieu
© Foto: JVS Group



Mireille Mathieu si v poslední době zamilovala Prahu, vrátí se v březnu

PRAHA: Mireille Mathieu bude opět příští rok koncertovat v Praze. Natočila zde své poslední album a na Pražském hradě i videoklip. Posluchače i kritiky udivuje po léta svou zvláštní odtažitostí, s níž neosobně plní umělecké záměry jako robot nebo loutka na provázku, a přitom všechny fascinuje brilantní pěveckou technikou a ohromující pracovitostí.

07.03.2020
Autor článku: 
TZ/ika

Mireille Mathieu procestovala svět křížem krážem a už v roce 1967 přijela poprvé do Prahy. Ale málo zaplněná Sportovní hala ji rozplakala, a tak přijela znovu až za dvacet let. V rámci mezinárodního festivalu populární hudby Intertalent vystoupila za doprovodu Orchestru Václava Hybše v roce 1987 dva dny po sobě ve vyprodané pražské Lucerně. Ale stejně byla rozladěná. Dostala totiž náruče karafiátů a právě tyhle květiny z duše nesnáší. A taky se jí nelíbilo, že v programové brožuře několikadenního festivalu Intertalent má stejně velkou fotografii jako Helena Vondráčková a Karel Gott. Nechápala, jak je to možné, když ona je mnohem větší hvězda. Do Prahy se pak vrátila hned několikrát až v tomto desetiletí, kde vyprodané koncerty už proběhly bez problémů. A Prahu si doslova zamilovala! Natočila zde s Pražským symfonickým orchestrem pod taktovkou Jérôme Kuhna své poslední album Mes Classiques, na které nazpívala skladby klasiků - Čajkovského, Mozarta, Brahmse, Schuberta, Verdiho a Händela. Video k písni Le premier regard d´amour, což je její verze Čajkovského Koncertu b moll pak natočila ve Španělském sále a v reprezentačních prostorách Pražského hradu.  V pražském Kongresovém centru 7. března příštího roku uvede premiéru svého nového koncertního programu.

Mireille Mathieu se narodila před třiasedmdesáti lety, 22. července roku 1946, ve francouzském papežském městě Avignonu.  Je nejstarším ze čtrnácti dětí hřbitovního kameníka. Bydleli v dřevěném baráku, do kterého pršelo a fučelo dveřmi i okny. Až když jí bylo patnáct let, přestěhovala se její rodina konečně do slušného bytu. V něm poznala poprvé i do té doby pro ni nevídaný luxus. Koupelnu. „To, že jsem se mohla o samotě vykoupat, byla pro mne mimořádná událost“, přiznala Mireille Mathieu po letech v jednom interview. Mireille poprvé zpívala před publikem na půlnoční mši. To jí byly čtyři roky.  Aby měla na hodiny zpěvu, musela si přivydělávat drhnutím parket ve škole, kterou bez větších úspěchů studovala, nebo lepením obálek v nedaleké továrně.

Mireille Mathieu od dětství snila, že se jednou stane zpěvačkou. Že bude druhou Edith Piaf. V roce 1965 se Mireille rozhodla zúčastnit místní soutěže ve zpěvu, na které suverénně získala první cenu a pozvání do Paříže na televizní natáčení. V Paříži zanedlouho zvítězila v jedné televizní soutěži věnované památce Edith Piaf. V ní zastínila věrnou kopii téhle legendární francouzské zpěvačky, o čtyři roky starší a mnohem známější Georgette Lemair.  Mireille Mathieu zpívala repertoár Edith Piaf tak, že publikum uvěřilo, že se objevila další prostá dívka předurčená ke slávě, a plakalo. Když velmi záhy začala Mireille Mathieu vyhlašovat rozvod s repertoárem Edith Piaf, na čas to její příznivce roztrpčilo, ale pak si je svým odhodláním postavit se na vlastní nohy a vybudovat si vlastní repertoár získala ještě víc.

Hned na samém začátku její dechberoucí pěvecké kariéry se Mireille Mathieu ujal někdejší spolupracovník Edith Piaf a tehdejší manažer francouzského, tehdy ještě převážně rokenrolového, zpěváka Johnnyho Hallydaye, Johnny Stark. Mireille a její otec ho zpočátku považovali za Američana a sourozenci Mireille mu dlouho říkali náš strýček kovboj. Papa Stark okamžitě rozpoznal velký talent Mireille Mathieu a rozhodl se z ní udělat celosvětovou hvězdu. Hned v začátcích jí varoval slovy: „Aby ses stala zpěvačkou, musíš být silná, fyzicky i morálně. Spíš můžeš počítat s tím, že se zase ocitneš na slamníku než na polštářích Rolls – Royce. Zapamatuj si jednou provždycky, budu ti dávat práci jako galejníkovi, nic ti neprominu, nebudu mít s tebou slitování. Rozmysli si to, ještě je čas říct mi ne. Jestli mně budeš poslouchat, budeš pracovat a hlavně nebudeš moc urputně pospíchat za úspěchem, udělám z tebe opravdovou hvězdu“. Mireille Mathieu Johnnyho Starka poslechla a on splnil, co jí slíbil. Johnny Stark svěřil Mireille Mathieu do rukou slavného kapelníka Paula Mauriata a nezapomněl ani na fotografování a rozhovory, u nichž nikdy nechyběl. Mireille začala brát i hodiny hudby a zpěvu, tance, ale také francouzštiny, angličtiny a společenského chování. Budoucí hvězda dřela a dřela a výsledky byly čím dál tím víc znát. Z Mireille Mathieu se záhy na několik desetiletí stala nejpopulárnější francouzská zpěvačka se zahraničním renomé.

Dodnes prodala Mireille Mathieu celosvětově na sto dvacet milionů desek a nazpívala tisíc dvě stě písní v jedenácti jazycích.

Hned v začátcích se Johnny Stark pokusil prosadit Mireille Mathieu ve Spojených státech. Mireille vystoupila ve slavné Ed Sullivan Show, díky níž jí vidělo na 50 milionů Američanů, byla hostem televizního programu Toma Jonese, svým půvabem okouzlila nejen Elvise Presleyho a Roberta Redforda, ale i prosté Američany. Mireiile Mathieu jim svým zjevem připomínala titulní postavu z animované disneyovky Sněhurka a sedm trpaslíků. Své udělal určitě i její účes nazvaný Halo (Záře), který pro ni vytvořil slavný kadeřník Vidal Sassoon a který v té době napodobovaly všechny ženy, které chtěly vypadat moderně. Nutno ale říci, že ne všem slušel. V roce 1979 nazpívala Mireille Mathieu v angličtině a ve francoužštině album duetů s kanadským zpěvákem libanonského původu Paulem Ankou. Další duety pak nazpívala i s Elvisem Presleyem, Juliem Iglesiasem, Andy Williamsem, Deanem Martinem, Plácidem Domingem a s představitelem Bobbyho Ewinga z americké mýdlové opery Dallas, Patrickem Duffym.

Mireille Mathieu je zanícaná katolička, nikdy se nevdala, nemá děti a výrazně podporuje ústav pro duševně choré děti. Manažerku jí po smrti Johnnyho Starka v roce 1989 dělá její sestra Monique. V roce 2000 Mireille Mathieu převzala v pařížském Elysejském paláci z rukou francouzského prezidenta Jacquese Chiraka symboly rytíře Čestné legie za propagaci země galského kohouta v zahraničí. Tuhle zpěvačku znají od Pekingu až po Los Angeles a Mireille Mathieu Francii proslavila podobně jako Eiffelovka a generál Charles de Gaulle, kterého Mireille dodnes obdivuje. Naposledy se ve Francii politicky angažovala v roce 2007 ve prospěch prezidentského kandidáta Nicolase Sarkozyho, který byl starostou pařížského předměstí Neuilly sur Seine. Právě tam Mireille Mathieu od svého příchodu do Paříže v roce 1965 dodnes žije. Mimořádně je Mireille Mathieu oblíbená v zemích někdejšího Sovětského svazu, kam jezdí dodnes a stále se jí tam dostává doslova královského přijetí. V roce 2008  uspořádala v Moskvě koncert na počest Vladimíra Putina, v roce 2010 jí prezident Ruské federace Dmitrij Medveděv udělil Medaili přátelství, mnohokrát Mireiile Mathieu koncertovala na moskevském Rudém náměstí.  V roce 2015 na obřím německém turné oslavila padesát let svého působení na scéně světové populární hudby. Před třemi lety jí ve věku 94 let zemřela milovaná maminka Marcelle-Sophie. Od té doby na ní prostřednictvím písně Maman na každém ze svých koncertů vzpomíná. Papež Jan Pavel II. jí nazval zpěvačkou míru a lásky.

Video k písni Le premier regard d´amour - Mireille Mathieu jej natočila ve Španělském sále a v reprezentačních prostorách Pražského hradu a je její verzí Čajkovského Koncertu b moll - https://www.youtube.com/watch?v=sT2VMxE-N_M

Vstupenky na koncert Mireille Mathieu, který se uskuteční 7. března roku 2020 v pražském Kongresovém centru - https://www.ticketportal.cz/event/MIREILLE-MATHIEU-2020

Zdroj: JUDr. Jan Adam, PR

Mohlo by vás také zajímat...