čtvrtek
22. října 2020
svátek slaví Sabina
Podpis memoranda
© Zdroj: https://www.facebook.com/ministerstvokulturycr//photos/Ministři Zaorálek a Petříček podepsali memorandum o prezentaci českého kulturního bohatství v zahraničí

PRAHA: Ministr kultury Lubomír Zaorálek a ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (16. 9.) podepsali memorandum o spolupráci obou rezortů při podpoře a koordinaci prezentace české kultury v zahraničí. Podpisem memoranda ministři potvrdili důležitost role kultury v politice vnějších vztahů České republiky a zavázali se k zefektivnění spolupráce českých institucí na projektech v zahraničí.

Autor článku: 
Petra Hrušová

Kultura je často prvním velvyslancem dané země v zahraničí a má nezastupitelnou úlohu při posilování dobrého jména státu. Nově deklarovaná spolupráce ministerstev kultury a zahraničních věcí má rozvíjet kulturní diplomacii ve všech jejích aspektech se zájmem nejlepšího možného uplatnění české kultury v zahraničí. 

„Od začátku mého působení na Ministerstvu kultury mluvím o nutnosti posílit prezentaci naší kultury v zahraniční, proto jsem rád, že podpisem tohoto memoranda obě ministerstva tento zájem jasně deklarují. Pravda, aktuální situace způsobena pandemii covid-19 nám kulturní výměnu značně znemožnila. Nicméně je nutné si stanovit parametry pro budoucí prezentaci naší kultury v zahraničí, jakmile pandemie odezní a my se budeme moci vrátit k normálu“, řekl ministr kultury, Lubomír Zaorálek během podpisu memoranda.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček dodal: „Je nepochybné, že česká kultura patří k našim nejlepším vývozním artiklům. Ministerstvo zahraničních věcí se prostřednictvím své sítě zastupitelských úřadů a ve spolupráci s příspěvkovou organizací Česká centra snaží co nejlépe využívat svých možností při prosazování národních zájmů, ke kterým vytváření dobrého obrazu České republiky bezpochyby patří. Společně s panem ministrem Zaorálkem proto pevně věřím, že podpis tohoto memoranda o spolupráci povede k ještě lepší koordinaci a větší efektivitě při zahraniční prezentaci jak české kultury, tak i České republiky jako celku.“
 

Memorandum vytyčuje oblasti spolupráce zejména v rámci kulturních a kreativních průmyslů, které již nyní přispívají k rozvoji ekonomiky a v budoucnosti budou získávat na významu. Oba resorty se proto v Memorandu zavazují mj. k propagaci Česka jako destinace vhodné k natáčení filmů a podpoře české literatury v překladu v zahraničí. Ministerstva budou podporovat prezentaci českých umělců na významných mezinárodních veletrzích, stejně jako propagovat české památky a tradiční umění i řemeslo. Nově deklarovaná spolupráce zahrnuje i podporu kulturních aktivit krajanských spolků v zahraničí a realizaci projektů ekonomické diplomacie (PROPED). V rámci těchto projektů realizují zastupitelské úřady ČR v zahraničí sektorové prezentace českých podnikatelů v zahraničí v mnoha oborech včetně kreativního průmyslu a kulturní prezentace. Součástí může být i představení českých uměleckých těles v zahraničí nebo propagace českých filmů a jiných kulturních či uměleckých děl.

Oba ministři si od podepsání Memoranda slibují ucelenější působení České republiky při prezentaci kultury v zahraničí, které bude posilovat nejen dobré jméno naší země, ale zároveň pozitivně přispěje k rozvoji ekonomických a politických vztahů se zahraničím.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nemuset řešit, jestli je kultura příliš daleko. Nebo si v klidu a kdykoliv pustit inscenaci - novinku i klasiku, která se pár let nehraje. To vše od 20. října 2020 nabízí první česká streamovací divadelní platforma Dramox. Jejím cílem je dlouhodobě podporovat divadelní tvorbu a rozšířit komunitu lidí, která divadlem žije. Zakladateli Dramoxu jsou Martin Zavadil, Radim Horák a Martin Hájek - internetový podnikatel a majitel značky Livesport.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
21.10.2020

ČESKÁ TŘEBOVÁ: Divadelní jeviště v České Třebové měla být na dny 13.‒15. listopadu 2020 vyhrazena seniorskému divadlu. Velký a malý sál Kulturního centra a také Malá scéna se připravovaly pro konání 14. ročníku Národní přehlídky seniorského divadla. Přehlídka je koncipována jako bienále, příležitost k setkání, vzájemné inspiraci a předvedení výsledků práce amatérských divadelních souborů a skupin (i jednotlivců), jejichž herecký kolektiv je nejméně z 50 procent složen z osob starších 60 let. Vzhledem k současné situaci se organizátoři rozhodli pro její zrušení.

Celá ČR, Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.10.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Navzdory pandemii se Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové rozhodla, uskutečnit Velký knižní čtvrtek alespoň online. Ve spolupráci s nakladatelství Kosmas  prezentuje čtené úryvky z TOP šestnácti titulů na svém YouTube a FB. Od 15. října se na obou médiích po dobu několika dní budou objevovat krátké čtené ukázky toho nejlepšího z podzimní nabídky různých nakladatelství, napříč žánry i generacemi čtenářů.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2020

ČR: Titulní píseň nového alba Honzy Jareše Doktor duší získala ocenění Platinová dvanáctka za dvanáct vítězství v hitparádě Českého rozhlasu Dvojka. Na videoklip k písni Doktor duší se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=7R9K_pkUUfY

Celá ČR
Hudba, Handicap
Co se děje
20.10.2020