sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Podpis memoranda
© Zdroj: https://www.facebook.com/ministerstvokulturycr//photos/



Ministři Zaorálek a Petříček podepsali memorandum o prezentaci českého kulturního bohatství v zahraničí

PRAHA: Ministr kultury Lubomír Zaorálek a ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (16. 9.) podepsali memorandum o spolupráci obou rezortů při podpoře a koordinaci prezentace české kultury v zahraničí. Podpisem memoranda ministři potvrdili důležitost role kultury v politice vnějších vztahů České republiky a zavázali se k zefektivnění spolupráce českých institucí na projektech v zahraničí.

Autor článku: 
Petra Hrušová

Kultura je často prvním velvyslancem dané země v zahraničí a má nezastupitelnou úlohu při posilování dobrého jména státu. Nově deklarovaná spolupráce ministerstev kultury a zahraničních věcí má rozvíjet kulturní diplomacii ve všech jejích aspektech se zájmem nejlepšího možného uplatnění české kultury v zahraničí. 

„Od začátku mého působení na Ministerstvu kultury mluvím o nutnosti posílit prezentaci naší kultury v zahraniční, proto jsem rád, že podpisem tohoto memoranda obě ministerstva tento zájem jasně deklarují. Pravda, aktuální situace způsobena pandemii covid-19 nám kulturní výměnu značně znemožnila. Nicméně je nutné si stanovit parametry pro budoucí prezentaci naší kultury v zahraničí, jakmile pandemie odezní a my se budeme moci vrátit k normálu“, řekl ministr kultury, Lubomír Zaorálek během podpisu memoranda.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček dodal: „Je nepochybné, že česká kultura patří k našim nejlepším vývozním artiklům. Ministerstvo zahraničních věcí se prostřednictvím své sítě zastupitelských úřadů a ve spolupráci s příspěvkovou organizací Česká centra snaží co nejlépe využívat svých možností při prosazování národních zájmů, ke kterým vytváření dobrého obrazu České republiky bezpochyby patří. Společně s panem ministrem Zaorálkem proto pevně věřím, že podpis tohoto memoranda o spolupráci povede k ještě lepší koordinaci a větší efektivitě při zahraniční prezentaci jak české kultury, tak i České republiky jako celku.“
 

Memorandum vytyčuje oblasti spolupráce zejména v rámci kulturních a kreativních průmyslů, které již nyní přispívají k rozvoji ekonomiky a v budoucnosti budou získávat na významu. Oba resorty se proto v Memorandu zavazují mj. k propagaci Česka jako destinace vhodné k natáčení filmů a podpoře české literatury v překladu v zahraničí. Ministerstva budou podporovat prezentaci českých umělců na významných mezinárodních veletrzích, stejně jako propagovat české památky a tradiční umění i řemeslo. Nově deklarovaná spolupráce zahrnuje i podporu kulturních aktivit krajanských spolků v zahraničí a realizaci projektů ekonomické diplomacie (PROPED). V rámci těchto projektů realizují zastupitelské úřady ČR v zahraničí sektorové prezentace českých podnikatelů v zahraničí v mnoha oborech včetně kreativního průmyslu a kulturní prezentace. Součástí může být i představení českých uměleckých těles v zahraničí nebo propagace českých filmů a jiných kulturních či uměleckých děl.

Oba ministři si od podepsání Memoranda slibují ucelenější působení České republiky při prezentaci kultury v zahraničí, které bude posilovat nejen dobré jméno naší země, ale zároveň pozitivně přispěje k rozvoji ekonomických a politických vztahů se zahraničím.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024