pondělí
15. července 2024
svátek slaví Jindřich
Miniatura loretánské kaple v Rumburku od řezbáře Jiřího Cobla
© Foto: Klára MágrováMiniatura loretánské kaple v Rumburku má hotový interiér

RUMBURK: Čtyři sta hodin práce strávil letos řezbář Jiří Cobl st. z Rumburku–Dolních Křečan nad vyřezáváním interiéru miniatury rumburské loretánské kaple. Nasvícené dílo vznikalo čtyři měsíce, od března do června letošního roku. Hotové je poprvé uvidíte v Loretě Rumburk v neděli 22. 9. 2019 během Dne otevřených dveří Via Sacra 2019. S řezbářem a jeho dílem se zájemci setkají od 14.00 do 17.00 hod.

22.09.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Na miniatuře jsou nově k vidění otevíratelné dveře, na oltáři pak pozlacená socha černé Matky Boží Loretánské. Naznačena je chodba obíhající interiér kaple.

Vyřezávaná miniatura loretánské kaple vzniká od roku 2016. Práce už zabraly 2,5 roku. V roce 2017 řezbář z lipového dřeva vyřezal vlastní kapli a doplnil ji o odnímatelnou valbovou střechu. V roce 2018 miniaturu v měřítku 1:35 doplnil o druhou, plochou střechu včetně sochařské výzdoby. Vyřezávaná loretánská kaple přibližuje jak současnou podobu barokní památky, tak stav, jaký měla po dokončení v roce 1707. S miniaturou je možné se setkat i ve vánočním období při prohlídkách pohyblivého betlému Jiří Cobla, řezbářské dílo je jeho součástí.

Zdroj: Mgr. Klára Mágrová, projektová manažerka Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk

www.facebook.com/loretarumburk
www.loretarumburk.cz  
www.poutni-mista-sluknovsko.cz

Mohlo by vás také zajímat...