sobota
20. července 2024
svátek slaví Ilja
Logo festivalu
© archiv pořadatele



Mezinárodní hudební festival Procházky uměním letos podpoří kapli v Dolní Bělé

PLZEŇ: Od června do září chystá hudební festival Procházky uměním na Plzeňsku a Karlovarsku celkem deset koncertů, propojujících špičkové interprety s duchovními místy a charitativním posláním.

od 04.06.2019 do 20.09.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Festival již sedmým rokem přináší originální hudební dramaturgie, které posouvají představy o klasické hudbě a zpřístupňují klasickou hudbu širší veřejnosti. Jeho zakladatelka, přední česká a mezinárodně uznávaná violistka Jitka Hosprová pochází z Dolní Bělé na severním Plzeňsku, a právě sem poputuje výtěžek festivalu na opravu Husovy kaple.

V loňském roce se nám poštěstilo od dárců a návštěvníků festivalu vybrat téměř sto padesát tisíc pro kostel sv. Jiří v Lukové. Věřím, že i letošní rok bude úspěšný. Máme divákům co nabídnout,“ slibuje Jitka Hosprová.

Severní Plzeňsko díky festivalu navštíví celá řada významných umělců, předních komorních souborů a orchestrů. V rolích průvodců festivalem se vystřídá několik hereckých hvězd: „Pozvání přijaly Barbora Munzarová či Barbora Kodetová, opět se setkáme s Miroslavem Dvořákem i Ondřejem Kepkou,“ doplňuje zakladatelka festivalu Jitka Hosprová.

Zahajovací koncert Plzeň Gala se koná 4. června v Kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici; zazní například Bachovy či Vivaldiho skladby v podání violistky Jitky Hosprové, kytaristy Lubomíra Brabce, mezzosopranistky Lucie Hilscherové za doprovodu Sboru Fakulty pedagogické ZČU a smyčcového orchestru Camerata Plzeň. Následuje dalších sedm koncertů v Plzeňském kraji a dva v Karlovarském: 20.června v Plasích; 6.července v Nečtinech; 13.července v Rabštejně nad Střelou; 19.července v Březíně; 26. července v Lukové, 2.srpna v Dolní Bělé; 14. srpna v Karlových Varech; 6. září v Manětíně a 20. září v Chyši.

 

Program v Březíně bude doplněn o barokní workshopy, barokní kolotoč a ohňostroj. Začátek workshopů je v 18:00 hodin, na ohňostroj se mohou návštěvníci těšit po skončení koncertu.

Na všechny koncerty se platí vstupné 200 korun, zlevněné 100 korun pro studenty a seniory. Děti mají vstup zdarma.

Partnery festivalu jsou město Plzeň; Allianz; Ferona a.s.; Tatiana. Festival se koná ve spolupráci s festivalem Západočeské baroko, Pedagogickou fakultou ZČU a zapojenými městy. Za mediální partnerství organizátoři děkují Českému rozhlasu, Plzeňskému deníku, portálům PROPAMÁTKY a Epochtimes.

 

O Jitce Hosprové

Vystudovala Konzervatoř v Plzni a u doc. Jana Pěrušky absolvovala Akademii múzických umění v Praze. K violovému mistrovství ji po studiích dovedl legendární italský violový virtuóz Luigi Alberto Bianchi. Jako zakládající členka Bennewitzova kvarteta získala cenné komorní vzdělání. Společně s harfistkou Kateřinou Englichovou a lucemburským flétnistou Carlo Jansem založila v roce 2005 Bohemia Luxembourg trio, se kterým vystupuje v rámci Evropy. Debutovala sólovými koncerty v Londýně, Vídni, Paříži, Stockholmu, Římě, Miláně, Santiagu de Chile, Brazílii, Hong kongu, Washingtonu, D.C. a New Yorku. Na svých koncertech se představila ve většině evropských zemí. Vystoupila také na řadě světových hudebních festivalů. Pro český a francouzský rozhlas uskutečnila desítky nahrávek a live koncertů. Na svém kontě má řadu českých a světových premiér skladeb pro violu, vystupuje s předními českými a světovými orchestry. Hraje na český nástroj – model z roku 2012 Petra Zdražila.

O Husově kapli v Dolní Bělé

Kaple Českobratrské církve evangelické, inspirovaná stavbou Korandova sboru v Plzni, byla dostavěna roku 1939 podle návrhu architekta Jaroslava Fišera, nejvýznamnějšího představitele meziválečného funkcionalismu Plzeňska. Ministerstvem kultury ČR byla prohlášena kulturní památkou.

Více na www.prochazkyumenim.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024

ČR: Nové Mexiko, podivný zapadákov plných prazvláštních individuí, kde vládnou drogy, zločin, ale i vypracované svaly. Režisérka Rose Glass si pro svůj druhý snímek, adrenalinem napumpovaný thriller Zatracená krvavá láska, vybrala téma ženské síly, pomsty a žhnoucí vášně. Britská autorka do své pocty retro žánrovým snímkům obsadila hvězdná jména jako Kristen Stewart, Ed Harris nebo Dave Franco. Snímek měl svou slavnostní premiéru na filmovém festivalu Sundance, kde se setkal s nadšenými ohlasy kritiků i diváků. Magazín Harper’s Bazaar o filmu tvrdí, že „jeho nespoutaná energie vás definitivně rozpálí,“ server Screen Rant říká, že se jedná o „vzrušující podívanou od první vteřiny až do úplného konce“. Očekávanou novinku z produkce A24 uvedl do kin distribuční společnost Aerofilms 18. července.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
19.07.2024

PRAHA: S velkým zármutkem jsme se dozvěděli, že nás 18. července opustila Marcela Martiníková, vynikající tanečnice, múza Pavla Šmoka a nejvýraznější tvář souboru Balet Praha.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
19.07.2024

ZLÍN: Ve zlínském muzeu, krajské galerii i knihovně je pro děti všech věkových kategorií připraven zajímavý program. Děti se mohou těšit na tvořivé dílny, čtení i výlety za kulturou.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Památky
Co se děje
18.07.2024