čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra



Mezinárodní festival studentských filmů Písek 2009

PÍSEK: I v tomto roce přivítá město Písek další ročník Mezinárodního festivalu studentských filmů, který již tradičně pořádá Soukromá vyšší odborná škola filmová v Písku ve spolupráci s Filmovou akademií Miroslava Ondříčka. Každoročně se zde představí na 40 filmů z celého světa, zastoupené jsou země od Polska, přes Izrael až po Virginii.

O kompletní realizaci festivalu se starají sami studenti píseckých filmových škol a tradičně se jim daří vytvořit na tři dny v Písku neopakovatelnou filmovou atmosféru. Tu tvoří promítání soutěžních i nesoutěžních filmů po celém městě a doprovodný program v podobě koncertů, workshopů vedených profesionály z branže (v minulých letech např. Tomáš Baldýnský či F. A. Brabec) a nejrůznějších kulturních akcí.

Jednotlivé bloky soutěžních studentských filmů jsou promítány v píseckém Kině Portyč, v jakémsi „srdci festivalu“, kde je umístěno také akreditační centrum.

 

Letošní ročník MFSF Písek 2009 se celý ponese v duchu motta GAME IS NOT OVER, který vychází z vítězné animované znělky. Podle režiséra úvodního a závěrečného večera Vojtěcha Moravce je pro celý festival symbolicky významný motiv příkazového řádku, klávesnic a vůbec všeho, co nějakým způsobem souvisí s počítačovou technikou. Slibuje zároveň ještě větší a divácky atraktivnější úvodní a závěrečný večer, než jaký představil v loňském ročníku.

Festival je soutěžní a mezinárodní, tudíž nemůže chybět ani mezinárodní festivalová porota. V minulých ročnících v ní zasedli animátor Martin Otevřel, srbský filmař Zwonimir Segi, polský režisér a kameraman Andrzej Wolf, slovenská scenáristka Zuzana Liová, hudební skladatel Varhan Orchestrovič Bauer, režisér Ivan Passer, kameraman a dobrodruh Steve Lichtag, argentinský režisér Emiliano Romeo, ředitel Letní filmové školy Jiří Králík, francouzský režisér a scenárista Francois Gérard, ruský animátor a výtvarník Ivan Maximov či slovenský dokumentarista prof. Martin Slivka. Festival také navštívili vzácní hosté - Jiří Menzel, Eva Zaoralová, F. A. Brabec, Petr Brukner, Roland Biernaux (zakladatel ACJ – organizace pro výchovu mládeže filmem z Belgie), Pavel Bém nebo Miroslav Ondříček.

 

První akcí festivalového (před)programu letos byly Ozvěny loňského 8. ročníku MFSF Písek 2008, které se konaly 11. 2. 2009 v Kavárně U Vavřiny, kde byly promítnuty vítězné snímky a poprvé se zde veřejně představila letošní festivalová znělka.

 

Uzávěrka soutěžních snímků  letošního ročníku je 31. 7. 2009.

 

Festival se díky své stoupající dobré pověsti těší přízni řady partnerů, především města Písek, Jihočeského kraje, ministerstva kultury, Magistrátu hlavního města Prahy, UPP, Panavision, Student Agency, Supervision, Palace cinemas, Dikota, TV Nova a další), nicméně přivítá i další partnerskou podporu.

 

Veškeré informace o festivalu a o aktuálním dění jsou k nalezení na oficiálních webových stránkách festivalu www.filmfestpisek.cz. Bude zde zveřejněn oficiální program festivalu, veškeré kontakty na realizační tým festivalu, loga sponzorů a partnerů festivalu, seznam festivalových lokací a informace o akreditacích.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024

ČR: Blog Zápisník alkoholičky odstartoval novou životní kapitolu Michaely Duffkové. Začala ho psát jako formu vlastní terapie před šesti lety. Její otevřené osobní svědectví o ženském alkoholismu získalo Cenu Magnesia Litera – Magnesia Blog roku 2019 a rok poté vyšlo knižně. Před pár dny do kin vstoupilo stejnojmenné filmové zpracování v hlavní roli s Terezou Ramba v režii Dana Svátka. A za pár dní – 25. července – vyjde Michaelina třetí kniha o tom, co přineslo půl dekády její abstinence. Zápisník nealkoholičky: Pět let na suchu vydává nakladatelství Motto, Albatros Media.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média
Co se děje
16.07.2024