úterý
7. července 2020
svátek slaví Bohuslava
Josef Mirovsky, MasopustMasopust 2011 žije!

Autor článku: 
Čechová Jitka

ROZTOKY/ÚNĚTICE: Konec zimy je v Roztokách u Prahy ve znamení Masopustu. Již po třinácté ho zde pořádá občanské sdružení Roztoč. Jde o největší akci sdružení, jak co do počtu účastníků, tak náročnosti příprav.

Masopustní období začíná den po svátku Tří králů a vrcholí před Popeleční středou, kterou začíná velikonoční půst. Po staletí byly masopusty v naších zemích součástí lidových tradic. Před třinácti lety jsme začali tuto tradici obnovovat u nás v Roztokách. Od počátků, kdy průvod čítal pár lidí, se počet účastníků rozrostl na několik tisíc.
Nic z toho by nebylo bez pomoci velkého počtu lidí, kteří se zdarma podílejí na přípravách a průběhu akce. Jejich odměnou je radost ze setkání, ze spoluprožívání obnovené tradice.
Pár týdnů před masopustem probíhají v prostorách sdružení přípravné dílny. Je potřeba opravit staré masky a našít nové. Fundus čítající dnes již skoro tři stovky masek vznikal postupně za pomoci roztockých dobrovolníků, mezi kterými najdete nejen výtvarníky, ale pomocníky všech profesí i věku. Masky střapáčů, medvědů, koníků a smrtek sice vycházejí z tradic, ale nejsou jen folkloristickou kopií. Maškary se vyvíjejí, odráží své tvůrce, současnost i minulost, náš život. Proto můžete v průvodu potkat vedle tradičních masopustních masek také dobrého vojáka Švejka, mořské panny, indiány, ale třeba i Barbie.

Masopust začíná již v pátek před Popeleční středou podvečerní obchůzkou. Malý průvod s hudbou obchází roztocké domácnosti. Maškary přinášejí do domů přání, zpěv a tanec. Za to jsou odměněny dobrým jídlem, pitím nebo dobrým slovem. Každý rok míří obchůzka do jiné části města.

V sobotu propuknou hlavní oslavy. Velký průvod se shromáždí na nádvoří roztockého zámku (zde si můžete též zapůjčit masky), kde je zvolena královna masopustu, následuje vystoupení roztočských žonglérů Mix Trix a dalších spřátelených kejklířů a komediantů.
Průvod masek se přesune na náměstí a poté z města ven, úvozy směrem k Holému vrchu, který se rozkládá na hranici sousedících obcí Roztoky a Únětice. Zde se průvody z obou obcí setkají, a po společném kolovém tanci se vydají do Únětic, kde probíhá veselí až do ranních hodin.

Program Masopustu
Pátek 4. 3. 2011
Od 15 h – vepřové hody pana starosty na Tyršově náměstí
Od 16 h – obchůzka po Roztokách

Sobota 5. 3. 2011
Roztoky Zámeček
Od 13 h – rej maškar, žongléři Mix Trix , Sem–Sem Kapela, divadlo Kvelb, Bořivoj a spousta dalších, jitrnice, kobližky, koláče, mandle, čajovna

Od 14 h – fanfáry, korunovace královny masopustu , předání masopustního práva a defilé masek

Ve 14.30 h – odchod průvodu směrem ulice Nádražní, Kroupka, Náměstí 5. května, Tyršovo nám., Legií, Třešňovka, Holý Vrch, Únětice
Na cestu hraje Sem–Sem Kapela, Pohřební kapela, divadlo Kvelb, mnohá překvapení a zastavení cestou.

Holý Vrch
Okolo 17 h – Setkání průvodů, kolové tance, poprava Klibny, cesta do Únětic

Únětice
Kravín
17.30 h – příchod průvodu, zabijačka
19.00 h – hrají Happy Sapiens
21.30 h – hraje Trombenic

Sokolovna
19.30 – masopustní ples, hraje 30 Magnum Jazz BigBand

Ples zahájí masopustní celebrita, předtančí taneční gruppo „Cappello a Borsetta“, volenka a bohatá tombola. Vstup ve společenském dolnopovltavském kroji. Díky Únětickému pivovaru točíme pivo Únětické!!!
Vstupné do Sokolovny a Kravína 150 Kč.

Pokud se chcete dozvědět více o našem masopustu, doporučujeme článek v únorovém vydání National Geographic Česko.
O výročním desátém masopustu byl natočen dokumentární film, který si u nás můžete objednat. Video z minulého masopustu najdete na http://vimeo.com/19142338

V areálu Středočeského muzea v Roztokách (zámeček) odkud sobotní průvod vychází, můžete navštívit výstavu fotografií Markéty Luskačové O koních, o smrti a jiných lidech. Autorka dvanáct let sleduje roztocký masopust a ve svém díle zachytila příběhy lidí a masek v masopustních průvodech, které pravidelně oživují zimní krajinu nedaleko Prahy.
Výstava trvá od 5. února do 20. března 2011

Více na www. roztoc.cz

Za sdružení Roztoč
Jitka Čechová
Foto: Josef Mirovský

Mohlo by vás také zajímat...