neděle
21. července 2024
svátek slaví Vítězslav
© Art Space NOW



MARTN OPL * THEATRE OF NOTHING

PARDUBICE: Art Space NOV v roce 2019 pokračuje v představování mladé a zajímavé generace umělců, kteří zacházejí neobyčejně s daným prostorem. Během roku čekají návštěvníky výstavy velmi rozdílných sochařů, povídání o měkkosti i o létání, očekávání padesátého výročí pardubického Artchema a na závěr spolupráce s matadorem kolážové tvorby, Martinem Doškem. V lednu přichází Martin Opl s tématem kosmu a poznání věcí, jež nás přesahují.

od 10.01.2019 do 23.02.2019
18:00
Autor článku: 
TZ/klapka

Student ateliéru skla z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze představí svou současnou sadu objektů a sérii otázek na téma fenomenologie, zjevování skutečnosti. Jeho otázky jsou základní, zásadní a kruciální: Co je přítomnost? Co je vesmír? Proč je tady inteligentní život? Je vesmír podřízen inteligentnímu životu? K hledání odpovědí prozkoumává světlo a tmu, používá čočky, polarizované světlo, čirý plast, na němž světlo odhaluje své skutečné tvary, používá promítací plátna, světlo svítící skrze digitální fotografie, obrazovky a displaye a všechny technické přístroje, které existují nebo které dokáže sestrojit. Svými zásahy Martin Opl proměňuje výstavní prostor a následně vnímání světa, tak jak to činí účastníci významné podzimní výstavy Space Shifters (Měniči prostoru) v londýnské Hayward Gallery na Southbanku, Robert Irwin, A.V.Janssen etc.

Martin Opl ke své výstavě napsal: „Proč je něco a ne nic? Jak prohlásil Heidegger, je ta “nejdalekosáhlejší” a “nejhlubší” otázka ze všech. Je ale skutečná?, může se inteligentní bytost jakou je člověk, dobrat toho proč je něco? Existuje něco jako kauzální vysvětlení, důvod, nebo empirické poznání jedince? Je vše zastřeno nerozluštitelným tajemstvím? A přesto toto všechno – tak velkolepé a zároveň jednoduché, elegantní, mrazící v zádech... Představení ničeho se se svou pompézní otázkou odehrává v prostorách gotického sklepení galerie Art Space NOV. Samotný prostor je velmi specifický. Na podzemní prostory můžeme nahlížet jako na analogii jistého trendu “pobytu ve tmě”, kdy se zúčastněná osoba v prostředí naprosté tmy snaží dobrat svého smyslu bytí. Také, a především ale jako prostoru odtrženého od vnějšího okolí a jeho vlivů, Platónovské jeskyně, ve které jsme všichni vězni a jež představuje jen zkreslenou realitu. Konec konců, většina disciplín myšlení kladoucích si otázku “Proč je něco spíše než nic”, od metafyziky přes teologii až k matematice, astrofyzice nebo kvantové mechanice, se přibližuje onomu světu Platónských idejí. Je tedy podle všeho realita jen iluzivním stínem našich myslí, fenoménem, ideou, a za pomyslnou “oponou” kosmické manéže pouhá myšlenka, informace, světlo, jež dává vyvstat iluzi hmoty z ničeho?

Svou teatrálností je “něco” velkolepou vesmírnou divadelní hrou. Necháváme se unášet dějstvím a každý její akt ovlivňuje naše myšlení a jednání. Tím se pak sami podílíme na průběhu tohoto představení. Výstavní prostor se stává jevištěm – nedílnou součástí díla, kterou je bezpochyby i sám návštěvník – vědomé “já” jako herec i divák, pozorovatel, který je spolupachatelem představení. V krajině informací, subjektivních pocitů, myšlenek a vjemů, se za pomoci jednoduchých principů světla a stínu, struktury hmoty nebo času, dostáváme k podstatám věcí. Rozpomínáme se. Odkrýváme neviditelné a poznáváme hranice nekonečna, ničím tvoříme vše...“

 

Martin Opl (1992) se narodil ve Slaném, absolvoval SUPŠ sklářskou v Kamenickém Šenově, Fakultu umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a nyní studuje v ateliéru skla na Uměleckoprůmyslové škole v Praze.    

Vernisáž výstavy proběhne 10. ledna v 18 hodin. Výstava potrvá do 23. února 2019.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024

ČR: Nové Mexiko, podivný zapadákov plných prazvláštních individuí, kde vládnou drogy, zločin, ale i vypracované svaly. Režisérka Rose Glass si pro svůj druhý snímek, adrenalinem napumpovaný thriller Zatracená krvavá láska, vybrala téma ženské síly, pomsty a žhnoucí vášně. Britská autorka do své pocty retro žánrovým snímkům obsadila hvězdná jména jako Kristen Stewart, Ed Harris nebo Dave Franco. Snímek měl svou slavnostní premiéru na filmovém festivalu Sundance, kde se setkal s nadšenými ohlasy kritiků i diváků. Magazín Harper’s Bazaar o filmu tvrdí, že „jeho nespoutaná energie vás definitivně rozpálí,“ server Screen Rant říká, že se jedná o „vzrušující podívanou od první vteřiny až do úplného konce“. Očekávanou novinku z produkce A24 uvedl do kin distribuční společnost Aerofilms 18. července.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
19.07.2024

PRAHA: S velkým zármutkem jsme se dozvěděli, že nás 18. července opustila Marcela Martiníková, vynikající tanečnice, múza Pavla Šmoka a nejvýraznější tvář souboru Balet Praha.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
19.07.2024

ZLÍN: Ve zlínském muzeu, krajské galerii i knihovně je pro děti všech věkových kategorií připraven zajímavý program. Děti se mohou těšit na tvořivé dílny, čtení i výlety za kulturou.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Památky
Co se děje
18.07.2024