čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Braunův Betlém
© Královéhradecký kraj



Lidé mohou díky mobilní aplikaci spatřit Braunův Betlém v dosud nevídané podobě

KUKS: Královéhradecký kraj ve spolupráci se společností More.is.More vyvinul mobilní aplikaci, s jejíž pomocí mohou lidé při návštěvě Braunova Betléma vidět dílo v jeho původní podobě z 18. století. Naskenovaná data zároveň poslouží pro uchování památky do budoucna.

Autor článku: 
Dan Lechmann

„Jsme vůbec prvním krajem v České republice, který projekt památkových prohlídek s využitím rozšířené reality využívá. Turisté mohou díky tomu cestovat časem v areálu Kuksu, archeoparku ve Všestarech a nově také nahlédnou pod pokličku minulosti Braunovu Betlému. Vzhledem k tomu, že se stav tohoto historického monumentu časem zhoršuje, je pro nás důležitým bonusem, že naskenovaná data pro vývoj aplikace poslouží pro uchování památky pro budoucí generace,“ řekl hejtman Jiří Štěpán.

Aplikace Visit.More prostřednictvím chytrého mobilního zařízení zobrazuje podobu barokní sousoší z doby jeho vzniku. Uživatel se v ní dočte zajímavé informace o jeho minulosti i o samotném autorovi – sochaři Bernardu Braunovi.

„Rozhodli jsme se aplikaci rozšířit a navázat tak na barokní hospitál, který je spolu s Braunovým Betlémem turistickou atraktivitou našeho regionu. Finalizujeme také rozšířenou realitu hradu Potštejn a interiér Kostela svatého Vojtěcha v Broumově. Těší mě, že je o aplikaci zájem – od září loňského roku si ji stáhlo přes tři tisíce lidí,“ uvedl radní pro oblast cestovního ruchu a regionálního rozvoje Pavel Hečko.

Autorem aplikace je společnost More.is.More, která se specializuje na výrobu fotorealistického obsahu pro virtuální a rozšířenou realitu. Zúročuje dlouholeté zkušenosti zakladatelů z filmové a reklamní postprodukce na světové úrovni.

Aplikace Visit.More je určena pro všechny majitele chytrých telefonů a dalších zařízení podporujících operační systémy Android a iOS. Stáhnete si aplikaci na AppStoru nebo Google Play a pak už jen procházíte památku a přes fotoaparát vašeho mobilního telefonu či tabletu vidíte digitální rekonstrukci celého objektu Braunova Betlému od roku 1732,“ popisuje Jiří Forejt, výkonný ředitel společnosti More.is.More. Aplikace Visit.More je dostupná v několika světových jazycích a částečně tak nahrazuje tištěné brožury.

 

Braunův Betlém je sochařské dílo z období baroka z 18. století. Jedná se o skupinu soch a reliéfů vytvořených proslulým barokním umělcem Matyášem Bernardem Braunem. V roce 2001 byl betlém vyhlášen národní kulturní památkou a zařazen na indikativní seznam dědictví UNESCO, díky čemuž se může ucházet o zapsání na seznam kulturního dědictví UNESCO.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024