čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Výuka Adama Plachetky
© Zdroj: Archiv LHAK



Letní hudební akademie Kroměříž přijímá přihlášky do letošního ročníku. Lektory jsou Kateřina Kněžíková, Fedor Rudin, Michaela Fukačová nebo Adam Plachetka

KROMĚŘÍŽ: Mladí hudebníci a studenti mají možnost přihlásit se na letní hudební akademii v Kroměříži. Její sedmý ročník se koná od 15. do 23. srpna 2024. V řadách vyučujících lektorů jsou opět mimořádná jména české i zahraniční klasické hudby. Umělci se představí nejen jako mentoři mladých hudebníků, ale také v programu doprovodného festivalu určeného široké veřejnosti.

Autor článku: 
Kateřina Martykánová/ika

Náplň kroměřížské akademie je kromě kvalitativní linky ojedinělá v intenzivním propojení teorie s praxí, možností studovat zároveň sólově i hru v orchestru a ucházet se o účast na hlavních festivalových koncertech. Zajímavými obory jsou také hudební managment či korepetice. „Hlásit se mohou hudebníci a zpěváci do jednotlivých sólových oborů, komorní smyčcová tělesa, studenti a manažeři z oblasti hudebního managementu se svými projekty i zájemci o praktické vedení prestižního hudebního projektu z oblasti produkce,“ uvedl umělecký ředitel akademie Tomáš Netopil.

V letošním roce se mohou na ojedinělou zkušenost těšit například frekventanti pěvecké akademie, kde se o jejich výuku budou dělit mimořádní umělci, Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka. Hudební obory budou vyučovat Ivo Kahánek (klavír), Fedor Rudin a Dalibor Karvay (housle), Michaela Fukačová s asistencí Philippe Muriseta (violoncello), Barbara Maria Willi (cembalo) a Pavel Nikl (viola a komorní hra). Lektorem hudebního managementu bude David Mareček, klavírní spolupráce Zdeněk Klauda a vedení orchestru Tomáš Netopil.

Na vybrané studenty čeká devět dnů, kdy načerpají nové znalosti a zkušenosti, setkají se při výuce a na pódiu se světovými hvězdami a seznámí se s bohatou hudební historií i krásou města Kroměříže. „Mimořádně talentovaní účastníci mohou získat nominaci na účinkování s filharmonickým tělesem nebo na jedno z udělovaných ocenění doprovázené finanční částkou,“ doplnila výkonná ředitelka akademie Jana Kubáčová. „Můžeme se chlubit i tím, že řada absolventů následně slaví úspěchy na pódiích doma i v zahraničí a získávají řadu dalších ocenění, snažíme se jim v dalším angažování pomoci i my,“ dodala Jana Kubáčová.

Přihlášky ke studiu je možné podávat až do 11. června na webu akademie: https://www.academykromeriz.com/prihlaska-akademie/, kde jsou uvedeny i všechny požadavky a dispozice.

Více informací také na www.academykromeriz.com

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024