sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Štvanice vizualizace
© Landscape festival Praha 2018



Landscape festival Praha 2018

PRAHA: Praha se v letních měsících stane dějištěm mezinárodního krajinářského festivalu Landscape, který se dotýká městského veřejného prostoru a urbanizované krajiny v České republice. Již od 7. do 18. března nabídne pořádající Galerie Jaroslava Fragnera výstavu s názvem „Objevte pražskou divočinu!“, jež představí letošní záměry Landscape festivalu, projekty a koncepce pro vybrané lokality městských částí Praha 3, Praha 7 a Praha 8. Součástí bude odborná debata, která se uskuteční 13. března.

od 07.03.2018 do 18.03.2018
Autor článku: 
klapka

„Pro letošní ročník Landscape festivalu byly na základě rozpravy s odbornou veřejností vybrány pražské lokality, které jsou v současnosti tématem diskuzí o jejich nové budoucnosti – vrch Vítkov, ostrov Štvanice, Rohanský ostrov a Nákladové nádraží Žižkov. Ty by se měly v rámci budoucí revitalizace stát příkladem kvalitního rozvoje městské krajiny a veřejného prostoru v širším centru Prahy. Jedním z hlavních témat letošního ročníku bude udržitelnost kvality životního prostředí ve vztahu k městské krajině a veřejnému prostoru českých měst a diskuze o adaptaci na změny klimatu. Festival představuje Prahu v nových environmentálních souvislostech, “ komentuje festival Jakub Hepp.

 

Hlavní ideou festivalu je vytvoření alternativní turistické trasy vůči přehřátému centru, vzájemné propojování „pražských divočin“ a představení potenciálů možných budoucích center společenských aktivit daných městských částí. Dále také hledání širších urbanistických vztahů i k dalším lokalitám (např. Holešovická tržnice, Bubny, Florenc, Palmovka, Olšanská nebo Jarov). Na mnoha místech této linie již brzy rozkvetou narcisy vysázené v rámci podzimního workshopu. Ty jako předvoj rozsvítí trasu blížícího se festivalu a upozorní na místa, na nichž se za pár měsíců objeví site specific instalace a intervence.

 

Nadcházející výstava v Galerii Jaroslava Fragnera pak provede návštěvníky těmito lokalitami prostřednictvím koncepčních studií, soutěžních projektů anebo studentských projektů, které byly v průběhu posledních let zpracovány anebo se momentálně zpracovávají. „Návštěvníci se tak mohou těšit například na prezentaci právě vznikající Studie obnovy parku na Vítkově (tým krajinářského architekta Zdeňka Sendlera), Koncepci pražských břehů a výsledky soutěže na lávku Holešovice Karlín (Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy), vize pro Rohanský ostrov (studenti FA ČVUT ateliéru Klokočka – Fingerová spolupracujícího s ateliérem MOBA) nebo studentské projekty pro ostrov Štvanice (ateliéru Kolařík na Archip Praha) a mnoho dalších,“ uvádí zakladatel festivalu Dan Merta.

 

Galerie Jaroslava Fragnera za podpory Ministerstva kultury, dalších partnerů a společností organizuje LANDSCAPE FESTIVAL od roku 2013. V letech 2014 až 2015 se uskutečnil v lokalitě Nákladového nádraží Žižkov, které bude taktéž součástí nadcházejícího ročníku. V  roce 2016 se uskutečnil v Opavě, v loňském roce se konal v Plzni a v letošním roce se vrací do Prahy.

Více informací na www.gjf.cz a www.landscape-festival.cz.

                                                                                                                                    

Galerie Jaroslava Fragnera

7. 3. – 18. 3. 2018

odborná debata/ v úterý 13. března 2018 v 18.30 hodin

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024