PARDUBICE: Oddělení kulturních služeb Krajské knihovny v Pardubicích nabízí další akreditovaný cyklus seminářů pro sbormistry a hudebníky, který proběhne v roce 2008. Kurz zahrnuje čtyři sobotní lekce (2 na jaře, 2 na podzim) a lektorství přijali odborníci z Konzervatoře Pardubice a z odborné rady NIPOS-Artama pro pěvecké sbory (PaedDr. Alena Tichá, Jan Míšek, PhDr. Bohuslav Vítek).
Kurz se zaměří na:
• hlasovou výchovu (jaro)
• zdokonaleni dirigentské techniky a na výběr repertoáru… (podzim) Všechny semináře budou probíhat v Domě hudby v Pardubicích (budova Konzervatoře). Případní zájemci se mohou už teď hlásit na adrese oddělení kulturních služeb Krajské knihovny v Pardubicích (Dům hudby, Sukova 1260, 530 02 Pardubice, č.t.: 466 513 131, e-mail: linkova.okpce@volny.cz ), kde jim pořadatelé poskytnou další podrobné informace k obsahu i organizaci.
AKREDITOVANÝ KURZ PRO SBORMISTRY nabídka pro rok 2008
• sobota 26. 1. 2008
9 – 14 hod., Dům hudby v Pardubicích a
• sobota 1. 3. 2008
9 – 14 hod., Dům hudby v Pardubicích
Hlasová výchova
hlasová kultura sbormistra prevence hlasové únavy,
hlasová reedukace (snižování následků hlasové únavy) metodika práce s dětským hlasem typy cvičení určených pro kolektivní hlasovou výchovu - jejich přínos pro rozvoj jednotlivých hlasových dovedností dětských i dospělých zpěváků
souvislost pěvecké techniky a čistoty intonace lektor obou lekcí: PaedDr. Alena Tichá, pedagog, členka lektorského týmu ARTAMA Praha
• sobota 11. 10. 2008
9 – 14 hod., Dům hudby v Pardubicích
Zdokonalení dirigentského gesta
základy taktovací techniky
pohybová mluva sbormistra – souvislost mezi sbormistrovým gestem a vlastním pěveckým projevem zpěváků nejčastější sbormistrovské/dirigentské nešvary řešení konkrétních hudebních situací rozdíly dirigování skladeb odlišných žánrů lektor: Jan Míšek, sbormistr Chlapeckého sboru BONIFANTES
• sobota 22. 11. 2008
9 – 14 hod., Dům hudby v Pardubicích
Sborová tvorba 20. století
výběr skladeb a stavba repertoáru pro sbory různých typů
výběr skladeb pro tradiční koncerty, pro příležitostná vystoupení, pro soutěžní koncerty a koncerty na objednávku
zdroje notových materiálů hudební ukázky…
ektor: PhDr. Bohuslav Vítek, dramaturg, muzikolog, publicista, redaktor hudebního vysílání na Vltavě
Krajská knihovna v Pardubicích
oddělení kulturních služeb
Sukova tř.1260,
530 02 Pardubice
č.t. 466 513 131
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.