středa
14. dubna 2021
svátek slaví Vincenc
Pomozte dětem - S. Hložek, H. Zagorová, P. Kotvald
© Zdroj: ČTKuře roztančí na Velikonoční pondělí Hana Zagorová, Monkey Business i Aneta Langerová

ČR: S maskotem veřejné charitativní sbírky Pomozte dětem – žlutým kuřetem s plovacím kruhem – se diváci na obrazovce České televize setkávají již třiadvacet let a nejinak tomu bude i letos. Slavnostní benefiční večer, na němž vystoupí Hana Zagorová, Aneta Langerová nebo Ondřej Ruml, uvede na Velikonoční pondělí od 20:10 hodin v přímém přenosu program ČT1. Sbírka podpoří třicet vybraných organizací, které pomáhají znevýhodněným a ohroženým dětem.

05.04.2021
20:10
Autor článku: 
Karolína Blinková

„Češi chtějí a umí pomáhat. Dokázali to nejen více než osmnácti miliony korun vybranými pomocí sbírky Adventních koncertů, ale i rekordními částkami, které celoročně posílají v rámci speciálních benefičních pořadů České televize. Doufám, že vybrat dostatek peněz napomůže i novinka, kterou jsme pro diváky připravili – call centrum. Vybrané osobnosti jako třeba horolezec Radek Jaroš, si budou celý den na telefonu povídat s volajícími,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

„Pomáhat lidem, a zvláště dětem, můžeme celý rok, není potřeba čekat na nějakou speciální příležitost. Žádosti o spojení s charitativními projekty mi chodí poměrně často, ale pokud to je skutečná pomoc skutečným potřebným, ráda se zapojím,“ říká Hana Zagorová, která si pro diváky připravila jako speciální překvapení hosty Stanislava Hložka a Petra Kotvalda. Kromě nich během večera vystoupí také Aneta Langerová, Ondřej Ruml, Jiří Pavlica s Hradišťanem, skupina Monkey Business, operní sbor Divadla J. K. Tyla v Plzni nebo Ondřej Brousek s Ondřejem G. Brzobohatým. „Pro tuhle příležitost jsme s Ondrou oživili náš, pro mnohé dnes už kultovní, Souboj klavírů. Vymysleli jsme nové pojetí, pilně nazkoušeli, natočili a teď jen doufáme, že se bude lidem líbit,“ říká Ondřej G. Brzobohatý.

Charitativním večerem diváky provedou Matouš Ruml a Marek Němec. Po celé Velikonoční pondělí diváci uvidí v denních studiích s moderátorkou Alenou Zárybnickou aktuální stav sbírky a dozví se zajímavosti ze zákulisí pořadu. A budou také moct volat a přispívat na speciální lince call centra. „Chceme, aby si dárci hovor užili a mohli si chvíli povídat se zajímavými osobnostmi jako je spisovatelka Alena Mornštajnová, horolezec Radek Jaroš, cukrář Josef Maršálek, herci Simona Stašová a Marek Adamczyk nebo snowboardistka Eva Samková. Přispívat lze samozřejmě také prostřednictvím tradičních dárcovských SMS nebo darem na účet,“ upřesňuje kreativní producentka Veronika Slámová.

Sbírka od svého vzniku v roce 1998 pomohla více než dvěma stům tisícům znevýhodněných a ohrožených dětí částkou převyšující 255 milionů korun. V letošním, již třiadvacátém ročníku, se získávají prostředky pro celoroční přímou práci s dětmi ve třiceti organizacích.

Diváci se mohou, kromě zaslání DMS (DMS KURE 30, 60 nebo 90 na telefonní číslo 87 777), zapojit také prostřednictvím Peříčkového týdne, který oficiálně startuje 29. března. Žluté pírko, symbol sbírky, si ovšem mohou pořídit již nyní na webu www.pomoztedetem.cz. Dlouhodobý projekt České televize a Nadace rozvoje občanské společnosti lze podpořit také zasláním libovolné finanční částky přímo na účet 9595959595/0600.

www.ceskatelevize.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace. To kromě nehmotných kulturních škod, způsobilo i škody finanční. O své příjmy přišly nejen samotné soubory, ale i stát. Kulturní průmysl (i ten neprofesionální) má svůj podíl na HDP.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
14.04.2021

ČR-ZAHRANIČÍ: Dagmar Straková a Marta McCabe. Dvě energií a nápady překypující ženy sice vedou v zahraničí české školy, ale poznaly se (zatím jen virtuálně) díky jinému společnému cíli. Tím je podpora korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Dagmar a Marta spolupracují úzce v rámci mezinárodní iniciativy Chceme volit distančně, která už dokázala spojit obrovské množství Čechů po celém světě. Všech těch, kteří mají zájem snadněji volit v českých volbách. O obou dámách se dá říct s trochou nadsázky, že se jim podařilo pohnout českým světem napříč světadíly, ale částečně už i českým parlamentem:

Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
14.04.2021
JIHLAVA: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava udělí Cenu za nejlepší dokumentární knihu, napsanou v českém jazyce nebo českým autorem/kou. Vnímání knihy jako dokumentární určuje její vztah k realitě. Svět jejího textu se musí vztahovat k žité skutečnosti. Kniha smí být vytvořena písmem, fotografiemi a dalšími výtvarnými technikami. Fakta mohou být zachycena různými autorskými způsoby. Hranice mezi žánry jsou volné. Tematická pestrost i osobní a politické postoje autorů jsou svědectvím doby.
Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.04.2021

NOVÝ BOR: V Městském divadle v Novém Boru uspořádala Kultura Nový Bor, s.r.o. vernisáž výstavy dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita s názvem Vztahy.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
12.04.2021