středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
© www.pardubickykraj.cz



Kunětická hora už není zříceninou, nové tabule budou zvát na hrad

PARDUBICE: Na jedné z nejvýraznějších národních kulturních památek Pardubického kraje, na hradu Kunětická hora, jednal 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek s kastelánem Milošem Jirouškem o současných i připravovaných rekonstrukcích areálu i o marketingové propagaci památky. 

Autor článku: 
luk

Dohodli se na změně textu na hnědé silniční značce (IS 23), která upozorňuje na turistické cíle. Místo zříceniny bude zvát na Hrad Kunětická hora.

„Dosavadní značka s nápisem Zřícenina hradu Kunětická hora neznalé turisty mate,“ říká Roman Línek a pokračuje: „Vychází z názvu, pod kterým byl hrad zapsán mezi národní kulturní památky v roce 2001. Zároveň je ale v Ústředním seznamu památek zapsán jako Hrad Kunětická hora. Proto nám z evidence a dokumentace památek Národního památkového ústavu povolili používat na značkách tento název. Rádi bychom tedy několik dosavadních značek vyměnili a prověřili možnost, zda bychom mohli umístit ještě několik dalších u hlavních tahů ke krajskému městu. U nás v kraji je dnes například máme ještě k Zámku Pardubice, k Národnímu hřebčínu Kladruby nad Labem a chystáme je nyní i k Městské památkové rezervaci Pardubice.“

Kastelán Miloš Jiroušek, který se o hrad Kunětická hora už od roku 1993 stará, sleduje už 26 let jeho proměny: „Některé pokroky nejsou na první pohled vidět, ale přesto jsou velmi důležité. Na hradě už máme veškeré sítě, kanalizaci, pitnou vodu i čističku odpadních vod. Mnoho úprav jsme udělali v paláci, pro správu hradu je do historických zdí vložená nenápadná novostavba jako dům v domě. Opravena byla kaple sv. Kateřiny Alexandrijské, upravují se svahy čedičové hory i její okolí, trávu spásají ovce a kozy.“

Nejradikálnější úpravy ale památku teprve čekají. V současné době tu za provozu probíhá první etapa rekonstrukce hradního areálu za 75 milionů korun. Z velké části je hrazena z evropského programu ITI pro Hradecko-pardubickou aglomeraci. Týká se části, kterou za 1. republiky zvelebil pardubický Musejní spolek podle plánů architekta Dušana Jurkoviče a kde bývala i vyhlášená restaurace. Vzniknou tu nové výstavní prostory k historii hradu a věnované Dušanu Jurkovičovi a prvorepublikový vzhled se vrátí i dřevostavbě pro občerstvení a krásnou vyhlídkovou terasu. Celý projekt je naplánovaný až do roku 2021, ale jeho část bude zřejmě hotova už dříve.

„V tuto chvíli máme už projektovou dokumentaci a stavební povolení na druhou etapu, kterou chceme přihlásit do další výzvy programu ITI. Bude se týkat především paláce hradu. Tam chceme dosavadní sály v jižním křídle očistit od omítek a nánosů ze 70. let a potom nově využít severní křídlo pro víceúčelový prostor pro divadelní představení či výstavy,“ uvádí Miloš Jiroušek. Budoucí velký sál je sice pod střechou, ale s velkými otevřenými okenními otvory, které musí v této podobě podle památkářů zůstat. Jeho provoz tedy bude odvislý od příznivých povětrnostních podmínek. V rámci této rekonstrukce by se mělo opravit i hygienické zázemí v podhradí, v blízkosti amfiteátru.

„Kunětická hora je stejně jako Zámek Pardubice nerozlučně spojena s rodem Pernštejnů. Za Viléma a jeho synů Vojtěcha a Jana došlo v letech 1491 až 1548 k největší přestavbě hradu. Za dva roky uplyne 500 let od smrti Viléma z Pernštejna. V té době už bude hotová Pernštejnská expozice v Pardubicích a nabízí se i možnost spolupráce s Kunětickou horou,“ dodává Roman Línek.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...