úterý
7. července 2020
svátek slaví Bohuslava
Logo spolku
© Zdroj: https://www.facebook.com/svihak.net/Kulturní ozdravení v Mariánských Lázních

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ: Hudba, divadlo, výstavy, festivaly. Podroušené jaro v Mariánských Lázních se promění v léto plné kultury. Místní kulturní spolek Švihák získal znovu na celou sezónu levé křídlo kolonády Ferdinandova pramene. Vybuduje zde kulturní prostor, který bude sloužit jako koncertní sál, galerie nebo malé divadlo. Chybí mu ale poslední věc - vybrat na crowdfundingovém portále Hithit částku 110 000 Kč. V případě úspěchu dofinancuje tak potřebné stavební úpravy Ferdy, jak kolonádě říkají, a také skvělý program pro všechny věkové kategorie.

Autor článku: 
Kristýna Adamíková

Paralyzované lázeňské město se pomalu probouzí k životu. Prázdné hotely a vylidněné ulice řeší celý Karlovarský kraj. Kulturní spolek Švihák se chce podílet na zmírnění dopadu koronavirových opatření a to po svém. Nabídne tuzemským návštěvníkům, na které cílí letošní marketing města, alternativu k již zavedeným podnikům a kulturním akcím.

„Kulturní ozdravení v prostoru Ferdy nabídne turistům i místním nevšední zážitky. Chceme vytvořit místo setkávání - prostor, kam můžete zajít na dobrý koncert, přednášku, letní kino, nebo vzít děti na pohádku,” komentuje záměr projektu Tomáš Prinz, předseda spolku Švihák.

Léto na Ferdinandce zahájí již tradiční festival KOK neboli Kulturně ozdravná kůra. Startuje první červencový víkend. Poprvé se v Mariánkách v polovině července uskuteční úspěšný knižní festival Knihex, na který naváže hudební festival pořádaný ve spolupráci s magazínem Full Moon. Na Ferdě se chystají také pravidelné filmové projekce v rámci Mobilního filmového klubu a to jako součást Marienbad Film Festivalu. Ten bude svůj program uvádět během celého léta a vyvrcholí tradičně na konci srpna. Pod širým nebem proběhne i další PechaKucha Night, jejíž 21. pokračování přerušila koronavirová pandemie. „V posledních měsících toho na nás na všechny bylo docela dost. Je na čase se znovu nakopnout do života a užít si léto, kulturně se ozdravit,” píše spolek na své facebookové stránce.

A myslí to vážně. Na Ferdinandce momentálně tráví Šviháci veškerý volný čas. Do příprav na kulturní provoz se pustili svépomocí. Na všechno ale nestačí. V hithitové kampani by rádi vybrali částku 110 000,- Kč a peníze využili na opravu podlahy, zajištění přívodu vody do objektu a na další menší úpravy. Zbytek peněz použijí na kvalitní a pestrý program pro všechny věkové kategorie.

Mezi odměnami můžete najít permice na švihácké akce, akreditace na Marienbad Film Festival, konzumačku na bar, tašky nebo prohlídku města, ale také třeba podepsané plakáty grafického designéra Pavla Fuksy nebo předplatné magazínu Full Moon. Další odměny budou ještě přibývat.

Šviháci nejsou na kolonádě Ferdinandova pramene poprvé. Už od roku 2014 zde pořádají pravidelné akce a festivaly. Probouzí tak k životu nejen místo, které najdete snad na všech pohledech Mariánských Lázní, ale také místní obyvatele  i návštěvníky města. To všechno proto, že #Mariankyjsousuper.

Na financování šviháckých akcí se spolupodílí město i dobrovolní dárci. Veškeré finanční transakce najdete na transparentním účtu spolku.

Mariánské Lázně letos nabízejí alternativu za zrušené zájezdy k moři – srovnatelné klimatické podmínky, animační program pro děti a místo slané vody léčivou vodu minerální. S heslem „Animační program pro děti, to ostatní pro vás“ cílí na tuzemské rodiny s dětmi do 15 let. Animační klub Coolonáda nabízí zábavu a aktivity pro zvídavé a neposedné děti od 3 do 15 let a hlídání dětí již od kojeneckého věku, čímž dopřává spoustu volného času právě pro kulturu, relaxaci, wellness, aktivní vyžití i romantiku pro znavené rodiče.

projekt: https://www.hithit.com/cs/project/7932/kulturni-ozdraveni-v-marianskych-laznich

Facebook: https://www.facebook.com/svihak.net

web: http://www.svihak.net   

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ, ČR: Čeští filmaři právě natáčejí celovečerní hraný snímek Hrana zlomu na pomezí hororu a thrilleru. V jedné z hlavních rolí se objeví mladá herecká hvězda Štěpán Kozub. Hrana zlomu je temnou příběhovou mozaikou, v níž je všechno jinak, než se na první pohled může zdát. Podle tvůrců má jít o projekt navýsost autorský a žánrově vyhraněný. Film vstoupí do českých kin na jaře 2021. Natáčí se i ve Zlínském kraji, a to v Rožnově pod Radhoštěm.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

ČR: Na Kavčích horách skončilo první kolo konkurzu do chystaného pokračování pořadu Peče celá země. Nejlepší amatérští pekaři a cukráři budou vybráni po letních prázdninách, natáčení druhé řady začne příští rok na jaře.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN: V souvislosti se zlepšením epidemiologické situace na Slezsku se česká vláda rozhodla v pondělí 29. června oodvolat kontroly na česko-polských hraničních přechodech na území Slezského vojvodství. Rozhodnutí o otevření hranic nabylo účinnosti o půlnoci z 29. na 30. června. Spontánním a symbolickým způsobem chtěli na tuto situaci zareagovat zástupci Euroregionu Těšínské Slezsko a spolku Člověk na hranici. Společně navrhli občanům účast na akci s názvem "Zhasneme hranici". 

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
06.07.2020

ČR: Každý pátek v jiném kraji a v jiném městě: Česká televize vyjíždí za diváky v novém projektu „Českem tam a zpět“. Dvouměsíční putování po republice s podtitulem „Víkend začíná s Českou televizí“, odstartuje v pátek 3. července v Karlových Varech. Návštěvníci nahlédnou do zákulisí přípravy zpravodajství, setkají se se známými tvářemi ČT a prostřednictvím pozvaných hostů do vysílání zpravodajské ČT24 lépe poznají i samotný region. Součástí každé zastávky bude také doprovodný program pro rodiny s dětmi. Divákům u televizních obrazovek nabídne ČT živé vstupy z navštívených míst, od Studia 6 až po večerní Události.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.07.2020