sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Broumovské diskuse
© Jaroslav Winter



Které hodnoty nám ve společnosti chybí? Broumovské diskuse se ptají politiků, filozofů a osobností z různých sfér života

BROUMOV: Diskusní konference Broumovské diskuse, která se každoročně koná počátkem listopadu v broumovském klášteře, přichází v těchto týdnech se zajímavým online obsahem. Na svých sociálních sítích uveřejňuje sérii promluv, ve kterých se zajímavé osobnosti zamýšlejí nad tématem Hodnoty a společnost.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Do videoseriálu se již zapojily téměř dvě desítky osobností: předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil, bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ještě v roli ministra), senátorka Miroslava Němcová, neurolog Martin Jan Stránský, komeniolog Jan Hábl, novinář David Klimeš, diplomat Petr Kolář, poslankyně Olga Richterová, filozof Daniel Kroupa, břevnovsko-broumovský arciopat Petr Prokop Siostrzonek, publicista Roman Joch a další. Všichni z respondentů odpovídají na stejné otázky:

  • Které tři hodnoty vám chybí v současné české a evropské společnosti?
  • Mají být politici nositeli hodnot, a pokud ano, kterých?
  • Jak ovlivňuje koronavirová zkušenost naše hodnoty?

 

„Hodnotou, které podle mě ubývá, je odvaha, odvaha a ještě jednou odvaha. Odvaha k tomu se omluvit, odvaha k tomu, říkat nepopulární věci, odvaha k tomu, hájit svobodu, když se to netýká přímo mě, odvaha k tomu, být pokorný, když je to potřeba, odvaha k tomu, dodržovat pravidla nebo přiznat chybu,“ myslí si Miloš Vystrčil.

„Nemohu říct, že by mi některé hodnoty scházely, spíš mi vadí, jak se k některým hodnotám, na kterých je naše společnost a civilizace postavená, stavíme. Jak snadno je zpochybňujeme a relativizujeme, jak si nevěříme a jak jsme málo odolní proti vlivům zvenčí. Proti strachu a vzteku, který ovládá část naší společnosti. A jak třeba v případě svobody, která je tou nejcennější hodnotou, se jí snadno někteří z nás vzdávají,“ říká diplomat a konzultant Petr Kolář.

„Řekla bych, že základním deficitem je neschopnost učené a rychlé spolupráce, absence svobody a všechna omezení, která na nás nyní doléhají, a vytrácí se i odpovědnost jednoho k druhému, a tím myslím občansky i politicky,“ vzkazuje senátorka Miroslava Němcová.

„Co postrádám, je solidarita, která bere druhého, jako někoho, kdo má hodnotu sám o sobě a není tvor určený ke konzumaci,“ dodává bývalý eurokomisař Vladimír Špidla.

Promluvy je možné zhlédnout na YouTube kanálu broumovského kláštera nebo na facebookovém profilu konference Broumovské diskuse.

Inspirativní osobnosti, které v duchu Broumovských diskusí cítí spoluzodpověd­nost za svět, v němž žijeme, představuje i nový podcast Broumovských diskusí nazvaný Broumovské rozmluvy. Pozvá­ní k mikrofonu Martiny Maškové přímo v klášterním nahrávacím studiu již přijal např. ochránce přírody Jiří Malík, kritička umění Noemi Smolik, farářka Jana Wienerová nebo zakladatelka Police Symphony Orchestra Petra Soukupová. Jednotlivé epizody publikujeme postupně a je možné poslouchat na Soundcloudu nebo Spotify.

8. ročník Broumovských diskusí se uskuteční ve dnech 3.–6. listopadu 2021 v broumovském klášteře. Jeho tématem budou Hodnoty a společnost. „Věříme, že epidemická situace bude příznivá a že podzimní Broumovské diskuse mohou být i oslavou opětovného setkávání tváří v tvář,“ říká Hana Valentová z pořadatelského týmu.

Novinky o programu konference je možné vedle webu www.broumovskediskuse.cz sledovat také na Facebooku a LinkedInu.

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá Broumovské diskuse ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Demokratická diskuse, Mír, Evropská identita, Vize vzdělanosti, Hrdinství a odvaha, Důvěra a porozumění.

Statutárním partnerem konference je město Broumov. Hlavními partnery jsou Raiffeisen Leasing, Jan Barta, Hobra – Školník, Královéhradecký kraj a US Embassy. Partnery jsou Centrum Walzel, Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Sekyra Foundation, Edumed, Martina Rosová, Nadace OSF, Grund a Pixman. Generálním mediálním partnerem je Česká televize, hlavním mediálním partnerem ČRo Plus. Mediálními partnery jsou Katolický týdeník a naše.broumovsko.cz.

Regionálními partnery jsou Benediktinské opatství sv. Václava, Farnost Broumov, Strategická rada regionu Broumovsko, Region Broumovsko a Podnikatelský klub Broumovska.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024