čtvrtek
13. května 2021
svátek slaví Servác
Broumovské diskuse
© Jaroslav WinterKteré hodnoty nám ve společnosti chybí? Broumovské diskuse se ptají politiků, filozofů a osobností z různých sfér života

BROUMOV: Diskusní konference Broumovské diskuse, která se každoročně koná počátkem listopadu v broumovském klášteře, přichází v těchto týdnech se zajímavým online obsahem. Na svých sociálních sítích uveřejňuje sérii promluv, ve kterých se zajímavé osobnosti zamýšlejí nad tématem Hodnoty a společnost.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Do videoseriálu se již zapojily téměř dvě desítky osobností: předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil, bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ještě v roli ministra), senátorka Miroslava Němcová, neurolog Martin Jan Stránský, komeniolog Jan Hábl, novinář David Klimeš, diplomat Petr Kolář, poslankyně Olga Richterová, filozof Daniel Kroupa, břevnovsko-broumovský arciopat Petr Prokop Siostrzonek, publicista Roman Joch a další. Všichni z respondentů odpovídají na stejné otázky:

  • Které tři hodnoty vám chybí v současné české a evropské společnosti?
  • Mají být politici nositeli hodnot, a pokud ano, kterých?
  • Jak ovlivňuje koronavirová zkušenost naše hodnoty?

 

„Hodnotou, které podle mě ubývá, je odvaha, odvaha a ještě jednou odvaha. Odvaha k tomu se omluvit, odvaha k tomu, říkat nepopulární věci, odvaha k tomu, hájit svobodu, když se to netýká přímo mě, odvaha k tomu, být pokorný, když je to potřeba, odvaha k tomu, dodržovat pravidla nebo přiznat chybu,“ myslí si Miloš Vystrčil.

„Nemohu říct, že by mi některé hodnoty scházely, spíš mi vadí, jak se k některým hodnotám, na kterých je naše společnost a civilizace postavená, stavíme. Jak snadno je zpochybňujeme a relativizujeme, jak si nevěříme a jak jsme málo odolní proti vlivům zvenčí. Proti strachu a vzteku, který ovládá část naší společnosti. A jak třeba v případě svobody, která je tou nejcennější hodnotou, se jí snadno někteří z nás vzdávají,“ říká diplomat a konzultant Petr Kolář.

„Řekla bych, že základním deficitem je neschopnost učené a rychlé spolupráce, absence svobody a všechna omezení, která na nás nyní doléhají, a vytrácí se i odpovědnost jednoho k druhému, a tím myslím občansky i politicky,“ vzkazuje senátorka Miroslava Němcová.

„Co postrádám, je solidarita, která bere druhého, jako někoho, kdo má hodnotu sám o sobě a není tvor určený ke konzumaci,“ dodává bývalý eurokomisař Vladimír Špidla.

Promluvy je možné zhlédnout na YouTube kanálu broumovského kláštera nebo na facebookovém profilu konference Broumovské diskuse.

Inspirativní osobnosti, které v duchu Broumovských diskusí cítí spoluzodpověd­nost za svět, v němž žijeme, představuje i nový podcast Broumovských diskusí nazvaný Broumovské rozmluvy. Pozvá­ní k mikrofonu Martiny Maškové přímo v klášterním nahrávacím studiu již přijal např. ochránce přírody Jiří Malík, kritička umění Noemi Smolik, farářka Jana Wienerová nebo zakladatelka Police Symphony Orchestra Petra Soukupová. Jednotlivé epizody publikujeme postupně a je možné poslouchat na Soundcloudu nebo Spotify.

8. ročník Broumovských diskusí se uskuteční ve dnech 3.–6. listopadu 2021 v broumovském klášteře. Jeho tématem budou Hodnoty a společnost. „Věříme, že epidemická situace bude příznivá a že podzimní Broumovské diskuse mohou být i oslavou opětovného setkávání tváří v tvář,“ říká Hana Valentová z pořadatelského týmu.

Novinky o programu konference je možné vedle webu www.broumovskediskuse.cz sledovat také na Facebooku a LinkedInu.

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá Broumovské diskuse ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Demokratická diskuse, Mír, Evropská identita, Vize vzdělanosti, Hrdinství a odvaha, Důvěra a porozumění.

Statutárním partnerem konference je město Broumov. Hlavními partnery jsou Raiffeisen Leasing, Jan Barta, Hobra – Školník, Královéhradecký kraj a US Embassy. Partnery jsou Centrum Walzel, Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Sekyra Foundation, Edumed, Martina Rosová, Nadace OSF, Grund a Pixman. Generálním mediálním partnerem je Česká televize, hlavním mediálním partnerem ČRo Plus. Mediálními partnery jsou Katolický týdeník a naše.broumovsko.cz.

Regionálními partnery jsou Benediktinské opatství sv. Václava, Farnost Broumov, Strategická rada regionu Broumovsko, Region Broumovsko a Podnikatelský klub Broumovska.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Redaktor a moderátor Daniel Stach a dramaturgyně a editorka České televize Gabriela Cihlářová získali prestižní Medaili za zásluhy o rozvoj vědy Učené společnosti. Medaili, kterou zpravidla dostávají významní vědci, udělila Učená společnost novinářům vůbec poprvé. Dalšími dvěma novými nositeli se stali vědec Jan Krekule a genetik Milan Macek.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.05.2021

ČR-PRAHA: Vláda dne 10. 5. 2021 na svém jednání schválila návrh ministra kultury Lubomíra Zaorálka pro obnovení kulturního života. Od 17. 5. bude možné pořádat venkovní kulturní akce pro 700 sedících diváků. Nezhorší-li se epidemická situace, od 24. 5. přijde pak další rozvolnění pro kulturní akce. Počet diváků venku se navýší na 1000 sedících diváků a vevnitř bude možné pořádat kulturní představení až pro 500 diváků, rovněž při využití prostor na 50 % a samozřejmě stále za přísných hygienických podmínek s použitím antigenních/PCR testů, s ochranou dýchacích cest a využití kapacity prostor maximálně 50 % (jak venku, tak vevnitř). V příloze si vám zároveň dovolujeme poslat plán rozvolnění kultury pro další týdny a prázdninové měsíce, na kterém jsme se domluvili s ministrem zdravotnictví, jeho týmem a zástupci kulturní obce.

 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
11.05.2021

PLZEŇ: Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění sídlící ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU opět zahajují svůj provoz. Po více než půlroční pauze netrpělivě očekávají první návštěvníky, na které se velmi těší a pro které prodloužily již instalované výstavy či připravily nové. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.05.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Východní Čechy jsou krajem mnoha slavných spisovatelů. Mezi nimi má mimořádné postavení jméno Čapek. Zatímco Josef studoval ve Vrchlabí, Karla zavedla cesta na gymnázium do Hradce Králové. Tato mladická zkušenost byla pro něj zásadní. O Čapkově spojení s Hradcem se ale moc nemluví. Změnit by to měla atraktivní publikace, která toto téma přiblíží jak místním, tak návštěvníkům města.

Královéhradecký kraj
Knihy, literatura, média, Památky
Nepřehlédněte
12.05.2021