středa
14. dubna 2021
svátek slaví Vincenc
Vizuál akce
© Zdroj: Muzeum Brněnska, příspěvková organizaceKrocení literární múzy letos online

RAJHRAD: Semináře tvůrčího psaní Krocení literární múzy se letos konají on-line. Jedná se o tradiční doprovodný program Skryté paměti Moravy, literární soutěže pro mládež ve věku 11-19 let, který nabízí inspiraci k napsání soutěžního textu. Téma letošního 15. ročníku reaguje na aktuální společenskou situaci a nabízí mladým autorům téma „Život v době korony“.

Autor článku: 
Lenka Křížová

Pod vedením lektorek Muzea Brněnska si účastníci mohou vyzkoušet techniky tvůrčího psaní a pokusit se literárně ztvárnit svou osobní zkušenost s životem v nouzovém stavu nebo napsat smyšlený příběh současnými událostmi inspirovaný.

Přednostně jsou semináře určeny školním skupinám, termín vždy záleží na individuální domluvě s vyučujícím. Základní délka jednoho kurzu je 45 minut. Až do konce března 2021 se mohou zájemci hlásit prostřednictvím e-mailové adresy pamet@muzeumbrnenska.cz. Seminář je bezplatný.

A jaké texty na seminářích vznikají? Například básně, jako je tato od Kryštofa Nekudy ze sekundy Katolického gymnázia Třebíč:

Covid – všudypřítomný

Hej, ty malej, béžovej panáčku, co u té krabice sedíš?

Koukáš tam na ni jak tumpachovej a furt do displeje hledíš…

To máš takhle, kluku z vesmíru, máme tady online hodinu.

Kvůli koroně, kvůli koroně mám doma celou rodinu.

To mě štípni, u vás je to taky? My s tím už tři roky bojujem.

A tak hledáme nějakou volnou nenakaženou zem.

To máš takhle, chlapče milý, to už asi nikde nenajdeš,

dneska už má toho covida dokonce i malá veš.

Taky nosíte ty divný náhubky? My jsme už z toho všichni cvoci.

Taky nosíme a ještě nesmíme chodit ven o půlnoci.

A tak potkal jsem klučinu z vesmíru, co byl z toho celej zelenej.

Za týden mi stejně napsal, že už taky nakaženej.

 

http://rajhrad.muzeumbrnenska.cz/cs/5621-kroceni-literarni-muzy-online.aspx

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace. To kromě nehmotných kulturních škod, způsobilo i škody finanční. O své příjmy přišly nejen samotné soubory, ale i stát. Kulturní průmysl (i ten neprofesionální) má svůj podíl na HDP.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
14.04.2021
JIHLAVA: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava udělí Cenu za nejlepší dokumentární knihu, napsanou v českém jazyce nebo českým autorem/kou. Vnímání knihy jako dokumentární určuje její vztah k realitě. Svět jejího textu se musí vztahovat k žité skutečnosti. Kniha smí být vytvořena písmem, fotografiemi a dalšími výtvarnými technikami. Fakta mohou být zachycena různými autorskými způsoby. Hranice mezi žánry jsou volné. Tematická pestrost i osobní a politické postoje autorů jsou svědectvím doby.
Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.04.2021

NOVÝ BOR: V Městském divadle v Novém Boru uspořádala Kultura Nový Bor, s.r.o. vernisáž výstavy dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita s názvem Vztahy.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
12.04.2021

ČR: Letošní udílení Cen AVA – Alza.cz Audiokniha roku 2020 zná svého prvního vítěze. Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova získal herec Jiří Lábus. Cenu uděluje AVA od roku 2014. Jejími držiteli jsou Martin Stránský, Jan Jiráň, Hana Maciuchová, Zdeněk Svěrák, Josef Somr a Jiří Dvořák.

 

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.04.2021