úterý
18. ledna 2022
svátek slaví Vladislav
Pražské židle & stolky na Novém náměstí v Uhříněvsi
© Foto: Nela Wojaczková (2021)Kreativní Praha hledá nové lokality pro projekt Pražské židle & stolky v sezóně 2022

PRAHA: Projekt pro oživení veřejného prostoru Pražské židle & stolky tento rok proběhne již posedmé. Do otevřené výzvy se mohou přihlásit občané, spolky, kulturní instituce či kdokoliv, kdo se bude chtít stát lokálním správcem pražských židlí.

Autor článku: 
Kreativní Praha, z. ú.

„Pražské židle & stolky jsou ojedinělým a oblíbeným projektem ve veřejném prostoru. Od svého vzniku se těší veliké oblibě a každý rok zájem strmě roste. Jsem ráda, že se mobiliář nenachází pouze v historickém centru, ale že ho mohou Pražané využít i na sídlištích a mimo centrální části města “, říká Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury, výstavnictví a cestovního ruchu hlavního města Prahy.

Ikonické černé židle a stolky se v loňské sezóně objevily na rekordních 86 místech v Praze. Obyvatelé i návštěvníci Prahy se na židle mohli posadit v městských ulicích, na náměstích, v parcích, v kulturních a komunitních prostorách. Projekt Pražské židle & stolky funguje od roku 2016 a byl vytvořen na půdě pražského Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. V současné době funguje pod vedením Kreativní Prahy – městského zapsaného ústavu, který se věnuje koncepčnímu rozvoji kultury a podpoře kulturních a kreativních odvětví.

„Do projektu, který měl původně za úkol zejména poskytnout možnost spočinout Pražanům ve veřejném prostoru a doplnit některé jeho chybějící funkce, u nás v Kreativní Praze vnášíme prvky spíše kulturní a komunitní. Rozmanitý a vstřícný veřejný prostor s kulturou úzce souvisí, a projekt budeme v Kreativní Praze i nadále rozvíjet tímto směrem,“ říká Petr Peřinka, ředitel organizace.

Letošní sezona přinese pár novinek. Na vybraných místech byly židle a stolky doplněny také lehátky. Například v Anežském klášteře, či na ostrově Štvanice se tato novinka velmi osvědčila. Proto se i v nadcházející sezoně počty lehátek budou zvyšovat. Další novinkou v minulém roce byl zimní provoz. Na některých místech židle zůstaly dosud a lidé je mohou používat celoročně. 

Zapojte se do sedmé sezóny a pomozte rozšířit mapu míst, kde se všichni můžeme posadit na Pražské židle & stolky! Přihlašovací formulář je možné vyplnit do 20. 1. 2022 na webových stránkách Kreativní Prahy.

 

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022