neděle
14. srpna 2022
svátek slaví Alan
Pražské židle & stolky na Novém náměstí v Uhříněvsi
© Foto: Nela Wojaczková (2021)Kreativní Praha hledá nové lokality pro projekt Pražské židle & stolky v sezóně 2022

PRAHA: Projekt pro oživení veřejného prostoru Pražské židle & stolky tento rok proběhne již posedmé. Do otevřené výzvy se mohou přihlásit občané, spolky, kulturní instituce či kdokoliv, kdo se bude chtít stát lokálním správcem pražských židlí.

Autor článku: 
Kreativní Praha, z. ú.

„Pražské židle & stolky jsou ojedinělým a oblíbeným projektem ve veřejném prostoru. Od svého vzniku se těší veliké oblibě a každý rok zájem strmě roste. Jsem ráda, že se mobiliář nenachází pouze v historickém centru, ale že ho mohou Pražané využít i na sídlištích a mimo centrální části města “, říká Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury, výstavnictví a cestovního ruchu hlavního města Prahy.

Ikonické černé židle a stolky se v loňské sezóně objevily na rekordních 86 místech v Praze. Obyvatelé i návštěvníci Prahy se na židle mohli posadit v městských ulicích, na náměstích, v parcích, v kulturních a komunitních prostorách. Projekt Pražské židle & stolky funguje od roku 2016 a byl vytvořen na půdě pražského Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. V současné době funguje pod vedením Kreativní Prahy – městského zapsaného ústavu, který se věnuje koncepčnímu rozvoji kultury a podpoře kulturních a kreativních odvětví.

„Do projektu, který měl původně za úkol zejména poskytnout možnost spočinout Pražanům ve veřejném prostoru a doplnit některé jeho chybějící funkce, u nás v Kreativní Praze vnášíme prvky spíše kulturní a komunitní. Rozmanitý a vstřícný veřejný prostor s kulturou úzce souvisí, a projekt budeme v Kreativní Praze i nadále rozvíjet tímto směrem,“ říká Petr Peřinka, ředitel organizace.

Letošní sezona přinese pár novinek. Na vybraných místech byly židle a stolky doplněny také lehátky. Například v Anežském klášteře, či na ostrově Štvanice se tato novinka velmi osvědčila. Proto se i v nadcházející sezoně počty lehátek budou zvyšovat. Další novinkou v minulém roce byl zimní provoz. Na některých místech židle zůstaly dosud a lidé je mohou používat celoročně. 

Zapojte se do sedmé sezóny a pomozte rozšířit mapu míst, kde se všichni můžeme posadit na Pražské židle & stolky! Přihlašovací formulář je možné vyplnit do 20. 1. 2022 na webových stránkách Kreativní Prahy.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Knihovna NIPOS se v termínu 24.–29. července 2022 zúčastnila celosvětové konference IAML (International Assosiation of Music Libraries, Archives and Documentation Centres), která se po 31 letech konala opět v Praze. Prezentovali jsme zde ve dvou posterových sekcích nejen hudební fond, který je součástí Knihovny NIPOS, ale rovněž celou naši instituci společně se statistikou, amatérským uměním a dalšími aktivitami.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Sosone je moderní značka nábytku, která kombinuje nadčasový design s nejlepšími estetickými tradicemi města Zlína. Po více než 20 letech působení na trhu jsme se rozhodli zahájit novou etapu své činnosti. Spojili dlouholeté zkušenosti s výrobou nábytku na míru se znalostmi mladých designérů a nyní hrdě představujeme nejnovější kolekci unikátních štokrlat – připravenou v duchu zero-waste z recyklovaných materiálů.

Zlínský kraj
Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

OSTROV U BOHDANČE: Kroje jsou specifickým výrazem místní kultury, udrželi jsme si k nim dodnes vřelý vztah a někteří je při příležitosti rozmanitých slavností stále s hrdostí oblékají. Také proto nás zaujala zpráva o nově otevřeném Muzeu Ostrov lidových krojů (MOLK), které disponuje největší soukromou sbírkou historických venkovských oděvů v České republice. Unikátní expozice je navíc úplně první veřejnou prezentací všech krojových oblastí naší země. Že se jedná o opravdu mimořádnou záležitost, dokládá i ocenění v letošním jubilejním 20. ročníku prestižní soutěže Glorea musaealis, kterou pořádá každoročně Asociace muzeí a galerií − v kategorii „Muzejní počin roku 2021“ se muzeum umístilo na vynikajícím druhém místě. O rozhovor jsme požádali ředitele MOLK Jana Mičánka, duší historika, jinak lesního inženýra, aby nám svůj krásný, ale nákladný projekt blíže představil. V případě tohoto místního patriota a podnikatele se nejedná o jediný příspěvek k lokální kultuře…

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Senioři, Památky
Články a komentáře
10.08.2022