pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan
Hraničář - Ústí nad Labem
© Foto: Tomáš LumpeKreativci se spojují, aby měnili Ústecký kraj

ÚSTÍ NAD LABEM: Stejně jako průmyslové Porúří, Hamburg nebo sever Anglie by i Ústecký kraj měli měnit umělci a byznys spojený s kreativitou. To je plán ústeckého Inovačního centra, CzechInvestu, spolku Hraničář, náměstka hejtmana Jiřího Řeháka a mnoha partnerů z celého kraje, kteří se spojili, aby do tzv. spravedlivé transformace uhelného kraje zapojili kulturní a kreativní odvětví.

Autor článku: 
Spojenci pro kraj

"V minulém týdnu jsme navštívili mnoho kulturních spolků i tvůrčích firem od Varnsdorfu po Kadaň. Pro náš kraj je velkou nadějí, že tolik talentovaných a tvůrčích lidí je připraveno měnit svůj kraj k lepšímu. Kultura a tvůrčí odvětví od uměleckých řemesel až po film a tvorbu her mají nejen silný ekonomický potenciál, ale dokážou zlepšit tvář kraje, probouzet společenský život nebo zpomalit odliv mladých lidí," uvedl náměstek hejtmana Jiří Řehák, do jehož gesce spadá kultura a cestovní ruch.

V Ústeckém kraji by měla za pomoci evropských peněz vzniknout síť tvůrčích spotů, které poskytnou zázemí a poradenství podnikatelům v tvůrčích odvětvích a propojí rozvoj regionu s místními talenty. Středem kreativní sítě bude ústecký Veřejný sál Hraničář.

"V zapojení umělců a kreativců do regionálního rozvoje jsme 30 let pozadu za vyspělou Evropou, kde už dávno pochopili, že žádná úspěšná změna se neobejde bez kreativity. Na druhou stranu díky tomu zpoždění můžeme za zahraničí čerpat inspiraci a vyvarujeme se chyb, které za nás už udělal někdo jiný. Přeměnu kraje si tak budeme moci pořádně užít, může a má to být zábavný proces," vysvětlil ředitel Veřejného sálu Hraničář Aleš Loziak.

"Dohodli jsme se, že důkladně zmapujeme kulturní a kreativní odvětví v kraji a že brzy spustíme web pro společnou komunikaci všech, kdo se budou chtít zapojit. Čekají nás důkladné plánování a diskuze stovek lidí z kreativních odvětví napříč krajem, abychom se začátkem roku 2023 spustili projekt, který bude ukázkovým příkladem dokazujícím, že investice do lidí a místních talentů má obrovský transformační potenciál," řekla Lucie Podrápská, zástupkyně ředitele Inovačního centra Ústeckého kraje.

"CzechInvest se kreativním odvětvím systematicky věnuje, a to také proto, že je to z pohledu tvorby HDP a schopnosti reagovat na změny trhu velmi progresivní a rychle rostoucí sektor. Kreativita je základní složkou ekonomiky budoucnosti a Ústecký kraj by na to měl být připraven," vysvětlila Alena Hájková, ředitelka ústecké regionální kanceláře vládní agentury CzechInvest. "Ostatně systematická podpora kreativních odvětví je v posledních letech velké téma i pro ministerstva kultury a průmyslu a vláda by měla brzy schválit strategii rozvoje kulturních a kreativních odvětví," dodala Hájková.

https://spojenciprokraj.cz/

 

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2021

BERNARTICE NAD ODROU: Ve středu 23. června 2021 byla v turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa je nejen vítanou spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco navíc. Její povrch je totiž „potištěn“ kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, jehož autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.06.2021

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.06.2021

PRAHA: Český umělec a výtvarník David Černý představil novou sochu s názvem Sekretářka. Silueta ženy sedící na vysoké židli s točícíma nohama se nově vyjímá před budovou společnosti Ahrend, která se zabývá kancelářským nábytkem.

Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
24.06.2021