pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert
Výstava prezentuje unikátní sbírku lidových čepců.
© Zdroj: http://www.muzeumprahy.cz



Krása pro ženu stvořená

PRAHA: Muzeum hlavního města Prahy otevírá 10. října 2019 v galerii Studijního a dokumentačního centra Norbertov výstavu s názvem Krása pro ženu stvořená. Výstava připravená Slovenským národním muzeem – Muzei v Martině prezentuje výběr více než sta lidových čepců z různých oblastí Slovenska, společenských vrstev i prostředí. Čepce jsou součástí unikátní sbírky, která ve své úplnosti čítá několik tisíc kusů.

od 12.10.2019 do 29.03.2020
Autor článku: 
TZ/ika

Ve Slovenském národním muzeu v Martině jsou uloženy početné sbírky lidového oděvu a textilu. Největší skupinu v tomto fondu tvoří ženské čepce, které v minulosti představovaly neodmyslitelnou součást ženského oděvu. Z více než desetitisíce kusů vybrala kurátorka Mgr. Eva Dudková cekem sto čepců, které reprezentují nejen různorodost tvaru a výzdoby jednotlivých regiónů, ale i příležitostí, na kterou se nosily či prostředí, ve kterém se pohybovaly jejich majitelky. Na výstavě tak budou moci návštěvníci mimo svátečních čepců vidět i čepce pracovní, svatební, smuteční či městské. Zajímavé jsou také pokrývky ženské hlavy, které do sbírek muzea věnovaly různé spolky či významné osobnosti.

V průběhu dlouhodobého vývoje oděvu ve všech vrstvách společnosti na území Slovenska, jako i u ostatních národů, patřilo významné místo pokrývce ženské hlavy. Nošení čepce mělo v lidovém prostředí v minulosti jednoznačný význam. Potvrzovalo, že žena je vdaná. Mimo vdaných žen ho nosily i svobodné ženy, které měly dítě – „prespanky“. Takové vyjádření stavu se přísně dodržovalo do té doby, dokud se nosil tradiční oděv.

Vzhled a výzdobu čepců ovlivňovaly geografické, hospodářsko-sociální a kulturní podmínky. Nemalou měrou se na tomto složitém procese podílely i migrace obyvatelstva, administrativní zákazy a nařízení, soudobá móda a obchod.

Výstava Krása pro ženu stvořená tématem volně navazuje na předcházející výstavu Božena Rothmayerová Horneková a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor 1926–1939, neboť Alice Masaryková nacházela zálibu ve sbírání tradičních textilií a podporovala zachování tradic slovenského venkova. Výstava bude přístupná od 12. října 2019 do 29. března 2020.

Doprovodný program k výstavě:

6. 11. 2019, 17.00 hod.

Krása pro ženu stvořená

Doprovodná přednáška k výstavě ukáže čepec jako důležitou součást ženského lidového oděvu. Cílem přednášky je představení této tradiční ženské pokrývky hlavy v širších souvislostech – vývoj čepce, účesu a úpravy hlavy, výzdobných technik, barevnosti, ornamentů a regionálních typů.

Přednášející: Mgr. Eva Dudková

Rezervace míst pomocí rezervačního formuláře na webových stránkách www.muzeumprahy.cz.

Vstupné: 60 Kč

Kontakt pro bližší informace:

www.muzeumprahy.cz
 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024