středa
14. dubna 2021
svátek slaví Vincenc
Ilustrační obrázek
© Zdroj: Krajská galerie výtvarného umění ve ZlíněKrajská galerie výtvarného umění ve Zlíně myslí i na děti. Má pro ně online tvořivé aktivity

ZLÍN: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně by mohla mylně působit jako místo určené výhradně dospělým milovníkům umění a architektury. Ve skutečnosti se věnuje v nemalé míře i dětem, které pomocí svých edukačních programů vede už od útlého věku ke kreativitě a poznání umění od jeho nejjednodušší formy až po náročnější formáty, které jsou určeny starším dětem. I v době svého uzavření pokračuje v oblíbených sobotních výtvarných dílnách, či v Galeřišti pro ty nejmenší a předškoláky. Pouze je přesunula do online prostředí.

Autor článku: 
Petra Štrofová

Galerie nabízí pro děti hned tři různé platformy. První z nich jsou Sobotní výtvarné dílny online, v nichž každou sobotu představuje úkoly inspirované vybranými díly z expozic. Děti se pomocí techniky kresby, malby, grafiky, ale i sochařství či jiných kombinací seznamují s originály uměleckých děl, které touto formou zároveň blíže poznávají.

Tvoření v Galeřišti patří k dalším oblíbeným aktivitám. Je určeno pro děti od dvou do pěti let, samozřejmě za dohledu a pomoci rodičů. Hravé video návody komentované edukátorkou galerie přináší nápady na společné kreativní činnosti. Zabaví se nejen děti, ale i rodiče.

Posledním pravidelným formátem jsou Pracovní listy pro starší děti. Obsahují kreativní zadání, které si děti mohou ve formě PDF stáhnout, vytisknout a samostatně vyplňovat. Listy přináší nápady na tvoření, ale také otázky a úkoly, díky kterým se zábavnou formou učí o světě umění.

V době online výuky jsou děti přehlcené. Galerie se proto snaží vytvořit program, který ačkoliv je prezentovaný online formou, si děti přenesou do domácího prostředí a prostřednictvím osvědčené zábavy mohou na chvíli vypnout.

Všechny formáty najdete přehledně na https://www.galeriezlin.cz/cs/o-nas/galerie-online/galerie-pro-deti/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace. To kromě nehmotných kulturních škod, způsobilo i škody finanční. O své příjmy přišly nejen samotné soubory, ale i stát. Kulturní průmysl (i ten neprofesionální) má svůj podíl na HDP.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
14.04.2021
JIHLAVA: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava udělí Cenu za nejlepší dokumentární knihu, napsanou v českém jazyce nebo českým autorem/kou. Vnímání knihy jako dokumentární určuje její vztah k realitě. Svět jejího textu se musí vztahovat k žité skutečnosti. Kniha smí být vytvořena písmem, fotografiemi a dalšími výtvarnými technikami. Fakta mohou být zachycena různými autorskými způsoby. Hranice mezi žánry jsou volné. Tematická pestrost i osobní a politické postoje autorů jsou svědectvím doby.
Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.04.2021

NOVÝ BOR: V Městském divadle v Novém Boru uspořádala Kultura Nový Bor, s.r.o. vernisáž výstavy dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita s názvem Vztahy.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
12.04.2021

ČR: Letošní udílení Cen AVA – Alza.cz Audiokniha roku 2020 zná svého prvního vítěze. Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova získal herec Jiří Lábus. Cenu uděluje AVA od roku 2014. Jejími držiteli jsou Martin Stránský, Jan Jiráň, Hana Maciuchová, Zdeněk Svěrák, Josef Somr a Jiří Dvořák.

 

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.04.2021