ČR: Letošní rok je díky souběhu výročí několika českých hudebních velikánů Rokem české hudby. Větší pozornosti se tak letos těšila a ještě těší česká hudba obecně, dostalo se i na tu, která vzniká v současnosti. Čeští hudební velikáni minulosti už dnes fungují jako dobrý vývozní artikl, do žijících skladatelů je třeba investovat, stejně jako to dělají v zahraničí. Exportní kancelář SoundCzech, která je součástí Institutu umění, se proto zaměřila na podporu propagace české současné hudby v zahraničí a vyhlásila výzvu, díky níž mohli čeští skladatelé realizovat kvalitní studiové nahrávky své hudby. Ty pak pomohou dostat jména skladatelů do povědomí i venku.
Z přihlášek vybírala porota složená z dramaturgů významných zahraničních festivalů a ansámblů, které se zaměřují na současnou hudbu (jejich přehled je níže) – už jen setkání těchto osobností s hudbou českých skladatelů je skvělá věc. Vznikly nahrávky nových skladeb celkem patnácti českých skladatelek a skladatelů především mladé a střední generace. Jejich interprety jsou vynikající sólisté i ansámbly, nejen z České republiky ale také ze zahraničí. (přehledně níže)
Český rozhlas se rozhodl představit nahrávky jako malý dovětek Roku české hudby v lednu v pořadech Akademie a Futurissimo. Ochutnávku nabízí i speciální playlist na YouTube.
Český rozhlas Vltava – nahrávky ve vysílání
Akademie – úterý 14. 1. 2025, 21:15-23:00
Futurissimo – neděle 19. 1. 2025, 22:00-23:00
POROTA
Jerzy Kornowicz / dramaturg festivalu Varšavský podzim
Jagdish Mistry a Eva Böcker / hudebníci a členové dramaturgické rady Ensemble Modern
Patrick Hahn / dramaturg WDR, festivalu Wittener Tage für neue Kammermusik ad.
+ Lenka Dohnalová / SoundCzech
NAHRÁVKY
Eliška Cílková: Trio / Mucha Trio
Petr Bakla: Two Instances, For Eduard Herzog, Eight Notes / Matthias Lorenz (DE), Miroslav Beinhauer
Jan Ryant Dřízal: Lesní scény / Sedláčkovo kvarteto & Matouš Zukal
Matouš Hejl: Koncert pro saxofon / Ensemble Terrible
Tobiáš Horváth: Abyrlev / Ensemble Terrible
Darja Kukal Moiseeva: Calmness I+II / Keishiro Mikawa (JP), Anna Paulová, Štěpán Hon
Jiří Lukeš: Bagately pro klarinet a akordeon / Anna Paulová, Jiří Lukeš
Martin Klusák: z_e_n, Äiu, äiu / Kalabis Quintet, Marek Matvija ad.
František Chaloupka: Spectral Waltzers 1-3 / Miroslav Beinhauer
Ian Mikyska: Prostor, abstrakce / Prague Quiet Music Collective + White Page / asamisimasa
Michal Nejtek: Trois morceaux délicieux, Kvintet / Jakeš, Raková, Drtina, Honová & Hon
Jakub Rataj: Kratzer / NeoQuartet (PL), Stria / Krzysztof Pawłowski (PL)
Ondřej Štochl: Antiklimax / Doležalovo kvarteto + … racek se směje poslední / Orchestr BERG & Vrábel
Lucie Vítková: Verbální partitury 2010-2023 / členové Prague Modern, Trio Aperto, Švihálková, Vítková
Petr Wajsar: Kraftveverk a Miniatura / Veverka & Englichová + Infantaria / Orchestr BERG & Vrábel
PODPORA: SoundCzech / Institut umění / Ministerstvo kultury ČR / Rok české hudby
SoundCzech je oficiální hudební kancelář, která má za cíl pomáhat české hudbě do zahraničí, a to bez ohledu na hudební žánry. Od svého vzniku v roce 2017 je součástí Institutu umění, financuje ji Ministerstvo kultury České republiky. www.soundczech.cz
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.