úterý
7. července 2020
svátek slaví Bohuslava
Z výstavy Sancta Maria. Mariánská úcta na Litoměřicku
© OM v LitoměřicíchKomentovaná prohlídka výstavy Sancta Maria. Mariánská úcta na Litoměřicku

LITOMĚŘICE: Svůj příběh má každý z vystavených předmětů, každý z nich poodhalí část historie a přiblíží podobu žité reality našich předků, jejíž neodmyslitelnou součástí byla i úcta k Panně Marii. Výstavou provedou její kurátoři - archivář litoměřického biskupství Mgr. Martin Barus a historička Oblastního muzea v Litoměřicích Mgr. Kristína Sedláčková.

01.07.2020
17:00 - 18:30
Autor článku: 
Oblastní muzeum v Litoměřicích

K vidění jsou vzácná umělecká díla z období gotiky, mezi nimi například zajímavá oboustranná soška sloužící pravděpodobně jako svícen v interiéru kostela, výpravné barokní obrazy zachycující kromě náboženských témat také historické reálie nebo drobná malba E. G. Doerella připomínající kapličku, která stávala na litoměřickém předměstí a z městského prostoru zmizela v polovině 20. století.

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ, ČR: Čeští filmaři právě natáčejí celovečerní hraný snímek Hrana zlomu na pomezí hororu a thrilleru. V jedné z hlavních rolí se objeví mladá herecká hvězda Štěpán Kozub. Hrana zlomu je temnou příběhovou mozaikou, v níž je všechno jinak, než se na první pohled může zdát. Podle tvůrců má jít o projekt navýsost autorský a žánrově vyhraněný. Film vstoupí do českých kin na jaře 2021. Natáčí se i ve Zlínském kraji, a to v Rožnově pod Radhoštěm.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

ČR: Na Kavčích horách skončilo první kolo konkurzu do chystaného pokračování pořadu Peče celá země. Nejlepší amatérští pekaři a cukráři budou vybráni po letních prázdninách, natáčení druhé řady začne příští rok na jaře.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN: V souvislosti se zlepšením epidemiologické situace na Slezsku se česká vláda rozhodla v pondělí 29. června oodvolat kontroly na česko-polských hraničních přechodech na území Slezského vojvodství. Rozhodnutí o otevření hranic nabylo účinnosti o půlnoci z 29. na 30. června. Spontánním a symbolickým způsobem chtěli na tuto situaci zareagovat zástupci Euroregionu Těšínské Slezsko a spolku Člověk na hranici. Společně navrhli občanům účast na akci s názvem "Zhasneme hranici". 

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
06.07.2020

ČR: Každý pátek v jiném kraji a v jiném městě: Česká televize vyjíždí za diváky v novém projektu „Českem tam a zpět“. Dvouměsíční putování po republice s podtitulem „Víkend začíná s Českou televizí“, odstartuje v pátek 3. července v Karlových Varech. Návštěvníci nahlédnou do zákulisí přípravy zpravodajství, setkají se se známými tvářemi ČT a prostřednictvím pozvaných hostů do vysílání zpravodajské ČT24 lépe poznají i samotný region. Součástí každé zastávky bude také doprovodný program pro rodiny s dětmi. Divákům u televizních obrazovek nabídne ČT živé vstupy z navštívených míst, od Studia 6 až po večerní Události.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.07.2020