PLZEŇ/DOBRÁ VODA: Občanské sdružení Český západ pořádá v pondělí a úterý 22. a 23. června a pak znovu ve čtvrtek 25. června v centru Plzně Knoflíkovou sbírku na rekonstrukci a rozšíření vzdělávacího a společenského centra v Dobré Vodě u Toužimi, kde žije početná romská komunita. Za symbolický příspěvek 30 Kč do zapečetěné kasičky, získá každý dárce od dobrovolníků z řad studentů originální keramický knoflík. Sbírka v Plzni bude probíhat v okolí náměstí Republiky a na Americké třídě vždy od 9 do 15 hodin.
Koordinátor sbírky Martin Marek vysvětluje plány Českého západu zrekonstruovat a rozšířit v Dobré Vodě tzv. komunitní centrum: "Prostřednictvím tohoto centra chceme ještě více podpořit společenský a kulturní život, vzdělanost a zaměstnanost v celém regionu Toužimska na Karlovarsku.“ V Dobré Vodě je dominantou obce panelový dům, který obývá osmdesátičlenná převážně romská komunita. Kromě ní žije v obci asi deset stálých obyvatel, zbytek domů patří chalupářům. Jediným místem, kde se mohou nyní obyvatelé obce společně scházet, vzdělávat nebo jinak smysluplně trávit volný čas, je sídlo Českého západu, které má však již nedostatečnou kapacitu.
Keramický knoflík symbolizuje spojování, o které se podle Martina Marka snaží právě i Český západ. Sdružení podle jeho slov již osmým rokem spojuje dva zdánlivě rozpojené světy obyvatel naší společnosti – svět romský a svět český.
Knoflíky, které vyráběli obyvatelé Dobré Vody, pracovníci, dobrovolníci a přátelé sdružení, budou kolemjdoucím nabízet asi dvě desítky studentů Gymnázia na Mikulášském náměstí v Plzni. „Dobrovolníci vyrobili téměř 11 000 kusů knoflíků a patří jim za to náš velký dík," říká Martin Marek. Kdo nestihne přispět na sbírku v ulicích Plzně, může příspěvek na komunitní centrum zaslat i na speciální účet sbírky 810931309/0800, který k tomu byl zřízen.
Více informací o sbírce i samotném projektu rekonstrukce centra mohou zájemci najít na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz.
Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi a okolí na Karlovarsku. Mezi jeho největší úspěchy patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou.
Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR.
Zdroj: TZ