PRAHA: Národní knihovna ČR připravila v pořadí již jedenáctou putovní výstavu z cyklu spanilých jízd, které pořádá od roku 2006. Jejich prostřednictvím prezentuje vzácné rukopisy a tisky uložené v trezorech Klementina.
Současná putovní výstava nese název Půvaby a tajemství klementinských rukopisů 13. – 14. století a do 20. června tohoto roku je pro veřejnost otevřena v jihočeském městě Kaplice, v prostorách Historické expozice Kaplicka.
Jedná se o jedinečnou příležitost zhlédnout umělecké kopie vzácných rukopisných památek, jako jsou Kodex vyšehradský, Sedlecký antifonář, Svatojiřské profesionále, Pasionál Abatyše Kunhuty, Pontifikál Renaulda z Baru, Velislavova bible a pařížský zlomek Dalimilovi kroniky. Historická hodnota originálních rukopisů je nevyčíslitelná. Z těchto důvodů jsou na výstavě přítomni jejich dvojníci.
Pořizovací cena uměleckých kopií není také malá, celkově je vystavovaný soubor v Kaplici odhadnut na dva milióny korun.
Cílem expozice není jen prosté představení samotných rukopisů. Výstava navíc přináší zajímavá fakta a okamžiky spojené s prezentovanými díly. Každý rukopis je prezentován jako jedinečné dílo, které vzniklo v rámci specifických dobových okolností a pro určité kulturní a duchovní prostředí. Časové rozmezí unikátních rukopisů bylo ohraničeno dvěma stoletími, ve kterých české země zažily nebývalý rozkvět nejen na poli politickém, ale také na poli kulturním.
Doslova a do písmene se na jednotlivých foliích rukopisů prezentuje doba posledních přemyslovských králů 13. století a unikátní vyspělé období 14. století, spojené s Lucemburky na českém trůnu, a to především největším z nich - římským císařem a českých králem Karlem IV.
Podrobnější informace o jednotlivých rukopisech naleznete zde.
Pozvánku na výstavu zde.
Zdroj: TZ