pátek
13. září 2024
svátek slaví Lubor



KD: V kabátě od známého designera

VESELÍ NAD LUŽNICÍ: Kulturní dům ve Veselí nad Lužnicí je velká monolitická stavba navržená velmi plodným a možná dosud nepříliš doceněným architektem Karlem Pragerem. Na její stavbu pomohl sehnat finance veselský rodák a předseda vlády z 70. a 80. let minulého století, Lubomír Štrougal. Dům byl vystavěn v akci Z za přispění obyvatel města, a z počátku v něm sídlil Sdružený klub pracujících Lužan.

Kulturní dům je příspěvkovou organizací města a sídlí v budově, jejímž je město vlastníkem. Do kompetence této instituce spadá i knihovna a kino. Celkový příspěvek města na provoz kulturního domu v současné době činí 4 478 tisíc korun, chod knihovny město zajišťuje příspěvkem ve výši 1 220 tisíc korun. Zatímco knihovna působí přímo v kulturním domě, kino má dosud ještě vlastní budovu, v níž se začalo promítat už v roce 1951. V současnosti přispívá město na provoz kina ročně 500 tisíci korunami, což je při 7 – 8 filmech (15 promítání) v měsíci a průměrné návštěvnosti asi osmnácti lidí za večer investice ztrátová. Město proto nabídlo budovu kina k prodeji. Ve smlouvě by se sice měl nový majitel zavázat, že bude kino i nadále provozovat, ale jen po určitou dobu. Počítá se totiž s tím, že nové kino vznikne ve zrekonstruované budově. Kulturní dům oslaví příští rok třicet let své existence a jeho technický stav si už rozsáhlou rekonstrukci vyžaduje.

Řešení prostoru kulturního domu rovněž neodpovídá dnešním potřebám města, proto byla na podnět mladé a energické ředitelky, Marcely Rybářové, sestavena pracovní skupina, která by na základě vyhodnocení stavu stavby měla připomínkovat tvorbu projektové dokumentace rekonstrukce.

Celkově je v kulturním domě zaměstnáno jedenáct lidí. Šest jich pracuje v samotném kulturním domě, v knihovně tři a o chod kina se starají dva zaměstnanci.

Kulturní dům spolupracuje s infocentrem města a ekologickou školou, což je Střední odborná škola pro ochranu a tvorbu životního prostředí ve Veselí nad Lužnicí. Její studenti vytvořili ochotnický divadelní spolek a svá představení uvádějí v sálech kulturního domu. V budově sídlí i taneční studio Žáb provozované Tělovýchovnou jednotou Lokomotiva ve Veselí nad Lužnicí, které se může chlubit mnoha úspěchy z Čech i zahraničí. Z letošního ročníku evropského mistrovství si tento soubor přivezl čtyři zlaté medaile a postup na mistrovství světa.

Kulturní dům spolupracuje i se zdejší katolickou církví, která mimo jiné propůjčuje kostel Povýšení sv. Kříže k pořádání koncertů.

Hlavní zdroje příjmů KD se skládají z výše zmiňovaného příspěvku města, vybraného vstupného, dále z pronájmů prostor v kulturním domě a ze získaných grantů či příspěvků.

Grantovou podporu získaly například Veselské slavnosti, jejichž je KD pořadatelem, z nichž se již stala tradiční záležitost. Město na jejich organizaci letos přispělo 440 tisíci korunami, a  finanční podporu získaly i z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

 

Kateřina Vedralová

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024

ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.09.2024

ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024.  Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.09.2024