středa
19. ledna 2022
svátek slaví Doubravka
Pozvánka
© Zdroj: https://www.facebook.com/cafeslaviapragueKavárna Slavia pořádá druhý literární večer - aktualizace!

PRAHA: Kavárna Slavia pořádá po Jaroslavu Seifertovi další tematický večer na počest slavné umělecké osobnosti, která ji v minulosti navštěvovala. Z původního 14. ledna se večer přesouvá na 24. února 2022, kdy oslaví jubilejní 120. výročí narození držitele Mezinárodní ceny míru a významného tureckého básníka Nazima Hikmeta. Ten v kavárně nejen tvořil, ale také se zde pravidelně setkával s českými básníky Vítězslavem Nezvalem a Jiřím Tauferem během svých exilových let. Slavnostní večer proběhne v duchu přednesu Hikmetových básní, vystoupení turecké zpěvačky Roksany Mandel a odborné diskuse. Akcí bude přítomné provázet moderátorka Zita Senková. Rezervaci místa je nutné provést prostřednictvím kulturního portálu GoOut.net.

Autor článku: 
Pavla Umlaufová

Prahu si turecký básník, dramatik, romanopisec, scénárista a režisér Nazima Hikmeta zamiloval po svém útěku do tehdejšího Sovětského svazu, kdy v roce 1952 začal pracovat v mezinárodním mírovém hnutí a v rámci své činnosti se zde účastnil řady jednání. Při jeho návštěvách byli jeho častými společníky Vítězslav Nezval a Jiří Taufer a jedním z jejich nejoblíbenějších míst setkávání byla kavárna Slavia. Praha, Nezval, Taufer i kavárna Slavia se proto v jeho verších často objevují.

Takto zní úryvek básně Rozprávka s přítelem básníkem Tauferem v kavárně Slavii z knihy Pobyt v Praze:

„Rád s přítelem Tauferem sedávám u stolku

v kavárně Slavii, kdy plyne rozprávka

a před okny se leskne voda Vltavy

zvlášť po ránu a zvláště na jaře

Zvlášť po ránu a zvláště na jaře

Tu zamyslím se já tu on a vázne rozprávka

Na mžik se vzdalujeme pak scházíme se zas“

„Romantický revolucionář“, jak byl přezdíván, byl kvůli svému politickému přesvědčení opakovaně zatýkán a strávil většinu svého dospělého života ve vězení nebo v exilu. Jeho tvorba je často přirovnávána k dílům básníků Federica Garcíi Lorky, Louise Aragona, Vladimíra Majakovského, Faize Ahmeda Faize nebo Pabla Nerudy. Jeho poezie byla přeložena do více než padesáti jazyků a jeho báseň Kız Çocuğu (Dívčí dítě) se stala předlohou několika písní s protiválečným poselstvím.

I přesto, že byl ve své vlasti po celý život pronásledován a zemřel v exilu, jsou jeho básně v Turecku považovány za nejvýznamnější vlastenecká literární díla. Inspiroval se v nich lidovou mluvou a písněmi, zobrazoval v nich lidi venkova a města, tureckou válku za nezávislost a turecké revolucionáře. Zavedl užívání slabičného lidového metra a hledal pro své básně nové formy. Během svého působení v Turecku se stal charismatickým vůdcem avantgardy produkující proudy inovativních básní, her a filmových scénářů. Později začal psát ve volném verši, který harmonizoval s bohatými vokálními vlastnostmi tureckého jazyka.

V Kavárně Slavii jeho 120. výročí narození poctí svou účastí velvyslanec Turecké republiky v Praze pan Egemen Bagis. Význam jeho díla a života přiblíží odborní hosté, písně s verši Nazima Hikmeta zazpívá a zahraje turecká zpěvačka Roksana Mandel. Večerem bude provázet Zita Senková.

Vstup na tento slavnostní večer je zdarma. Rezervaci místa je v rámci protiepidemických opatření nutné provést pomocí GoOut.net.

Více informací je možné najít na: https://www.cafeslavia.cz/cs/

Odkaz na GoOut: https://goout.net/cs/vzpominkovy-vecer-na-pocest-nazima-hikmeta/szebass/

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022