pátek
19. července 2024
svátek slaví Čeněk
© Banner



Karlovarský kraj roztančí folklorní festival

KARLOVARSKÝ KRAJ: ​Už po čtyřiadvacáté se milovníkům folkloru a lidové hudby představí soubory z celého světa na Karlovarském folklorním festivalu. Akce se koná ve dnech 3. - 8. září 2019 a kromě Karlových Varů uvidí diváci jednotlivá vystoupení také v Mariánských Lázních, Ostrově nebo v Jáchymově.

od 03.09.2019 do 08.09.2019
Autor článku: 
luk

Karlovarské kolonády rozezvučí ruský pěvecký sbor ChorusMom z Moskvy. Mezi evropské hosty festivalu bude patřit také slovinský folklorní soubor z obce Lancova Vas, z německého Baden Badenu a Bernkastel-Kuesu. Chybět nemohou tradičně ani Slováci, letos zastoupení tanečníky z Trenčína. Ze vzdálenějších koutů světa míří do největších českých lázní exotičtí folkloristé z Indonésie či Severního Kypru. 
Pozadu nezůstanou ani čeští tanečníci. Z hlavního města se do Karlových Varů chystá taneční soubor Jaro. Folklorní soubor Jizera představí lidové zvyky Podještědí. V plzeňských krojích lidé uvidí a uslyší orchestr lidové muziky Vozembach z Dobřan. Z Chomutova vyjedou do Karlových Varů hned dva autobusy – jeden s folklorním souborem Skejušan, který uchovává tradici Rusínů v severozápadních Čechách, a druhý se souborem Krušnohor. Mezi nejvzdálenější české hosty dozajista patří valašský ansámbl Kašava ze Zlínska. Ve výčtu je ještě třeba zmínit domácí Soubor písní a tanců Dyleň, jehož členové jsou zároveň organizátory této mezinárodní folklorní lázně.
Řada vystoupení se uskuteční i mimo krajské město, v úterý to bude v Mariánských Lázních, po středečním zahajovacím koncertě v hotelu Imperial  poté ve čtvrtek soubory navštíví Ostrov a Jáchymov. V pátek některé zahraniční ansámbly  předvedou svůj um dětem z karlovarských základních a středních škol v pásmu "Svět tančí". 

Ve folklorním duchu se pak ponese celý víkend, kdy soubory vystoupí na jednotlivých scénách ve městě. Součástí sobotního programu je také slavnostní krojovaný průvod centrem města a večerní galaprogram v hotelu Thermal.
Nedělní loučení zahájí ranním přípitkem u pramenů a završeno závěrečnými vystoupeními před Thermalem.

Podrobný program najdou zájemci na stránkách festivalu​.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Ve zlínském muzeu, krajské galerii i knihovně je pro děti všech věkových kategorií připraven zajímavý program. Děti se mohou těšit na tvořivé dílny, čtení i výlety za kulturou.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Památky
Co se děje
18.07.2024

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024