čtvrtek
24. října 2024
svátek slaví Nina
David Moješčík u sochy LEVITACE, 2010
© zdroj: www.ceskydomov.cz



K PRAMATCE EVĚ

ČELADNÁ: V Rehabilitačním centru v Čeladné byla první květnový den odhalena bronzová plastika EVA sochaře Davida Moješčíka. K jejímu odlití bylo vybráno umělcovo dílo Levitace III, která byla zároveň určena pro prestižní přehlídku uměleckých děl NordArt v Budelsdorfu.

od 20.06.2024 do 22.09.2024
Autor článku: 
Olga Szymanská

CESTA

David Moješčík, narozen 25. července 1974 ve Frýdku-Místku, po oboru kamenickém v Žulové studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sochařskou a kamenickou v Hořicích v Podkrkonoší. Ateliér sochařství u prof. V. Preclíka a M. Gabriela na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně absolvoval 2002, kdy zároveň získal Cenu Josefa Hlávky. Působil jako pedagog na SUPŠ a na soukromé škole AveArt, obé v Ostravě. Od roku 2004 je umělcem na volné noze. 2007 vybrán k tvůrčímu pobytu v Irsku.

Jádrem jeho tvorby se stala figurativní plastika. Využitím jejích předností vytváří díla v postojích a pozicích, k nimž zároveň řeší celou kompozici se vztahem k materiálu a prostoru. Současně i při nejmodernější technologií dokáže udržet klasickou linii plastik, čímž jim dodá tzv. teplou lidskost.

 

INSPIRACE

Z umění Egypta, Antiky, evropského klasicismu, jógy, filozofie, symboliky umění 19. století čerpá pro své uzavřené hladké formy. Zaměřuje se na lidské tělo, zejména ženské linie. Hyperrealistou je zván, realismus mu je však pouze prostředkem k dosažení výslednému výrazu děl, jimiž prostupuje klid. Pro sochy v exteriéru i portréty užívá autor i míru ironie a nadsázky. Řadu děl má v projektech, další tvoří samostatně či ve spolupráci s odborníky a architekty. V Praze je to především úprava Činoherního klubu, pomník Operace Andropoid (atentát na R. Heydricha). V Ostravě Levitace ve Svinově, Karel Kryl před Českým rozhlasem ad. Umělec vystavuje samostatně i skupinově po celé ČR i v zahraničí.

 

KULTURA

Ještě dvě díla autora v Ostravě. První Leoš Janáček s lavičkou (2017) na Jiráskově náměstí, zv. Kuří rynek. Zadáno bez výběrového řízení, tedy roku 2020 jednání o prodeji sochy, případně přemístění do areálu Městské nemocnice, kde skladatel zemřel. Druhá socha Věra Špinarová (2018) v Husově sadu, budící emoce veřejnosti, údajně i „nepodobou“. Terč: soše, stojící se všeobjímajícím gestem, do rozpažených rukou přidána trubka, kabelka, girlanda na šíji apod. A na umělce vyvíjen enormní tlak svolit k její dražbě. Dnes, naštěstí obě sochy stojí na původních místech. – Proč to zmiňuji? Jde jednak o neúctu vůči umělci jako autorovi. Jednak popsané projevy svědčí o pramalé kulturnosti z řad veřejnosti k umění jako celku.

 

VLIV

Tvorbu autora ovlivňují dvě polohy: spiritismus východního budhismu i romantismus západní kultury. Jako dva proudy řeky, v níž se tvary, barvy, plochy slévají v jediný. Již za studií na FaVU v Brně každá sochy umělce obsahovala v sobě více výrazů, slitých do jediného proudu hmoty. Soulad vnějšího s vnitřním. Naléhavá krása nahoty v ženských aktech, působící až chladně, je jeden proud. Druhý proud vychází z jógy (umělci dané, neboť otec-jógín vedl k józe i svého syna), kdy výsledná figura vyrovnává svou gravitaci třemi body: malíčkem nohy, prstem ruky pravé a prstem ruky levé. Přitom obrys linie figury uvnitř jakoby rotuje. – Jakoby uvnitř zastaveným pohybem je silná jedna z posledních soch Ishvara (2019-2020) v náročné jógové pozici působí až mužsky.

 

EVA

Po setkání vedení Rehabilitačního centra v Čeladné s umělcem byl sochař osloven k realizaci sochy pro prostor lázní. Při jejím slavnostním odhalení řekl MUDr. Milan Bajgar, ředitel Rehabilitačního centra: „Abychom mohli úspěšně, dobře a rychle léčit naše pacienty, potřebujeme tři věci: dobrou medicínu, krásnou přírodu, dobré umění. Umění je důležité a spoustě lidem pomáhá, aby se uzdravili... Socha Evy má roztažené ruce a mně to připomíná…, kdy Panenka Marie bdí nad dětmi… A proč Eva? Chtěli jsme mít v parku ženský prvek. Eva má roztažené paže, což symbolizuje něco mezi ochranou a objetím… naše praprapramáti, která má starost, jak to s námi bude.“ Poté umělec poděkoval odborníkům z Horní Kalné, kteří mu sochu pomohli odlít. Mnozí zájemci vyslechli i autorovu prezentaci o tvorbě a vzniku plastiky, kde pochopili, že umělec je významným představitelem současného českého sochařství a že jeho sochy krášlí mnohé prostory.

 

Krásná díla Davida Moješčíka budou tedy krášlit prostory Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku na jeho výstavě / od 20. června–22. září 2024.

více na www.muzeumbeskyd.com

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: V listopadu 2024 vychází již 4. upravené vydání praktického a stručného metodického materiálu pro kronikáře, zastupitele a starosty obcí a měst  s názvem Jak vést obecní kroniku v elektronické podobě s následným vytištěním? 

Z obsahu publikace: Legislativa, Usnesení, Kronikář, Hardware – Software, Titulní list, Schvalovací doložka, Technická příprava kroniky, Přílohy, Tisk, Vazba, Archivace, Internetové zdroje informací, Umělá inteligence.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
24.10.2024

ČR: Proč se občas potýkáme s problémy, jejichž původ neznáme? Můžeme po předcích zdědit i jiné věci než jen tělesné dispozice? Transgenerační přenos traumatu je stále častěji skloňovaný fenomén, který konečně proniká i do kvalitní beletrie. Společně s dalším fenoménem, a to tzv. ukrývaného dítěte, se stal hlavním motivem nového románu Křivda spisovatele Martina Juna.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
24.10.2024

OSTRAVA: Zasedání nejvyššího orgánu Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. – Sněmu AMG – se uskutečnilo ve dnech 15.16. října 2024Konferenčním centru Národního zemědělského muzea Ostrava. Cílem tohoto významného setkání členů Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., byla příprava koncepcí a strategií na léta 2025–2027 volba nového vedení  Exekutivy AMG a Revizní komise AMG.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.10.2024

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024