neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
plakát výstavy
© zdroj: http://www.jiz50.cz



Jizerská padesátka jako umělecká inspirace

PRAHA: Legendární závod v běhu na lyžích napsal za svou padesátiletou historii už tisíce příběhů sportovců všech úrovní, od naprostých začátečníků až po profesionály z celého světa. Teď píše další příběh, ojedinělý, jiný než všechny ostatní, umělecký, je o zrodu kolekce obrazů, grafik, soch, kreseb a fotografií, kterou připravilo na téma Jizerská 50 tucet uznávaných autorů.

od 09.09.2017 do 17.09.2017
11:00 - 20:00
Autor článku: 
ika

Rittstein, Cihlář, Špaňhel, Vávra, Kohout, Franta, Tesaro, Anderlová, Komárek, Vones, Flejšar, Wagenknecht. Na první pohled skupina umělců, u kterých byste jen stěží hledali společné rysy. Teď je však spojilo jedno téma - Jizerská 50. Téma, které ztvárnil každý svým jedinečným uměleckým pohledem v rámci své disciplíny.

Součástí této kolekce, kterou můžete zhlédnout v Galerii Mánes od 9. do 17. září, jsou mimo jiné i díla Davida Vávry, který se sám na start v Jizerských horách několikrát postavil. „Je to pro mě srdeční záležitost. Fascinuje mne start Jizerské 50 a zástupy běžců, které čekají na povel. Zažil jsem to na vlastní kůži. Několikrát. A pokaždé je to jako poprvé, něco těžko popsatelného,“ přiznává výtvarník.

Samotné výstavě byla inspirací i kniha Petra Volfa „Sport je umění“, v níž autor vykresluje krásu sportu zobrazeného umělci. „Záměrem bylo vytvořit kolekci uměleckých děl, která jsou inspirována Jizerskou 50, a oslavit tak jubilejní ročník tohoto závodu. Že se to povedlo, dokazují slavná jména autorů, počet děl a jejich rozmanitost. Ukázalo se jakým fenoménem Jizerská 50 opravdu je,“ říká Marek Tesař z agentury RAUL!, autor unikátního nápadu.

K výjimečnosti některých děl dopomohl i fakt, že se závodu jejich autoři zúčastnili. „Na okamžik jsem se vžila do role závodníka, který pohlcen hejnem „letí“ v proudu, hnán silou vůle, aby dosáhl vzdáleného horizontu vysněného cíle. Vyrobila jsem si několik šablon běžkařů z papíru a jejich obrys zmnožovala a posouvala do různých formací a skupin. Vznikla tak série obrazů, ve kterých jsou závodníci jednotkou, číslem, v oceánu celku,“ popisuje svou tvorbu účastnice 50. ročníku Jizerské 50 Alena Anderlová.

„Inspirovala mne fotka z archivu Jizerské 50. Je z roku 1976 a je tedy pochopitelně černobílá, což bezvadně korespondovalo s tím, že jsem chtěl cíleně dělat klasický černobílý linoryt. Myslel jsem si, že masovost závodu, o které fotografie skvěle vypovídá, je tím nejcharakterističtějším znakem tohoto běžkařského svátku. Ale to byl, jak jsem dodatečně na vlastní oči poznal, veliký omyl! Od letošního února je pro mne Jizerská 50 především o barvách, papouščí pestrosti na bílém pozadí a o tisícovkách žlutých pytlů pod modrým nebem,“ dodává výtvarník Michal Cihlář.

Všechna díla si budete moci prohlédnout v Praze v Galerii Mánes od neděle 9. září. Vstupné 100 Kč. ZTP, senioři a děti do 15 let zdarma, studenti 50 Kč. Účastníci Jizerské 50 2018 budou mít vstup za 50 Kč.

Více informací zde.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024