pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Jiří Šigut - Hukvaldy
© zdroj: Ateliér Josefa SudkaJiří Šigut - HUKVALDY

HUKVALDY: Narozen 14. května 1960 v Ostravě–Vítkovicích. Studoval technický směr. Konceptuální umělec: zabývá se malbou, záznamy hudebních či teoretických textů. Nestor české fotografie.

V Ateliéru Josefa Sudka v Praze (Újezd) vystavuje Jiří Šigut svůj fotografický cyklus sudkovských a janáčkovských rezonancí pod názvem HUKVALDY (2013-2023) – do 12. května 2024.


 

od 28.03.2024 do 12.05.2024
Autor článku: 
Olga Szymanská s pomocí textu Monografie 2018

Více nežli třicet let se věnuje intenzivnímu průzkumu tohoto oboru, v němž neváhá překračovat hranice. Velmi originální formou je uvádí do širších souvislostí vizuálního umění. Patří k předním českým umělcům, například Josef Sudek, František Drtikol, Josef Funke, Jindřich Štyrský, Emila Medková, Jan Svoboda, Josef Koudelka, kteří dokázali prosadit posun ve vnímání uměleckých možností fotografie.

Na počátku vlastní tvorby autor zachycoval především takové činnosti jako jsou cesty autobusem, vlakem, výtahem, procházky, nákupy. V devadesátých letech již zcela programově záznamy realizoval přímo na citlivou vrstvu fotografického papíru, kde zdrojem světla a energií byla a je příroda: denní světlo, hvězdy, měsíc, oheň, světlušky. A vkládání fotopapírů do volné přírody v řádu dnů, týdnů nebo i měsíců spojoval s určitými rituály – osobními a zejména intimními nočními performancemi. Sám se stal tzv. kamerou, kdy fotocitlivou vrstvu aplikoval na své oblečení, čímž vznikaly unikátní 4D foto-gramy. Dnes bravurně ovládá finesy digitální fotografie. A zkouší nalézat základnu pro svůj nejnovější autorský průzkum: v něm rozkládá obraz na elementární jednotky.

Jiří Šigut nám svou nevšední a neústupnou invencí ve zkoumání samé podstaty jevů dokazuje, že cesta odpoutání se od zažitých stereotypů ve vnímání obrazů může přinášet silný prožitek a soustředění se na vnitřní kvalitu světa, který nás obklopuje.

Mohlo by vás také zajímat...