JINDŘICHŮV HRADEC: Zdejší, původně gotický, mlýn se nachází v areálu jindřichohradeckého státního hradu a zámku a písemné zmínky o něm pocházejí již z roku 1485. Tehdy patřil vrchnosti, která jej jednotlivým mlynářům jen pronajímala. V 16. století ho nechal Jáchym z Hradce rozšířit a přestavět v renesančním slohu a od té doby se mu říkalo Nový, častěji však podle počtu vodních kol "U čtrnácti".
Další zásah provedl hrabě Evžen Karel Černín v roce 1853. Mlýn však nebyl rentabilní, a tak došlo k jeho přeměně na vodní elektrárnu instalací Francisovy turbíny a dynama Františka Křižíka. Po prvním rozsvícení v roce 1887 se město trvale rozzářilo v dubnu následujícího roku. Křižíkova vodní elektrárna byla funkční téměř 126 let, avšak samotný mlýn bez údržby chátral a v minulém století sloužil národnímu podniku Fruta už jen jako sklad.
Poté, co jej ve velmi neutěšeném stavu v roce 1999 koupil Národní památkový ústav v Českých Budějovicích, proběhla plánovaná rekonstrukce.
Dnes tuto národní kulturní památku včetně funkční Křižíkovy vodní elektrárny, která vyrábí 15 až 50 kW, provozuje pod názvem Zámecký Mlýn občanské sdružení Jindřichohradecká kulturní společnost.
V areálu navíc probíhají dokumentární výstavy tapiserií, obrazů, keramiky a souběžně s nimi také filmové projekce a další doprovodné kulturní programy.
Po předchozí dohodě je též možné si objednat výuku a předvádění ručního tkaní.
V Zámeckém Mlýně je otevřeno od 29. května do 4. října denně od 10 do 18 hodin.
Vstupné činí 50 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 120 Kč.
Více informací lze získat od Jindřichohradecké kulturní společnosti, Štítného 117/I, 377 01 Jindřichův Hradec, tel.: 605 266 969,
e-mail: inspirace@esnet.cz a na http://www.jh-zameckymlyn.cz/index.htm.