čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Jičín
© CBS Nakladatelství s.r.o.



Jičínsko bude mít knihu z nebe!

JIČÍN: Okres Jičín bude mít také svou knihu z nebe z dílny zlínského CBS Nakladatelství. Na knize z edice Česko z nebe – knihy leteckých fotografií se nyní pilně pracuje. V současné době probíhá práce v regionu, kdy se sbírají informace, podklady, zajímavosti o regionu, které by v knize neměly chybět. Autorem fotografií je CBS Flying team. Předpokládaný termín vydání je začátek příštího roku, kniha bude k dostání v informačních centrech, u knihkupců a také na stránkách nakladatelství.

Autor článku: 
Jitka Mlčáková

Jičínsko spolu s městem Jičín máme již od dětství spojené s večerníčkovou postavou loupežníka Rumcajse, jeho ženy Manky a malého synka Cipíska od známého spisovatele Václava Čtvrtka.

Jičín je romantické město s nádherným historickým centrem, jehož symbolem je 52 m vysoká Valdická brána. Leží na kraji Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Není proto divu, že je nazýván branou do Českého ráje. Každoročně se zde koná v září festival Jičín-město pohádky, který láká mnoho dětí i rodičů. Během letní sezóny se můžete na náměstí potkat s loupežníkem i jeho ženou.

Krásné panorama Jičína lze spatřit z nedalekého Velichova vrchu, kde se nachází zřícenina hradu Veliš. Svého času se jednalo o nejpevnější hrad v Čechách. Z hradu se dochovaly jen nepatrné zbytky zdiva bašt, věže a západního paláce, které jsou pevně spojeny s čedičovým základem, nejasně vyznačené přístupové cesty a terasovitě upravený jižní vrchol. Po bitvě na Bílé hoře připadl hrad jako konfiskát Albrechtu z Valdštejna.

Specifikou okresu jsou pískovcové útvary Prachovských skal. Tvoří východní část celé krajinné oblasti zvané Český ráj.

Významnou a hojně navštěvovanou památnou je hrad Kost, který je považován za jeden z nejvýznamnějších gotických hradů v České republice. Původ hradu se datuje do 14. století, kdy si Beneš z Vartemberka nechává na skalním ostrohu uprostřed tří údolí vybudovat malou dřevěnou tvrz s obrannou kamennou věží. Nyní si můžete na hradě vybrat z několika prohlídkových okruhů.

Unavenému návštěvníkovi poskytne skvělé zázemí k odpočinku nevelké podkrkonošské město, které proslavila slatinná rašelina dodnes využívaná ve zdejších lázních – Lázně Bělohrad.

V Lázních Bělohrad se narodil známý spisovatel Karel Václav Rais a celá řada dalších významných osobností.
Okolí je jedinečným krajinným celkem se spoustou lesů i udržovaných staveb lidové architektury.
K nedalekému výletnímu místu Byšičky se váže děj balady K.J.Erbena Svatební košile z básnické sbírky Kytice.

Zámek Kopidlno byl patrně postaven na místě původní tvrze. Jeho dnešní vzhled je výsledkem novorenesanční přestavby ve 2. polovině 19. století provedené Ervínem Šlikem. Zámek obklopuje anglický park o výměře necelých 8 ha. Původně převážnou část parku tvořila bažantnice, ale koncem 19. století byla provedena jeho rekonstrukce podle plánů Františka Thomayera. V parku stávala zimní zahrada, fíkovna a oranžérie. Zámecký rybník pamatuje ještě původní trojkřídlý renesanční zámek, byl založen již počátkem 2. poloviny 16. stol. Zámek dnes poskytuje zázemí střední škole, je tedy veřejnosti nepřístupný.

Zdejší skleníky jsou dnes technickou památkou. Nejvýznamnější z nich je historický palmový skleník, který můžete při svém cestování navštívit.

Více o připravované se dozvíte zde: https://bit.ly/2ZFNHgz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024