středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Jičín
© CBS Nakladatelství s.r.o.Jičínsko bude mít knihu z nebe!

JIČÍN: Okres Jičín bude mít také svou knihu z nebe z dílny zlínského CBS Nakladatelství. Na knize z edice Česko z nebe – knihy leteckých fotografií se nyní pilně pracuje. V současné době probíhá práce v regionu, kdy se sbírají informace, podklady, zajímavosti o regionu, které by v knize neměly chybět. Autorem fotografií je CBS Flying team. Předpokládaný termín vydání je začátek příštího roku, kniha bude k dostání v informačních centrech, u knihkupců a také na stránkách nakladatelství.

Autor článku: 
Jitka Mlčáková

Jičínsko spolu s městem Jičín máme již od dětství spojené s večerníčkovou postavou loupežníka Rumcajse, jeho ženy Manky a malého synka Cipíska od známého spisovatele Václava Čtvrtka.

Jičín je romantické město s nádherným historickým centrem, jehož symbolem je 52 m vysoká Valdická brána. Leží na kraji Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Není proto divu, že je nazýván branou do Českého ráje. Každoročně se zde koná v září festival Jičín-město pohádky, který láká mnoho dětí i rodičů. Během letní sezóny se můžete na náměstí potkat s loupežníkem i jeho ženou.

Krásné panorama Jičína lze spatřit z nedalekého Velichova vrchu, kde se nachází zřícenina hradu Veliš. Svého času se jednalo o nejpevnější hrad v Čechách. Z hradu se dochovaly jen nepatrné zbytky zdiva bašt, věže a západního paláce, které jsou pevně spojeny s čedičovým základem, nejasně vyznačené přístupové cesty a terasovitě upravený jižní vrchol. Po bitvě na Bílé hoře připadl hrad jako konfiskát Albrechtu z Valdštejna.

Specifikou okresu jsou pískovcové útvary Prachovských skal. Tvoří východní část celé krajinné oblasti zvané Český ráj.

Významnou a hojně navštěvovanou památnou je hrad Kost, který je považován za jeden z nejvýznamnějších gotických hradů v České republice. Původ hradu se datuje do 14. století, kdy si Beneš z Vartemberka nechává na skalním ostrohu uprostřed tří údolí vybudovat malou dřevěnou tvrz s obrannou kamennou věží. Nyní si můžete na hradě vybrat z několika prohlídkových okruhů.

Unavenému návštěvníkovi poskytne skvělé zázemí k odpočinku nevelké podkrkonošské město, které proslavila slatinná rašelina dodnes využívaná ve zdejších lázních – Lázně Bělohrad.

V Lázních Bělohrad se narodil známý spisovatel Karel Václav Rais a celá řada dalších významných osobností.
Okolí je jedinečným krajinným celkem se spoustou lesů i udržovaných staveb lidové architektury.
K nedalekému výletnímu místu Byšičky se váže děj balady K.J.Erbena Svatební košile z básnické sbírky Kytice.

Zámek Kopidlno byl patrně postaven na místě původní tvrze. Jeho dnešní vzhled je výsledkem novorenesanční přestavby ve 2. polovině 19. století provedené Ervínem Šlikem. Zámek obklopuje anglický park o výměře necelých 8 ha. Původně převážnou část parku tvořila bažantnice, ale koncem 19. století byla provedena jeho rekonstrukce podle plánů Františka Thomayera. V parku stávala zimní zahrada, fíkovna a oranžérie. Zámecký rybník pamatuje ještě původní trojkřídlý renesanční zámek, byl založen již počátkem 2. poloviny 16. stol. Zámek dnes poskytuje zázemí střední škole, je tedy veřejnosti nepřístupný.

Zdejší skleníky jsou dnes technickou památkou. Nejvýznamnější z nich je historický palmový skleník, který můžete při svém cestování navštívit.

Více o připravované se dozvíte zde: https://bit.ly/2ZFNHgz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Omnium z.s. organizuje cyklus vzdělávacích a osvětových seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších aktivit pro širokou i odbornou veřejnost se vztahem k památkové péči pořádaný pod názvem Monumenta VIVA a pracuje na dalších projektech. Jaké akce v oblasti ochrany a obnovy památek připravili pro nadcházející období?

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

ČR: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd rozšiřuje své stávající online nástroje, aby umožnil mladému publiku objevovat evropské filmy z pohodlí domova. Nová platforma CinEd doma je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

ČR: V chatové oblasti Nižbor na Berounsku se potkali Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších, aby zde natočili nový seriál České televize. Scénáře ke třinácti dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko, režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. Pracovní název právě vznikajícího rodinného seriálu je Chataři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
02.06.2020