úterý
18. ledna 2022
svátek slaví Vladislav
Obálka knihy
© Archiv vydavateleJak odkrýt krásu a smysl staré hudby současným posluchačům?

ČR: Ojedinělá publikace, která je prvním textem svého druhu u nás. Tou je knižní novinka Barokáři: Historicky poučená interpretace staré hudby v Česku očima jejích aktérů.  A v čem je kniha jedinečná? Její autor Přemysl Vacek zpracoval metodou orální historie zkušenosti hudebníků specializujících se na starou hudbu. Sleduje profesionální scénu tohoto specifického interpretačního přístupu od 80. let 20. století, kdy autentická interpretace byla alternativním proudem hudby vážné, až po dnešní dny, kdy prochází včleněním do jejího mainstreamu. Publikace vychází v Nakladatelství Scriptorium za podpory FHS UK (Projekt PROGRES Q22).

Autor článku: 
Filip Poštulka

Přemysl Vacek, sám profesionální hudebník, na základě analýzy a interpretace orálně historických rozhovorů získává důvěrný vhled do aktérského vnímání a prožívání protagonistů historické hudby, takzvaných Barokářů. Ti se věnují historicky poučené (autentické) interpretaci – stylu, který se během posledních let etabloval jako autonomní a inspirativní proud uvnitř klasické hudby. Od počátečních snah rekonstruo­vat původní znění starých partitur v souladu s autorskou intencí dospěli její vyznavači k osobitému a komplexnímu vyjádření odkrývajícímu původní krásu a smysl historických hudebních artefaktů pro dnešního posluchače.

 

Nespolehlivost paměti

Monografie se nesoustředí na vůdčí osobnosti české historicky poučené interpretace, ale slučuje výpovědi napříč širokým spektrem jejích aktérů v horizontu posledních čtyř dekád. Také proto poslední kapitolu knihy tvoří studie o dopadu pandemie covidu-19 na neformalizované hudebníky. Autor Barokářů se tímto přístupem hlásí k post-pozitivistickému přístupu k orální historii, který ve vyprávění pamětníků nehledá rekonstrukci minulých dějů. Naopak skrze nespolehlivost lidské paměti nahlíží kulturní formy a procesy, jimiž konstruují vlastní subjektivitu a vnímání sebe sama v dějinách.

 

O autorovi: Mgr. Přemysl Vacek se zabývá hrou na různé druhy historických strunných nástrojů používaných v hudební praxi renesance a baroka. Jako interpret na renesanční loutnu, arciloutnu, theorbu, chitarrone a barokní kytaru spolupracuje s mnoha předními českými i zahraničními sólisty a soubory staré hudby. Je absolventem oboru Teorie a provozovací praxe staré hudby na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a vystudoval Orální historii a soudobé dějiny na Fakultě humanitních studií University Karlovy. Nyní je doktorandem Obecné antropologie na FHS UK, kde se soustřeďuje na historickou antropologii.

 

O studijním oboru: pracoviště Orální historie – soudobé dějiny Fakulty humanitních studií UK navazuje na pozitivní zkušenosti s výukou orální historie a soudobých dějin za vedení zakladatele oboru – profesora Miroslava Vaňka. Obor spolupracuje s Centrem orální historie Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a s dalšími národními a mezinárodními institucemi zabývajícími se výzkumem nedávné minulosti, stejně jako s archivy, institucemi z neziskového sektoru a nadacemi. Více informací najdete zde: https://ohsd.fhs.cuni.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022