pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Obálka knihy
© Archiv vydavatele



Jak odkrýt krásu a smysl staré hudby současným posluchačům?

ČR: Ojedinělá publikace, která je prvním textem svého druhu u nás. Tou je knižní novinka Barokáři: Historicky poučená interpretace staré hudby v Česku očima jejích aktérů.  A v čem je kniha jedinečná? Její autor Přemysl Vacek zpracoval metodou orální historie zkušenosti hudebníků specializujících se na starou hudbu. Sleduje profesionální scénu tohoto specifického interpretačního přístupu od 80. let 20. století, kdy autentická interpretace byla alternativním proudem hudby vážné, až po dnešní dny, kdy prochází včleněním do jejího mainstreamu. Publikace vychází v Nakladatelství Scriptorium za podpory FHS UK (Projekt PROGRES Q22).

Autor článku: 
Filip Poštulka

Přemysl Vacek, sám profesionální hudebník, na základě analýzy a interpretace orálně historických rozhovorů získává důvěrný vhled do aktérského vnímání a prožívání protagonistů historické hudby, takzvaných Barokářů. Ti se věnují historicky poučené (autentické) interpretaci – stylu, který se během posledních let etabloval jako autonomní a inspirativní proud uvnitř klasické hudby. Od počátečních snah rekonstruo­vat původní znění starých partitur v souladu s autorskou intencí dospěli její vyznavači k osobitému a komplexnímu vyjádření odkrývajícímu původní krásu a smysl historických hudebních artefaktů pro dnešního posluchače.

 

Nespolehlivost paměti

Monografie se nesoustředí na vůdčí osobnosti české historicky poučené interpretace, ale slučuje výpovědi napříč širokým spektrem jejích aktérů v horizontu posledních čtyř dekád. Také proto poslední kapitolu knihy tvoří studie o dopadu pandemie covidu-19 na neformalizované hudebníky. Autor Barokářů se tímto přístupem hlásí k post-pozitivistickému přístupu k orální historii, který ve vyprávění pamětníků nehledá rekonstrukci minulých dějů. Naopak skrze nespolehlivost lidské paměti nahlíží kulturní formy a procesy, jimiž konstruují vlastní subjektivitu a vnímání sebe sama v dějinách.

 

O autorovi: Mgr. Přemysl Vacek se zabývá hrou na různé druhy historických strunných nástrojů používaných v hudební praxi renesance a baroka. Jako interpret na renesanční loutnu, arciloutnu, theorbu, chitarrone a barokní kytaru spolupracuje s mnoha předními českými i zahraničními sólisty a soubory staré hudby. Je absolventem oboru Teorie a provozovací praxe staré hudby na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a vystudoval Orální historii a soudobé dějiny na Fakultě humanitních studií University Karlovy. Nyní je doktorandem Obecné antropologie na FHS UK, kde se soustřeďuje na historickou antropologii.

 

O studijním oboru: pracoviště Orální historie – soudobé dějiny Fakulty humanitních studií UK navazuje na pozitivní zkušenosti s výukou orální historie a soudobých dějin za vedení zakladatele oboru – profesora Miroslava Vaňka. Obor spolupracuje s Centrem orální historie Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a s dalšími národními a mezinárodními institucemi zabývajícími se výzkumem nedávné minulosti, stejně jako s archivy, institucemi z neziskového sektoru a nadacemi. Více informací najdete zde: https://ohsd.fhs.cuni.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024