čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
TeleRevize
© Archiv ČT



iVysílání ČT vlastními internetovými pořady boduje u mladší generace, bude jich přibývat

ČR: On-line platformy České televize nabízejí vlastní tvorbu, kterou diváci na obrazovkách neuvidí – vzniká totiž přímo pro iVysílání a nově i pro stejnojmenný profil na YouTube. Popularitu si získala například série krátkých videí What the Fact?, která má již přes šedesát dílů a více než 4 miliony zhlédnutí na YouTube. Do portfolia nyní přibyl také seriál Jazykovědma a od 26. května i druhá řada TeleRevize. Na jejich tvorbě se podílejí i známí influenceři.

Autor článku: 
Vendula Krejčová

„Platforma iVysílání ČT je strategickým pilířem digitálních služeb České televize, kterým reagujeme na neustále rostoucí diváckou poptávku po videoobsahu v online prostředí. V nabídce jdeme i za hranice toho, co znají diváci z televizní obrazovky. Rozšiřujeme ji o kvalitní zahraniční tituly, jako jsou například severské kriminálky Most nebo Zločin, ale také o úspěšné pořady vlastní tvorby. Těmi jsou například původní hrané seriály určené zejména pro mladší publikum jako Adikts nebo Pět let, nebo dokumentární série zaměřené na specifické komunity – nedávno třeba Game Story o českých videohrách, Dakar Sistaz o automobilových závodnicích nebo Pickupeři, kteří zkoumají fenomén pouličního svádění,“ vysvětluje výkonný ředitel pro digitální produkty Marek Doležel.

Redakce iVysílání boduje u internetové generace také svou redakční tvorbou, sama natáčí, hledá zajímavé náměty i zábavné způsoby zpracování a vyprávění. Premiérový zábavně vzdělávací pořad Jazykovědma se s humorem snaží vysvětlit různá více i méně známá rčení, přísloví, poučky i ustálené fráze jako třeba „jádro pudla“ nebo „kout pikle“. Objasňuje jejich vznik i význam a poradí, v jakých situacích je lze použít. Výtvarný koncept pro pořad vytvořila Anna Borovičková Ročková, na Instagramu známá jako autorka populárních koláží pod nickem @ulepena. Na scénářích se zároveň podílí Markéta Gregorová, která právě jako @Jazykovědma na síti X vysvětluje různé jazykové jevy.

„Chceme mladšímu publiku nabízet zábavný a informativní obsah tam, kde jej přirozeně sledují. Proto jsme nedávno spustili samostatný youtubový kanál určený právě pro naše redakční pořady. Zároveň je pro nás stále velmi důležitá synergie se značkou České televize a s obsahem iVysílání. Snažíme se jednotlivé díly tematicky napojovat na nové pořady ČT, například díl ze série What the Fact? o fentanylu přivedl spoustu diváků k seriálu Adikts, Smysl pro tumor nás inspiroval k vysvětlení původu rakoviny,“ přibližuje šéfredaktorka redakce iVysílání ČT Eva Pjajčíková a dodává: „Ukazuje se, že nové formáty a způsoby vyprávění fungují – pořad What the Fact? je velmi populární. Z reakcí je jasně vidět, že mladší fanoušci oceňují tento typ obsahu, aktivně jej komentují a často sami píšou o témata. Do prostředí sociálních sítí přinášíme nadstandardní kvalitu zpracování a důvěryhodné informace, což u tohoto typu internetového obsahu rozhodně není běžné.“

Druhá série dokumentárního webseriálu TeleRevize vysvětluje na ukázkách z archivu zábavné i děsivé stereotypy, které televize svým divákům předkládala. Kritickým okem zkoumá, jakými způsoby byly zobrazovány různé společenské jevy či odlišnosti a jejich vývoj až k dnešní reprezentaci na obrazovkách. Na vzniku TeleRevize 2.0 s Českou televizí spolupracuje influencer a performer Sebastian Šikl, který je také tváří pořadu.

„TeleRevizi 2.0 jsme se snažili udělat více internetovou, takže se fanoušci mohou těšit na inovativní koncept. Rešerše k druhé řadě jsme začali dělat už v září roku 2023. Náměty vybíráme tak, abychom pokryli co největší spektrum audiovize a zároveň, abychom měli k dispozici dostatek ukázek. Snažíme se zpracovávat zejména ta témata, která diváky zajímají a baví je,“ objasňuje jedna z tvůrkyň TeleRevize 2.0 Dorota Vašíčková.

 

Všechny redakční pořady lze zhlédnout přímo v iVysílání nebo na jeho novém youtubovém kanále.

 

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

ČR: Znáte kreslené vtipy Miroslava Kemela? Někdy trefně komentují aktuální dění, přičemž nešetří žádné politické veličiny, jindy se zasmějete vcelku nevinným anekdotám se zvířátky. Autor jich nakreslil stovky a tisíce, protože se touhle tvorbou profesionálně zabývá už od 90. let. Potěšením a relaxací je mu muzika, skládání písniček a vystupování s vlastní kapelou, ke které se občas přidává i zpěvák a herec Vladimír Javorský.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Články a komentáře
07.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024