K architektuře města Prahy odpradávna patří náměstíčka a zákoutí, kde se v minulosti mohl poutník zastavit a občerstvit u zdroje čerstvé tekoucí vody. Dnes je tento jev na veřejných prostranstvích spíš výjimkou i když někteří novodobí hospodáři z řad institucí i soukromých osob mají opět zájem vrátit kašny, fontány a pítka do pražských ulic. Zajímavou procházku těmito vodními zřídly nabízí půvabný webový portál http://www.prazskekasny.net.
Jak uvádí autor Pavel Dvořák, o této oblasti architektury sice vyšla knižní publikace, ale jeho záměrem je vytvořit jakýsi úplný internetový fotoatlas všech existujících umělých vodních prvků, kterými Praha oplývá. V březnové aktualizaci uvádí autor tato čísla: počet všech pražských vodních prvků je 611, z toho 272 veřejných a 339 soukromých (z nich je 24 interiérových). Určitě velmi přínosná je skutečnost, že seznam se nezabývá pouze známými kašnami v tzv.velké Praze, ale mapuje z tohoto hlediska také jiné městské části včetně těch vzdálenějších jakými jsou Uhříněves, Nedvězí nebo Radotín.
Pro milovníky architektury a vody je zde výzva: Pokud byste o nějaké kašně, fontáně, pítku, které ještě Pavel Dvořák na svých stránkách nezobrazil, věděli (klidně i nefunkčním nebo zrušeném), či máte přesnější informace o již uvedených fontánách, vložte informace do formuláře přímo na stránkách, nabo napište na: email: pdvo@seznam.cz.
Mária Uhrinová