středa
14. dubna 2021
svátek slaví Vincenc
Dům kultury Vsetín
© Foto: Architektura489Interiér vsetínského kulturáku fascinuje pražské odborníky z Národního muzea

VSETÍN: V průběhu letošního února navštívil budovu Domu kultury Vsetín pan Vít Pokorný z Národního muzea v Praze, a to v rámci projektu „Dokumentace současných divadelních budov“, aby vybaven kamerou, fotoaparátem a s doprovodem zaměstnance DK prošel všemi zákoutími této rozhlehlé budovy.

Autor článku: 
Klára Blažková

Tento projekt si klade za cíl uchovat pro budoucí generace podobu míst, kde se v současnosti konají divadelní představení - exteriéru, interiéru, včetně míst, která nejsou běžně divákům přístupná.

Postupně pan Pokorný při své návštěvě nahlédl do sálů i chodbiček, žasl nad majestátností velkého sálu s původní oponou i nad příjemnou komorní atmosférou malého sálu. Se zvědavostí badatele nakoukl do šaten herců v přízemí, prozkoumal technické i administrativní místnosti, prostudoval si architektonické plány a výkresy stavby a před odjezdem několikrát obešel budovu domu kultury zvenku, aby si mohl pořídit záběry z různých úhlů pohledu.

 

A jaký byl závěrečný „posudek“ pana Pokorného?

Ten ve své zprávě uvedl: „Od otevření DK v roce 1992 nedošlo k zásadnějším úpravám, interiér budovy má však zajímavou estetickou hodnotu, vyzařující folklorního ducha valašského kraje. Exteriér DK potřebuje velkou opravu, ovšem je jasné, že k takovémuto kroku je nutné významné finanční zajištění a pevná politická podpora.“

Dům kultury je společenským centrem Vsetína. Vít Pokorný zdokumentoval v České republice již přes 300 institucí tohoto druhu. „Mohu si tedy troufnout tvrdit, že poznám, kde jejich zaměstnanci pouze plní „pracovní náplň“ a kde se skutečně snaží vytvářet hodnotný obraz kulturní úrovně města. Ve Vsetíně určitě platí to druhé, avšak bez pozitivní reflexe od občanů města, pro které je kulturní program primárně určen, by to nešlo,“ dodal Pokorný.

www.dkvsetin.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace. To kromě nehmotných kulturních škod, způsobilo i škody finanční. O své příjmy přišly nejen samotné soubory, ale i stát. Kulturní průmysl (i ten neprofesionální) má svůj podíl na HDP.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
14.04.2021
JIHLAVA: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava udělí Cenu za nejlepší dokumentární knihu, napsanou v českém jazyce nebo českým autorem/kou. Vnímání knihy jako dokumentární určuje její vztah k realitě. Svět jejího textu se musí vztahovat k žité skutečnosti. Kniha smí být vytvořena písmem, fotografiemi a dalšími výtvarnými technikami. Fakta mohou být zachycena různými autorskými způsoby. Hranice mezi žánry jsou volné. Tematická pestrost i osobní a politické postoje autorů jsou svědectvím doby.
Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.04.2021

NOVÝ BOR: V Městském divadle v Novém Boru uspořádala Kultura Nový Bor, s.r.o. vernisáž výstavy dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita s názvem Vztahy.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
12.04.2021

ČR: Letošní udílení Cen AVA – Alza.cz Audiokniha roku 2020 zná svého prvního vítěze. Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova získal herec Jiří Lábus. Cenu uděluje AVA od roku 2014. Jejími držiteli jsou Martin Stránský, Jan Jiráň, Hana Maciuchová, Zdeněk Svěrák, Josef Somr a Jiří Dvořák.

 

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.04.2021