středa
26. června 2024
svátek slaví Adriana
Interaktivní loďka Davida Černého
© Archiv pořadatele



Interaktivní Loďka Davida Černého v Automatických mlýnech podpoří děti s hendikepem

PARDUIBCE: Umělecké dílo od světoznámého umělce Davida Černého je nově k vidění v areálu Automatických mlýnů v Pardubicích. Loďka, která vznikla díky pardubické rodinné společnosti JHV, je technologicko-uměleckým dílem, které svým pohybem odporuje fyzikálním zákonům. Cílem celého projektu je sběr finanční podpory pro Základní školu a Praktickou školu SVÍTÁNÍ, o. p. s., která více než 30 let vytváří bezpečný přístav pro děti a mladé dospělé s mentálními i fyzickými hendikepy.

Autor článku: 
Press_Automaticke mlýny

„Loď nám připomíná, že nikdy nevíme, kdy budeme dole a kdy nahoře. I proto se škola SVÍTÁNÍ stala bezpečným přístavem pro všechny, kteří mají ve svém životě velká či malá znevýhodnění,“ říká ředitelka školy SVÍTÁNÍ Miluše Horská a dodává: „Zároveň jsem nadšená z toho, že kvalitní umění může být spojené se získáváním peněz pro smysluplné projekty.“ Odkazuje tím na skutečnost, že Loďku lze jakýmkoli příspěvkem rozhoupat.

Po vložení příspěvku se Loďka začne pohybovat nečekanými způsoby – s nepřirozenou rychlostí a v různých úhlech. Pohyby jsou navrženy tak, aby narušily běžné vnímání přirozenosti a přinutily dárce k zamyšlení nad světem kolem nás. Loďka se po chvíli zastaví a aby se opět rozhýbala, potřebuje finanční podporu od kolemjdoucích, což pro dárce vytváří jedinečný zážitek. Navíc je socha doplněna o lidský prst – ukazováček, který dává každému dárci pocit, že svým příspěvkem doslova pohnul světem.

„Každým příspěvkem, kterým naši Loďku rozhoupete, nám pomáháte nezapomínat, že pro někoho se zkrátka život houpe jinak,“ říká Miluše Horská.

Pardubická společnost JHV, která navrhla tento neobvyklý koncept dobročinného projektu, je zároveň jeho investorem a výrobcem. Ke spolupráci přizvali Davida Černého, se kterým je pojí dlouhodobá spolupráce na vývoji a výrobě jeho významných pohyblivých děl, jako jsou například Motýli, kteří nedávno přistáli na pražském Máji. Umělec David Černý je autorem konceptu sochy, Milan Guštar zase zvukových efektů. Oba pracovali bez nároku na honorář a společnými silami přivedli na svět jednoduché, ale přesto chytré řešení, které dokonale odráží motto společnosti JHV: „V jednoduchosti je síla“. Zároveň projekt podpořil majitel Automatických mlýnů Lukáš Smetana, který zdarma umožnil umístění sochy před areálem.

„Vývoj a výroba trvaly přes rok intenzivní práce. Výsledkem je technologicky pokročilý unikát, který má za cíl nejen podpořit hendikepované děti, ale také sloužit dalším dobročinným projektům,“ uvedl Jan Hvížďala, spolumajitel společnosti JHV. Výsledkem je nejen esteticky působivé umělecké dílo, ale i funkční nástroj, který přináší radost a podporu tam, kde je nejvíce potřeba.

Podstavec sochy je masivní kvádr z cortenové oceli vysoký přes 3 metry, celková výška díla dosahuje 6,6 metrů. Povrch Loďky je pokryt novinovými články o škole Svítání, s povrchovou úpravou odolnou vůči celoročním venkovním podmínkám. Umělecké dílo zaujalo své nezaměnitelné místo v soukromém prostoru areálu Automatických mlýnů, konkrétně ve veřejném prostoru vstupního parku tak, aby bylo všem na očích. Každý den má kolemjdoucím připomenout, že v životě, stejně jako na moři, se někdy nedějí věci tak, jak si mnohdy naplánují a že nikdy předem neví, co jim život přinese.

„Od samotného začátku je mým cílem, aby mlýny ožily, byl v nich celodenní provoz, a proměnily se tak v pulzující městskou čtvrť, kam může zavítat kdokoli a kdykoli. Umístění sochy nám pomáhá tuto myšlenku ještě více podpořit a navíc, a to je ještě důležitější, společně s návštěvníky areálu pomůžeme dobré věci,“ komentuje své rozhodnutí umístit sochu před Automatické mlýny jejich majitel a architekt Lukáš Smetana a dodává: „Podobně jako škola Svítání, která poskytuje svým studentům bezpečný přístav, i Automatické mlýny jsou místem, kde každý jedinec může být sám sebou. Tím, že se areál nachází na pravém břehu řeky Chrudimky, může být pomyslně vnímán jako přístav, kde je každý vítán.“

Loďka, která se jeví jako obyčejná houpačka pro děti, je umělecké dílo, které symbolizuje životní cestu plnou překážek a naděje, a zároveň předvádí dopad, který mohou mít technologie a inženýrství na společenskou odpovědnost ve světě.

„Interaktivní Loďku pro školu Svítání poprvé představíme veřejnosti 1. června 2024 v Automatických mlýnech v rámci dětského víkendu. Pro návštěvníky spolu s týmem připravujeme dílničky pro děti, rodinná dětská představení, akce na piazzettě s hasiči, zábavný dětský program na terase galerie GAMPA a další aktivity. Program startuje v sobotu i v neděli už v 10:00, představení sochy je naplánované na sobotu ve 14:30 v platanovém háji před Automatickými mlýny. Přijďte spolu s námi podpořit dobrou věc,“ uzavírá Lukáš Smetana.

 

Automatické mlýny

Automatické mlýny, navržené Josefem Gočárem pro bratry Winternitze v Pardubicích a zapsané na seznam Národních kulturních památek České republiky, prošly od roku 2020 do 2023 rozsáhlou transformací na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem změny je majitel veřejných prostor areálu a budovy sila architekt Lukáš Smetana. Ten zahájil obnovu tohoto unikátního místa ve spolupráci s městem Pardubice a Pardubickým krajem. Díky intenzivní rekonstrukci se areál v září 2023 slavnostně otevřel veřejnosti, přičemž se veřejnosti poprvé otevřelo i Gočárovo obilné silo. Zatímco v přízemí objektu je pobočka turistického informačního centra, v horním patře vznikl multifunkční sál s terasou. V bývalé hlavní mlýnské budově působí krajská Gočárova galerie, v severní části městské vzdělávací centrum Sféra a městská galerie GAMPA.

 

JHV

Pardubická rodinná firma se od svého založení v roce 1999 vypracovala mezi špičkové evropské dodavatele průmyslové automatizace. JHV Group propojuje konstrukci, vývoj a výrobu montážních linek, ale také poradenství pro komplexní výrobní projekty a špičková softwarová řešení pro průmyslové firmy. Společnost patří do zebřičku největších rodinných firmem Česka časopisu Forbes. V roce 2017 získala oceněni EY Technologický podnikatel roku a titul Czech Best Managed Company 2022 od Deloitte.

 

Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, o. p. s.

 

Škola Svítání začínala před více než 30 lety jako záchrana pro děti i rodiče v době, kdy nebyla společnost dětem s hendikepem příliš nakloněna. Dnes je bezpečným přístavem pro více jak 200 dětí, které zde mají nejen klidné zázemí, ale i dostatek inspirace a příležitostí rozvíjet se do maximální míry svého potenciálu. Z jedné třídy se škola rozšířila do 4 budov, kde vedle výuky probíhají také terapeutické dílny, denní stacionář a všechny potřebné terapie.   

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Pavly Evjákové za Městské divadlo Zlín.

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
26.06.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj zahájil největší investici do kultury, a to dlouho očekávanou revitalizaci objektu bývalých Vrbenského kasáren, která se promění na novou muzejní budovu sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.06.2024

ČR: V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech navíc došlo k nárůstu hodnocení. Největší pozitivní změnu, o pět procentních bodů, zaznamenala ČT u dotazu, zda předkládá divákům pravdivý a nezkreslený obraz skutečnosti kolem nás. Úspěch zaznamenala veřejnoprávní televize i na mezinárodním poli, podle výzkumu Digital News Report patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.06.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na akci Vivat Prochaska!, která se uskuteční v sobotu 22. června od 10 do 17 h v Historické budově v Českém Těšíně. Akce je připraveno ke 195. výročí narození Karla II. Albina Prochasky, majitele Prochaskovy tiskárny v Těšíně. V bohatém doprovodném programu si jistě najdou své malí i velcí návštěvníci. Mohou si například vyzkoušet psaní brkem a inkoustem, jak se tiskne z výšky i hloubky, výrobu mramorovaného papíru, zúčastnit se besedy se spisovatelem Tomášem Němečkem nebo výtvarné dílny a spoustu dalšího. Nebude chybět ani čerstvě pražená káva. Podrobnější program zde https://www.muzeumct.cz/aktuality/911-vivat-prochaska-22-6-2024.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
21.06.2024