čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Plakát
© Archiv pořadatele



Inscenace Nejhorší věc na světě otevírá dialog o nelehkých cestách k sebepoznání

OSTRAVA: Divadlo loutek Ostrava rozvíjí programovou linii pro dospívající publikum i poslední premiérou sezóny. Hra s názvem Nejhorší věc na světě zpracovává téma náročného dospívání, zmatku a hledání sebe sama. Premiéra 17. května připadá na Mezinárodní den proti homofobii a transfobii. I těmto tématům se inscenace v režii Terezy Agelové věnuje.

17.05.2024
17:00
Autor článku: 
Lucie Blažek Mičková

Inscenace vypráví příběh "o obyčejném zmatku v těle obyčejného kluka s (ne)obyčejným srdcem". Předlohou hry je text současné rumunské dramatičky a novinářky Elise Wilk s názvem Krokodýlek. Wilk patří mezi nejpopulárnější současné autory v dramatické tvorbě pro dospívající o dospívajících. V překladu Terezy Prymak hru režíruje kmenová dramaturgyně DLO Tereza Agelová, které je tvorba pro dospívající publikum blízká. Na repertoáru Divadla loutek je i její autorská hra Dvě čárky.

„Inscenace Dvě čárky nabídla vhled do dospívání z pohledu žen, a to se všemi otázkami, které jsou s ním spojené. V aktuální premiéře Nejhorší věc na světě se zase věnujeme zmatku v těle a duši dospívajícího člověka, otázky spojené se sexualitou, hledání ‚normálnosti‘ v moři neomezeného množství informací. V příští sezóně chceme uzavřít pomyslný triptych další autorskou inscenací – Pley Boyz – o útrapách dospívajících chlapců nejen pro dospívající chlapce,“ popisuje režisérka Tereza Agelová.

Scénografie Tomáše Volkmera diváky přenese na sídliště. Tři herci – Ondřej Beseda, Jana Zajacová a Lucie Kraftová – se po celou dobu představení budou stávat hlavním hrdinou Davidem i jeho spolužáky a rodinnými příslušníky. Kostýmní výtvarnice Eva Justichová se opírá o fialovou a neonově zelenou v kombinaci s originálními teplákovkami s potiskem sídliště. Hudbu složil Michal Sedláček, choreografii postavila Karolína Vyhlídal Hýsková. Inscenace využívá i prvky Live Cinema.

Bezprostředně po každém představení začne s diváky lektorsky vedená reflexe divadelního zážitku, která je nedílnou součástí inscenace a tematicky na ni navazuje.

Premiéra se uskuteční v pátek 17. května 2024 v 17 hodin na alternativní scéně Divadla loutek Ostrava a je určena pro diváky od 11 let.

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024