OSTRAVA: Divadlo loutek Ostrava rozvíjí programovou linii pro dospívající publikum i poslední premiérou sezóny. Hra s názvem Nejhorší věc na světě zpracovává téma náročného dospívání, zmatku a hledání sebe sama. Premiéra 17. května připadá na Mezinárodní den proti homofobii a transfobii. I těmto tématům se inscenace v režii Terezy Agelové věnuje.
Inscenace vypráví příběh "o obyčejném zmatku v těle obyčejného kluka s (ne)obyčejným srdcem". Předlohou hry je text současné rumunské dramatičky a novinářky Elise Wilk s názvem Krokodýlek. Wilk patří mezi nejpopulárnější současné autory v dramatické tvorbě pro dospívající o dospívajících. V překladu Terezy Prymak hru režíruje kmenová dramaturgyně DLO Tereza Agelová, které je tvorba pro dospívající publikum blízká. Na repertoáru Divadla loutek je i její autorská hra Dvě čárky.
„Inscenace Dvě čárky nabídla vhled do dospívání z pohledu žen, a to se všemi otázkami, které jsou s ním spojené. V aktuální premiéře Nejhorší věc na světě se zase věnujeme zmatku v těle a duši dospívajícího člověka, otázky spojené se sexualitou, hledání ‚normálnosti‘ v moři neomezeného množství informací. V příští sezóně chceme uzavřít pomyslný triptych další autorskou inscenací – Pley Boyz – o útrapách dospívajících chlapců nejen pro dospívající chlapce,“ popisuje režisérka Tereza Agelová.
Scénografie Tomáše Volkmera diváky přenese na sídliště. Tři herci – Ondřej Beseda, Jana Zajacová a Lucie Kraftová – se po celou dobu představení budou stávat hlavním hrdinou Davidem i jeho spolužáky a rodinnými příslušníky. Kostýmní výtvarnice Eva Justichová se opírá o fialovou a neonově zelenou v kombinaci s originálními teplákovkami s potiskem sídliště. Hudbu složil Michal Sedláček, choreografii postavila Karolína Vyhlídal Hýsková. Inscenace využívá i prvky Live Cinema.
Bezprostředně po každém představení začne s diváky lektorsky vedená reflexe divadelního zážitku, která je nedílnou součástí inscenace a tematicky na ni navazuje.
Premiéra se uskuteční v pátek 17. května 2024 v 17 hodin na alternativní scéně Divadla loutek Ostrava a je určena pro diváky od 11 let.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.