pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Výhled z věže katedrály sv. Bartoloměje
© Archiv pořadatele



Infocentrum připravuje prohlídky osvobozením 1945 i věže katedrály sv. Bartoloměje s podkrovím

PLZEŇ: Turistické informační centrum během letní sezóny pořádá pravidelné prohlídky historického centra. Vedle turistických tras kolem nejvýznamnějších památek ve městě chystá také tematické prohlídky, které představují město z jiného úhlu a překvapí i místní. V květnu se uskuteční trasa „Osvobození 1945“, naplánovaná při příležitosti květnových Slavností svobody. Červnovou novinkou bude prohlídka zrekonstruované katedrály sv. Bartoloměje, kde si návštěvníci prohlédnou i dosud nepřístupné půdní prostory.

Autor článku: 
Vomelová Petra

V historickém centru Plzně se i letos budou konat pravidelné tematické komentované prohlídky, které pořádá organizace Plzeň-TURISMUS prostřednictvím svého Turistického informačního centra. Na své si přijdou ti, co touží poznat město a jeho nejvýznamnější památky, i Plzeňané, kteří díky různorodým tématům prohlídek poznají město v úplně jiných souvislostech. První naplánovanou prohlídkou je Osvobození 1945 v květnu.

„Letos jsem se rozhodli připojit k oslavám osvobození speciální prohlídkou, která veřejnost seznámí se zajímavostmi spojenými s touto pro Plzeň velmi důležitou historickou událostí,“ prozradila Jaroslava Panušková, která má v organizaci Plzeň – TURISMUS přípravu prohlídek na starost. Během prohlídky se návštěvníci dozví nejen historická data, ale i zajímavosti a perličky, o kterých se v učebnicích nepíše. Třeba to, o jakou vzdálenost byla po náletu 17. dubna 1945 posunuta kopule budovy hlavního vlakového nádraží nebo kolik děr po střelách z kulometu Browning restaurátoři při rekonstrukci katedrály sv. Bartoloměje v 90. letech nalezli v místě hodin na věži. „Prohlídky se budou konat od čtvrtka 6. 5. do neděle 9. 5. Ve čtvrtek a v pátek začne prohlídka v 16.00, o víkendu vždy v 10.00 a v 15.00. Celý výklad se bude odehrávat ve venkovním prostoru a kapacita každé prohlídky je vzhledem k epidemiologické situaci omezena na 10 účastníků. Je tedy nutné si předem zakoupit vstupenku na www.plzenskavstupenka.cz,“ doplnila Panušková. Vstupenka opravňuje také k bezplatnému vstupu do muzea Patton Memorial Pilsen, a to až do 31. 12. 2021. Další termíny budou přidány podle zájmu. Pokud se z důvodu nařízení vlády prohlídky neuskuteční, vstupné bude vráceno v plné výši.

Letošní novinkou bude prohlídka katedrály sv. Bartoloměje, která se dočkala své největší a nejnáročnější rekonstrukce po sto letech a návštěvníkům nabídne i příjemnější zázemí. Od června budou několikrát týdně probíhat komentované prohlídky interiéru katedrály. Největším lákadlem ale bezpochyby bude prohlídka věže s podkrovím, kam se v minulosti návštěvníci nedostali a kde bude zároveň vybudována nová expozice. 

Dalšími prohlídkami, které budou v nabídce od červnu do září jsou dětmi oblíbené Báje a pověsti plzeňské a prohlídky Za tajemstvím výzdoby plzeňských domů a Židovská Plzeň. „Chybět nebude ani žádaná trasa Židovská Plzeň, která návštěvníky provede poutavými osudy různých osobností, slavných i těch méně známých, a zavede je kromě nádherné Staré synagogy také do Loosových interiérů. „Tahle prohlídka patří k našim nejúspěšnějším. V loňském roce byla pokaždé vyprodaná, proto jsme ji do nabídky zařadili i letos,“ uvedla Panušková.

Vstupenky na všechny prohlídky je možné zakoupit online prostřednictvím Plzeňské vstupenky či osobně v Turistickém informačním centru vedle radnice, až to situace dovolí. Termíny jsou plánované na celé léto, od května do září. Sraz účastníků je vždy před infocentrem vedle radnice. Více informací najdete na www.visitplzen.eu.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024