pondělí
22. července 2024
svátek slaví Magdeléna
Max Švabinský: Splynutí duší
© www.museumkampa.cz



HUSA na KAMPĚ

PRAHA: Výstava pod tímto názvem v pražském Museu Kampa představuje výtvarná díla ze sbírky Vladimíra Železného. Znalce obrazů, soch, kreseb, při jejichž nákupu se řídil instinktem.

od 15.06.2024 do 08.09.2024
Autor článku: 
Olga Szymanská

Následek druhé světové války a po ní komunismu, v nichž i pro naše umění platilo heslo o nás bez nás, přinesl oslabení pro česká výtvarná díla v evropském kontextu. Zároveň však i snahy nápravy: některé domácí i zahraniční instituce tvorbu českých tzv. zatracovaných autorů vystavovaly. Jejich díla galerie, muzea, soukromníci i v zahraničí kupovaly, vědomi si dobře jejich kvalit. Tím oslabené místo umění českého pro povědomí evropské znovu sílilo. Další možností byly aktivity sběratelů, jež po devadesátém roce minulého století vedly ke vzniku soukromých sbírek. S cílem finance do nich ukládat. Či s cílem umění hledat, tím tvořit smysluplný celek. Najde-li totiž sběratel díla, která ho osloví napoprvé a ani po čase tzv. nepustí, získává jeho sbírka duši a při prezentaci působí celek zcela přirozeně.

 

Význam sbírky

Takový přístup dokázal sběratel Vladimír Železný přetavit do své sbírky uměleckých děl, k jejíž prezentaci založil v Praze Galerii Zlatá husa. K získávání děl se zaměřil na ateliéry výtvarných umělců, kteří právě v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století nesměli vystavovat. A měli desítky děl doma. S instinktem a vytříbeným vkusem V. Železný vybíral taková díla, z nichž dokázal sestavit i kolekci pláten a plastik, o níž se českým i prestižním galeriím může i dnes pouze zdát. Sbírku rozšiřoval současně o výtvarné umělce první poloviny 20. století. Nakupoval též české umění i v zahraničí, čímž mnohá díla českých umělců vrátil zpět do Čech. A mapoval jiné kolekce s vědomím, jakými díly svoji sbírku obohatit, dát ji punc jedinečnosti.

 

Zažité mýty

Při prohlídce výstavou máme dojem, že řada malířů a sochařů byla a je podceňována, jejich tvorba vykládána zkresleně. Například: že E. Filla byl epigon Picassa, vystavená díla vyvracejí, v určitých obdobích byl Filla tvorbou před Picassem a zcela roven škále tehdy uznávaných umělců Paříže. Že zátiší s květinami V. Špály nebyly jen zakázky, ale krásné malby. Že na obrazy G. Karse, za života řazeného k evropským autorům, se neprávem zapomnělo. Že Sladkosti žití (1929) F. Kupky není jen abstrakce, ale malba číšníka balancujícího s tácem. Že díla skupiny Osma, zejména Krajina s mostem (1908) E. A. Pittermana-Longena, se vyrovnají francouzským i německým autorům té doby. Že Koupání (1910) A. Procházky je ukázkou raného kubismu, velmi živé a s dokonalou kompozicí.

 

Kvalita sbírky

Každé dílo samo o sobě může být součástí expozice prestižních galerií, muzeí jak na za mořem, tak v Evropě. Díla slavných jmen, málo známých autorů i zapomínaných malířů, byť rozdílného stylu, formy a techniky, jsou zde umístěny často vedle sebe. Tak vnímány v nových vztazích. Spojnicí je vysoká kvalita všech. A názor jejich sběratele, který vždy věděl, co chce a při vytváření své sbírky nacházel mezi jednotlivými kusy stále nové souvislosti. Proto tu jeden z nejkrásnějších obrazů M. Švabinského Splynutí duší visí vedle plátna M. Medka Nějaký svatý. Proto vystavená kolekce dokazuje, jak při instalaci záleží na tom, aby se plátna vzájemně podporovala.

Vladimír Železný dokáže mluvit o sbírce, jednotlivých dílech i autorech nadšeně a poutavě, k mnohým zná i velmi zajímavé příběhy.

Museum Kampa v Praze – do 8. 9. 2024.

 

více na www.museumkampa.cz

 

 

Olga Szymanská

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024

ČR: Nové Mexiko, podivný zapadákov plných prazvláštních individuí, kde vládnou drogy, zločin, ale i vypracované svaly. Režisérka Rose Glass si pro svůj druhý snímek, adrenalinem napumpovaný thriller Zatracená krvavá láska, vybrala téma ženské síly, pomsty a žhnoucí vášně. Britská autorka do své pocty retro žánrovým snímkům obsadila hvězdná jména jako Kristen Stewart, Ed Harris nebo Dave Franco. Snímek měl svou slavnostní premiéru na filmovém festivalu Sundance, kde se setkal s nadšenými ohlasy kritiků i diváků. Magazín Harper’s Bazaar o filmu tvrdí, že „jeho nespoutaná energie vás definitivně rozpálí,“ server Screen Rant říká, že se jedná o „vzrušující podívanou od první vteřiny až do úplného konce“. Očekávanou novinku z produkce A24 uvedl do kin distribuční společnost Aerofilms 18. července.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
19.07.2024

PRAHA: S velkým zármutkem jsme se dozvěděli, že nás 18. července opustila Marcela Martiníková, vynikající tanečnice, múza Pavla Šmoka a nejvýraznější tvář souboru Balet Praha.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
19.07.2024

ZLÍN: Ve zlínském muzeu, krajské galerii i knihovně je pro děti všech věkových kategorií připraven zajímavý program. Děti se mohou těšit na tvořivé dílny, čtení i výlety za kulturou.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Památky
Co se děje
18.07.2024