POLICE NAD METUJÍ: Police nad Metují bude mít svůj divadelní festival HROM do Police. Ten se letos uskuteční vůbec poprvé od pátku 7. do neděle 9. června v Kolárově divadle. Divákům nabídne sedm inscenací v podání tzv. venkovských divadelních souborů převážně komediálního charakteru. Přehlídka se do Police přesouvá po více než dvaceti letech z Miletína.
„Hledali jsme pro přehlídku venkovských divadel městečko, kde jsou aktivní divadelníci, krásné vybavené divadlo, nadšené publikum, kde jde dostatek ubytovacích kapacit i možnost strávit volné chvíle mezi představeními procházkami v přírodě nebo po městě,“ říká Martina Erbsová, ředitelka Centra uměleckých aktivit, které je hlavním pořadatelem festivalu. HROM do Police navíc podpořilo i město Police nad Metují.
Soutěžní přehlídky, pro kterou vybrali název sami divadelníci, se mohou zúčastnit soubory, které působí v obcích do 5 tisíc obyvatel. Mezi takové obce patří i Police nad Metují, jejíž Divadelní soubor Kolár se ale letošního festivalu nezúčastní. Přesto je ale důležitou součástí celé akce. Místní ansámbl se bude starat diváky a zázemí vytvoří i pro účinkující hostujících souborů.
„Hrom znamená akustický třesk. Něco, co je slyšet daleko po kraji. Doufáme, že naše přehlídka bude mít hlas jako hrom, najde si své pravidelné účastníky i věrné diváky. Přáli bychom si, aby se tu všichni cítili dobře a rádi se vraceli,“ vysvětluje dramaturgyně a produkční přehlídky Kateřina Fikejzová Prouzová.
Přehlídku, která je pro zúčastněné divadelníky možným postupovým článkem na Krakonošův divadelní podzim, zahájí v pátek 7. června v 16 hodin Divadlo Okrouhlice s rybářskou komedií Jak to vidí ryby z vody. DS Zdobničan z Vamberku pak v 19 hodin nabídne romantickou a duchařskou komedii Láska mezi nebem a zemí.
V sobotu 8. června v 10 hodin se děti se svými rodiči mohou těšit na bajku O oslovi v pruhovaném pyžamu v podání souboru Futeř Vlkánov. Ve 14 hodin pak naváže komedie plná jemného humoru, romantiky i vážnějšího zamyšlení Kouzelný duben v nastudování Nechanického ochotnického spolku. Večer od 19 hodin diváci uvidí DS J. K. Tyl Meziměstí a fraška o neuvěřitelném lháři a nevěrníkovi Dámský krejčí.
Divadlo s názvem Kdo se ptal z Březnice v neděli 9. června v 10 hodin zaujme detektivním příběhem Lord, láhev a zločin. Festival uzavře DS Lucerna Vilémovice se situační komedií z prostředí plastické chirurgie Uděláte mě to znova?
Jednotlivé výkony bude posuzovat odborná porota. V jejím čele stane režisér a ředitel Těšínského divadla Petr Kracik. Další lektorkou je Regina Szymiková, odbornice na jevištní mluvu, režisérka a pedagožka DAMU. Sestavu uzavírá režisér, herec a pedagog Josef Jan Kopecký. O představeních se bude debatovat v širším plénu. Vítězný soubor postoupí na národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim, který se koná ve Vysokém nad Jizerou.
Vstupenky jsou k dostání v předprodeji na webových stránkách www.pellyhodomy.cz a www.policko.cz, nebo také v informačních centrech v Polici nad Metují, Hronově a Náchodě.
Program:
Hrom do Police 2024–1. ročník přehlídky venkovských divadelních souborů
7.-9. 6. 2024 / Kolárovo divadlo v Polici nad Metují
pátek 7. června
16:00 / Divadlo Okrouhlice
J. Koloděj: Jak to vidí ryby z vody
Komedie pro tři rybáře a jednu obětavou manželku.
Délka představení: 55 minut, bez přestávky
19:00 / DS Zdobničan, Vamberk
P. Valentine: Láska mezi nebem a zemí
Romantická a dojemná duchařská komedie současné britské autorky.
Délka představení: 125 minut včetně přestávky
sobota 8. června
10:00 / Futeř Vlkánov
Š. Hak: O oslovi v pruhovaném pyžamu
Bajka pro malé i velké.
Délka představení: 30 minut, bez přestávky
14:00 / NOS – Nechanický ochotnický spolek
M. Barber: Kouzelný duben
Komedie plná jemného humoru, romantiky i vážnějšího zamyšlení.
Délka představení: 135 minut včetně přestávky
19:00 / DS J. K. Tyl Meziměstí
G. Feydeau: Dámský Krejčí
Fraška o neuvěřitelném lháři, který je ochotný pro zakrytí manželské nevěry udělat téměř cokoli.
Délka představení: 120 minut včetně přestávky
neděle 9. června
10:00 / Kdo se ptal, Březnice
Tomáš Adlof: Lord, láhev a zločin
Lord Henry byl nalezen mrtvý a policie přijíždí vyšetřit, co se vlastně stalo.
Délka představení: 60 minut, bez přestávky
13:00 / DS LUCERNA Vilémovice
L. Ruquier: Uděláte mně to znova?
Francouzská situační komedie, která si bere na mušku ožehavé téma plastické chirurgie.
Délka představení: 120 minut včetně přestávky
https://www.cuahk.cz/akce/prehlidka-venkovskeho-divadla-2024
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.