pondělí
1. června 2020
svátek slaví Laura
Sametová revoluce - náměstí Svobody, Brno
© Foto: archiv HaDivadlaHaDivadlo si připomíná třicáté výročí sametové revoluce

BRNO: První veřejné svědectví o událostech na Národní třídě si vyslechli diváci revue Rozrazil, se kterou HaDivadlo společně s Divadlem Husa na provázku (tehdy Divadlo na provázku) hostovalo v Praze v Junior klubu Na Chmelnici 17. listopadu 1989. V den listopadového výročí se letos obě divadla opět sejdou a oslaví třicet let od sametové revoluce v prostorách Divadla Husa na provázku. Společně s novým uskupením Terén (pod záštitou Centra experimentálního divadla) zvou Brňany k účasti na události Třicet. Horizontální oslava.

17.11.2019
16:00
Autor článku: 
TZ/ika

První veřejné svědectví o událostech na Národní třídě si vyslechli diváci revue Rozrazil, se kterou HaDivadlo společně s Divadlem Husa na provázku (tehdy Divadlo na provázku) hostovalo v Praze v Junior klubu Na Chmelnici 17. listopadu 1989. Publicistický formát scénického časopisu umožnil divadelníkům představení přerušit a konfrontovat tak diváky s aktuálním děním v ulicích na základě výpovědi brněnského studenta filosofie, Romana Ráčka. Ten přednesl autentické postřehy o nestandardním zásahu pohotovostních jednotek na Národní třídě v rámci interview vedeném Břetislavem Rychlíkem (HaDivadlo) a Petrem Oslzlým (Divadlo na provázku).

„Současně to předznamenalo stávku všech československých divadel, protože to byla zase dvě malá brněnská divadla (HaDivadlo a Divadlo na provázku), která hned druhý den, 18. listopadu, vstoupila do stávky jako první – už v 16 hodin. Za HaDivadlo jsme tehdy s Milošem Černouškem (Cyril Drozda) a Marianou Chmelařovou byli jako jediní Brňané přítomni založení Občanského fóra 19. listopadu v Činoherním klubu v Praze,“ poznamenává tehdejší člen HaDivadla, režisér Břetislav Rychlík. „Role HaDivadla a Divadla na provázku se poté projevila vůdčí úlohou během listopadových dnů v Brně. S Miroslavem Donutilem a nedávno zesnulým Františkem Derflerem jsme moderovali a řídili jako mluvčí všechna setkání na náměstí Svobody včetně generální stávky. Josef Kovalčuk, zakladatel HaDivadla, byl následně kooptován jako poslanec do České národní rady, kde sehrál klíčovou roli při tvorbě řady nových zákonů demokratického státu,“ doplňuje Rychlík.

V den listopadového výročí se letos obě divadla opět sejdou. 17. listopadu oslaví třicet let od sametové revoluce v prostorách Divadla Husa na provázku na Zelném trhu. Společně s novým uskupením Terén (pod záštitou Centra experimentálního divadla) zvou Brňany k účasti na události Třicet. Horizontální oslava. Osou této oslavy svobody se stane přesně třicet rozhovorů se třiceti osobnostmi. Témata těchto rozprav budou reflektovat nejen posledních třicet let demokracie, ale akcentovat i aktuální společenské dění a nálady. Cílem této oslavy je vytvořit v Brně místo pro setkání a společné rozjímání občanů nad minulostí, současností a vývojem společnosti do budoucna. Akce začíná v 16 hodin.

Zdroj: www.hadivadlo.cz

Mohlo by vás také zajímat...

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

PRAHA: Soutěž Jazzfruit pod festivalem Mladí ladí jazz, která už deset let vyhledává zajímavé a nadějné talenty v široké paletě jazzových i jiných stylů a žánrů, letos navzdory době vyhlásila speciální korona edici. Jedenáctý ročník soutěže již zná své finalisty, které vybrala odborná porota, v jejímž čele zasedají Lenka Dusilová, Matěj Ruppert a také jazzoví fanoušci. V hlasování, které probíhalo do pondělního večera, zvítězili u poroty kapely B/Y Organism, Point of Few a Jay Delver a diváci poslali do finále duo KI木. Finálové kolo proběhne v neděli 31. května od 18.00 hod. živě online nad pražskými střechami v centru Prahy.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
29.05.2020

ČR: V době, kdy muzea a galerie sčítají finanční ztráty způsobené epidemií COVID-19 a snaží se najít způsoby, jak za dosud nepředstavitelně ztížených podmínek přilákat návštěvníky, zveřejnila ČTK a po ní i další média informace ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu o závěrech z kontrolní akce Ochrana sbírek muzejní povahy ve vlastnictví České republiky. Od května do prosince 2019 kontroloři NKÚ prověřovali deset institucí, které spravují muzejní sbírky ve vlastnictví státu. Kolegium NKÚ schválilo výsledky šetření dne 9. března 2020. Tehdy byl ale hlavním tématem titulků koronavirus. Stručný souhrn výsledků kontroly NKÚ byl tak zveřejněn právě až 18. května na Mezinárodní den muzeí. A média, pro něž jsou předmětem zájmu zejména katastrofy a zločiny, po této zprávě s chutí sáhla. Ovšem v duchu současné žurnalistiky bez hlubší reflexe toho, co zpráva NKÚ obsahuje, anebo dokonce zkreslením informací v ní uvedených.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
28.05.2020

BROUMOV: Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví jubilejní 15. ročník. První polovina festivalu proběhne online v tradičním čase letních koncertů. Vybrané natáčení červencových koncertů zpřístupní pořadatelé i veřejnosti. Srpen již bude celý patřit živé hudbě. Festival nabídne několik novinek včetně open air koncertu nebo vydání faksimile dobového opisu klavírního partu Koncertu C dur Ludwiga van Beethovena z archivu broumovského kláštera.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
28.05.2020