úterý
7. července 2020
svátek slaví Bohuslava
Plakát k akci
© zdroj: http://www.muzeum-beroun.czGeologie pro celou rodinu

BEROUN: Zájemci o geologii si v Muzeu Českého krasu v Berouně přijdou na své v nejbližších dnech i během celých letních prázdnin. Vybrat si mohou hned ze čtyř nabídek, které je kromě muzejních expozic zavedou také do Koněpruských jeskyní, na naleziště fosilií, do Geoparku Barrandien a k pozůstatkům sopek na Berounsku.

od 12.07.2019 do 29.09.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Již tento pátek 12. července 2019 se uskuteční exkluzivní akce s názvem S geologem v muzeu, geoparku, jeskyni a na nalezišti zkamenělin. Celodenní program s muzejním geologem zahrnuje nejprve komentovanou prohlídku Geologicko-paleontologické expozice MČK a Geoparku Barrandien v Berouně. Sáhnete si na pozůstatky vulkánů a dno pradávného moře, zhlédnete krátká videa a dozvíte se vše o vzniku, hledání a zpracování krásných achátů. Poté bude následovat přesun do Koněpruských jeskyní, kde zájemce čeká netradiční prohlídka pod vedením geologa a edukátora Mgr. Pavla Bokra, která se bude lišit od klasických prohlídek nabízených Správou jeskyní. Posledním bodem programu bude hledání zkamenělin na nedalekém, velmi vydatném nalezišti. Každý si bude moci najít svoji vlastní zkamenělinu a odnést si ji na památku domů Muzejní geolog pomůže s hledáním a popisem nalezených vzorků.

Celý program je koncipován hravě a je vhodný i pro děti. Prostřednictvím hádanek a úkolů účastníci sami poznají pradávnou minulost Země. Předchozí rezervace na tel. 311 624 101 nutná. Doprava do Koněprus linkovým busem či vlastní. Netradiční prohlídka jeskyní se uskuteční pouze při dostatečném množství účastníků, jinak bude možnost zúčastnit se klasické prohlídky. Staré noviny na zabalení nalezených zkamenělin s sebou. Vstupné 100 Kč/plné, 50 Kč/snížené, 200 Kč/rodinné (nezahrnuje vstupné do jeskyní a dopravu). Doba trvání je 9 – 17 hod. Další termín konání programu je 6. srpen 2019.

Novinkou v nabídce Muzea Českého krasu je program Do světa pradávných sopek, který zahrnuje interaktivní vzdělávací program s tvořivou dílnou v budově muzea a geologické vycházky po okolí Berouna.

 

Vycházky s geologem za pozůstatky pradávných sopek

Vezměte rodinu či přátele a pojďte s námi na krátkou nenáročnou procházku plnou poznání. Seznámíte se s dramatickou geologickou minulost našeho regionu. Muzejní geolog vás vezeme do světa vyhaslých vulkánů a představí zajímavosti z geologického vývoje a místní pozůstatky sopečné činnosti.

14. 7. 2019 · Z Vráže do Svatého Jana pod Skalou (2,5 km)

Cestou půjdeme kolem skalek svatojanského vulkanického centra, na trase bude rovněž možnost sběru zkamenělin ze suti. Sraz v 14:30 na zastávce autobusu Vráž, rozc. k žel.st. (vyčkáme příjezdu autobusu z Králova Dvora – příjezd v 14:29).

4. 8. · 25. 8. a 29. 9. 2019 · Z Berouna údolím Berounky k sopečným skalám (1,5 km)

Půjdeme po cyklostezce podél Berounky směrem na Srbsko ke skalám vzniklým z podmořských sopek. Dotkneme se vychladlých láv i mořského dna plného zkamenělin. Sraz v 15:15 na parkovišti u začátku cyklostezky vedoucí od Berouna směrem na Srbsko (ulice Na Ovčíně).

1. 9. 2019 · Z Králova Dvora po mořském dně k počapelským sopkám (1,5 km)

Půjdeme po zkamenělém mořském dně k pozůstatkům sopečné činnosti „Na Skalku“ do Počapel. Sraz v 15:00 u Zahořanského stratotypu za tělocvičnou základní školy v Králově Dvoře (škola u ulice Jungmannova).

Vycházky vždy vedou nenáročným terénem a jsou obsahově vhodné i pro děti. Doba trvání vždy cca 2 hodiny.

Vstupné: plné 10, – Kč · snížené 5, – Kč · rodinné 20, – Kč.

 

Vzdělávací program s tvořivou dílnou pro děti Do světa pradávných sopek

13. 7. · 3. 8. · 31. 8. 2019 začátek vždy od 14:00

Pomocí videoprojekce se dětí dozví, co jsou to sopky, jak vznikají a že na Berounsku jich bylo mnoho. Poznají rizika a využití sopečné činnosti. Osahají si sopečné kameny a polodrahokamy, které vytvořily dávné sopky. V dětské tvořivé dílně si namalují a drcenou lávou ozdobí vlastní sopku. Zhlédnou také jednoduchý chemický pokus simulující sopečnou činnost.

Program pro děti od 6 let s doprovodem probíhá v Muzeu Českého krasu v Berouně, Husovo náměstí 87. Doba trvání cca 90 – 120 minut. Vstupné: plné 60, – Kč · snížené 30, – Kč · rodinné 120, – Kč.

Dospělým zájemcům o tuto tematiku doporučujeme navštívit komentované prohlídky výstavy Acháty a křemeny ve stejných dnech od 10:00. V rámci komentovaných prohlídek bude věnován výklad i zdejší sopečné činnosti.

Vzdělávací program a vycházky se konají s finanční podporou Ministerstva kultury ČR.

 

Komentovaná prohlídka výstavy: Acháty a křemeny - krása skrytá v kamenech

Nejkrásnější polodrahokamy z Berounska a Hořovicka s odborným komentářem kurátora výstavy Mgr. Pavla Bokra. Kameny – na první pohled chladné a neživé, přesto fascinující. I ony mají svůj příběh o vzniku, hledání a zpracování. Objevte dramatické okolnosti jejich zrodu z nitra bouřících sopek. Zjistěte, co obnáší jejich hledání a sběr v přírodě. Poznejte, jak se zdánlivě nehezké pozůstatky vulkanické činnosti změní rukou člověka v umělecká díla přírody.

Termín konání je sobota 13. července od 10 hod. Prohlídka je v ceně běžného vstupného do expozic a výstav - 40 Kč/plné, 20 Kč/snížené, 90 Kč/rodinné. Další termíny jsou 3. a 31. srpna 2019 ve stejný čas.

Více o programu Muzea Českého krasu naleznete na www.muzeum-beroun.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ, ČR: Čeští filmaři právě natáčejí celovečerní hraný snímek Hrana zlomu na pomezí hororu a thrilleru. V jedné z hlavních rolí se objeví mladá herecká hvězda Štěpán Kozub. Hrana zlomu je temnou příběhovou mozaikou, v níž je všechno jinak, než se na první pohled může zdát. Podle tvůrců má jít o projekt navýsost autorský a žánrově vyhraněný. Film vstoupí do českých kin na jaře 2021. Natáčí se i ve Zlínském kraji, a to v Rožnově pod Radhoštěm.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

ČR: Na Kavčích horách skončilo první kolo konkurzu do chystaného pokračování pořadu Peče celá země. Nejlepší amatérští pekaři a cukráři budou vybráni po letních prázdninách, natáčení druhé řady začne příští rok na jaře.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN: V souvislosti se zlepšením epidemiologické situace na Slezsku se česká vláda rozhodla v pondělí 29. června oodvolat kontroly na česko-polských hraničních přechodech na území Slezského vojvodství. Rozhodnutí o otevření hranic nabylo účinnosti o půlnoci z 29. na 30. června. Spontánním a symbolickým způsobem chtěli na tuto situaci zareagovat zástupci Euroregionu Těšínské Slezsko a spolku Člověk na hranici. Společně navrhli občanům účast na akci s názvem "Zhasneme hranici". 

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
06.07.2020

ČR: Každý pátek v jiném kraji a v jiném městě: Česká televize vyjíždí za diváky v novém projektu „Českem tam a zpět“. Dvouměsíční putování po republice s podtitulem „Víkend začíná s Českou televizí“, odstartuje v pátek 3. července v Karlových Varech. Návštěvníci nahlédnou do zákulisí přípravy zpravodajství, setkají se se známými tvářemi ČT a prostřednictvím pozvaných hostů do vysílání zpravodajské ČT24 lépe poznají i samotný region. Součástí každé zastávky bude také doprovodný program pro rodiny s dětmi. Divákům u televizních obrazovek nabídne ČT živé vstupy z navštívených míst, od Studia 6 až po večerní Události.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.07.2020