středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Vizuál k výstavě
© Zdroj: https://www.facebook.com/zenskyspolekcvGalerie Město vystaví díla indiána z ubytovny

CHOMUTOV: Chomutovská Galerie Město 27. listopadu od 18:00 hodin otevírá novou výstavu v podchodu kruhového objezdu v Palackého ulici. Představí práce umělce, malíře a indiána Ladislava Špontáka, který maluje krajinu převážně Krušných hor. Výstava je prodejní a má dobročinný charakter.

od 27.11.2021 do 19.12.2021
18:00
Autor článku: 
Tereza Dvořáková/ika

Díky podpoře města Chomutova Galerie město vedle vlakové stanice využívá také pro výstavní činnost vitríny v podchodu kruhového objezdu. Výstava tematicky navazuje na předešlou výstavu o rekultivované krajině a představuje krajinomalbu výtvarníka a indiána (jak o sobě někdy sám autor výstavy říká) Ladislava Špontáka. Vernisáž od 18:00 na kytaru hudebně doprovodí chomutovský hudebník Martin Jáchym.

Vstupné je zdarma. Výstava je prodejní a má dobročinný charakter. Získané finance půjdou na nákup barev malíři Ladislavu Špontákovi. Ten žije momentálně na ubytovně v Kadani. Přijďte podpořit malíře na vernisáž, nebo se jen tak projděte kolem. Třeba vás některá z krušnohorských krajin osloví.

Momentálně se snažíme drobnými aktivitami podpořit život v kruhovém objezdu. Město Chomutov nám vyšlo vstříc a poskytlo vitríny za účelem provozování galerie. Z díla Ladislava Špontáka jsme vybrali pouze akvarely a suchou křídu. Tyto techniky totiž umožňují autorovi zdůraznit barevnost přírody, do které se za malováním vydává. “ říká o aktuální výstavě Tereza Dvořáková, předsedkyně Ženského spolku, který galerii provozuje.

Když mě Tereza oslovila s tím, že by chtěla vybrat některé mé práce na výstavu v Chomutově, měl jsem velkou radost, že o mou tvorbu je stále zájem. Do přírody se snažím vycházet vždy na více dní, zde nejraději tvořím. Příroda má totiž pro mne tvar, barvu, ducha, kterého nelze definovat, uchopit ani se naučit. Osobně mám rád Krušné hory, ale objevuji krajiny i ve svém bezprostředním okolí,“ doplnil Ladislav Šponták, malíř.

Ladislav Šponták je malíř, který se narodil v Podkarpatské Rusi. Oba jeho dědové byli malíři. Ve čtyřech letech se s rodiči přestěhoval do Kadaně a za svůj život vystřídal mnoho zaměstnání – automechanik, obráběč kovů, zámečník, zaměstnanec čerpací stanice apod. Celý svůj život se ale věnoval výtvarné tvorbě, maluje, vytváří plastiky, koláže a rád čte. Sám o sobě říká, že 12 let žil v přírodě, ve které tvořil a do přírody se stále rád vrací. Momentálně bydlí na ubytovně, přesto nepřestává malovat. Výstava přiblíží jeho krajino tvorbu akvarelem a suchou křídou.

https://www.facebook.com/zenskyspolekcv

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

VYSOKÉ MÝTO: Na počátku roku 1901, přesně 22. ledna, se narodil ve Vysokém Mýtě Ota Vohryzek. Tatínek Max byl vysoké a mohutné postavy, maminka Hermína drobná, okatá a velmi půvabná. Na kraji města společnou silou provozovali obchod s železem a sedlačili. O dva roky později se narodila ještě mladší Anna. A celá rodina spokojeně žila v přízemním domě s průjezdem do dvora, na který navazovala dlouhá zahrada s ovocnými stromy.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
07.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2022