čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Pozvánka na Kuks
© Archiv pořadatele



Galerie loutek Jiřího Nachlingera v Kuksu určitě stojí za prožití

KUKS: Po loňském slavnostním otevření Galerie loutek Jiřího Nachlingera a zkušebním provozu se letos můžeme těšit na provoz plnohodnotný. A nejen to. Galerie loutek se rozšířila o další loutky trpaslíků a postav z Nového lesa a pro své návštěvníky připravila interaktivní audiovizuální projekt Theatrum mundi Kuks s podtitulem Braunova socha loutkou, jejíž autory jsou Veronika Poldauf Riedelbauchová, Jan Čtvrtník a Jiří Nachlinger. Vstupte do Divadla světa! Je to loutkový svět Braunových soch, je to svět šporkovských vášní, je to svět baroka, je to Váš svět! Projděte si panoptikum života v sedmi zastaveních a rozhodněte se, na které misce vah stojíte! Dobro či zlo, víra či kacířství, ráj nebo peklo? Memento mori! A pozor na Fitzli Putzliho!

Autor článku: 
Kateřina Bohadlová

Letní sezóna 2021 v Galerii loutek

Je-li loutka oživlým dřevem a barokní socha zkamenělým hereckým gestem, proč by nemohla ožít Braunova socha jako marioneta? A kde jinde než v Kuksu? (S. Bohadlo, 2018) 

Galerie loutek dále logicky nemohla skončit u pouhé prezentace exponátů, ale k naplnění vize a jména budovy Comoedien-Haus jsou na prázdniny zajištěna i loutková představení pro všechny generace.  Každou druhou sobotu od 15 hodin, počínaje 26. 6. 2021, budou vrata jedinečného divadelního prostoru vybudovaného z bývalé stodoly otevřená malým i velkým divákům. K vidění tak bude představení Přání na nitkách aneb Proč nemá Jeho Excelence milostivý pan hrabě František Antonín Špork sochu na Karlově mostě v Praze, vytvořené na zakázku přímo pro loutky galerijního ansámblu souborem Kolegium hraběte Šporka z Jaroměře. V neveselém příběhu o nenaplněné touze výtečného hraběte Šporka ožijí potulný šarlatán Nicolo Cantabella a intrikán Natan Hirschl z kabinetu kukských trpaslíků. Druhou sobotu 10. 7. 2021 se představí soubor Lokvar z Prahy s pohádkou Český Honza, která začíná na peci a končí královskou svatbou. Další sobotu 24. 7. vás bude očekávat pohádka O Palečkovi a Hrnečku vař! dle předlohy B. Němcové a K. J. Erbena v jedinečném podání Jarky Holasové. Na srpen 7. 8. 2021 je připraveno pražské Studio Damúza s Hodinou modrých slonů, hravý příběh Zuzanky s Tomášem v čase předvánočním. Posledním představením této sezóny bude v sobotu 21. 8. 2021 přehlídkami oceňovaný meotarový kousek Zmatek nad zmatek dle nepříliš známé předlohy Julese Verna – v podání Tomáše Hájka z Poniklé. Příběh vypráví o tak výjimečném projektu ctihodných inženýrů ze střeleckého Gun klubu, že se zdráháme o tomto plánu vůbec dopředu cokoliv prozradit. 

Theatrum mundi Kuks - Barokní socha loutkou

Audiovizuální projekt navazuje na expozici loutek Jiřího Nachlingera Braunova socha loutkou, která je od loňského roku k vidění v Galerii loutek Kuks. Tento projekt využívá specifické technologie binaurálního nahrávání zvuku, který připomíná 3D efekt. Zvuk je snímán prostorově pomocí speciálního mikrofonu ve tvaru lidské hlavy, čímž dokonale simuluje realitu. 

Technologie binaurálního nahrávání vám neopakovatelným způsobem přiblíží atmosféru, genia loci a jedinečnou sochařskou výzdobu barokních lázní Kuks v dobách největší slávy. Vezměte si sluchátka a propadněte iluzi prostoru a času! Jediná loutka se nepohne, a přece kolem vás ožije celý svět magického Kuksu!

Jedné prohlídky se budou moci zúčastnit vždy 4 návštěvníci a bude trvat přibližně 40 minut. Prohlídku tedy doporučujeme rezervovat. Prohlídka je vhodná pro děti od 10 let a není bezbariérová. Výstavu lze navštívit také bez využití audiovizuální technologie, kde potom není věková hranice omezená. I zde je však vhodné se dopředu rezervovat.

Galerie loutek v Comoedien-Hausu 

Galerie loutek Jiřího Nachlingera se nachází na severní straně od řeky Labe, ve vesnici Kuks, bývalých lázní Šporkových. Jedná se o stodolu vystavěnou v polovině 19. století a historicky patřící k venkovské usedlosti čp. 52. Tato stodola se na začátku 21. století stala divadlem a útočištěm souboru Geisslers Hofcomoedianten. Hrdě nese název Comoedien-Haus podle Sporckova činoherního divadla, jež mělo právě v roce 2002 své 300. výročí. Majitelem stodoly je prof. Stanislav Bohadlo, který je rovněž zakladatelem festivalu THEATRUM KUKS a otcem myšlenky Galerie loutek Jiřího Nachlingera. 

Díky podpoře státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj a Královéhradeckého kraje mohl vzniknout divadelní park s expozicí loutek v Kuksu, jejímž autorem je Jiří Nachlinger. Autor první loutky v Comoedien-Hausu Fitzli-Putzliho, ďábelského notáře podle Braunovy předlohy, který byl vytvořen v roce 2008 pro připravované absolventské představení režiséra Petra Haška. Jiří Nachlinger je řezbář a loutkářský technolog, pokračovatel čtvrté generace řezbářů ze šumavské samoty. Diplomová práce barokní divadelní skulptury Fitzli-Putzliho ho propojila s barokním Kuksem, F. A. Šporkem a především s muzikologem Stanislavem Bohadlem. Spojenými silami tak vznikl originální a unikátní cyklus postav inspirovaných barokem a tvorbou Matyáše Bernarda Brauna v Kuksu. Comoedien-Hausu dnes ukrývá více než 50 řezbovaných marionet a jeden divadelní barokní vůz Carro Commediale podle barokní italské předlohy.

Galerie pro vás bude mít otevřeno vždy od 11 h do 17 h každý pátek až neděli od června do září. Vstupné na Theatrum mundi Kuks činí 100 Kč, stejně jako na jednotlivá představení v rámci letní sezóny. Děti do 3 let mají vstup  zdarma a snížené vstupné 60 Kč platí pro mladší 10 let na Theatrum mundi Kuks a na prohlídku bez audiovizuální technologie.  Více informací hledejte na www.galerieloutekkuks.cz.

Galerie Nachlingerových loutek podle Brauna hrdě naplňuje závazek tzv. záchovných opatření vyplývající z patronátu UNESCO (2016) nad českou loutkářskou tradicí.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024