<p>SKUTEČ: Každý z ročníků festivalu slaví nějaké své poprvé. V případě XII. ročníku Tomáškovy a Novákovy hudební Skutče se oním poprvé stane opera ve francouzštině. Autorem Hoffmannových povídek, které festival ve Skutči 8. března zahájí, je totiž slavný mistr operet Jacques Offenbach. Návštěvníci se však nemusí obávat jazykové bariéry. Představení je vybaveno českými titulky.</p> <p>Fantastickou operu o pěti obrazech ve Skutči představí soubor opery Divadla F. X. Šaldy Liberec. „Opera byla nastudována pod vedením režiséra a současně scénografa Martina Otavy, který do června roku 2014 působil v Liberci na pozici ředitele. V létě jsme s ním již domlouvali uvedení Libuše plzeňskou operou, protože se ujal vedení Divadla J. K. Tyla,“ říká Lenka Frídlová z organizačního výboru skutečského festivalu. „Pan Otava má výjimečný cit pro výběr pěveckých rolí, ostatně je sám zpěvák. Jedinečné je však také hudební nastudování pod taktovkou dirigenta Martina Doubravského,“ dodává Lenka Frídlová.</p> <p>Jak název opery napovídá, je inspirována skutečnými povídkami, které byly nejprve zpracovány jako divadelní hra. Jacques Offenbach začal na opeře pracovat v roce 1873, ale bohužel zemřel před jejím úplným dokončením, bylo svěřeno skladateli Ernestu Guiradudovi. Až v druhé polovině 20. stolení zvítězily snahy o její uvádění v co nejoriginálnější podobě.</p> <p>Hoffmanovy povídky jsou jedním z nejuváděnějších titulů na světových jevištích, nejen pro znamenitost kompozice hudební, ale také pro svůj vnitřní příběh a brilantně vystavěné libreto.</p>
ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.
KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.
PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).
ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ