sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Ilustrační snímek
© Archiv pořadatele



Festival Za poklady Broumovska představil v Polici nad Metují polské interprety

POLICE NAD METUJÍ: Dvě stě padesát čtyři posluchačů si ve sváteční sobotu 6. července přišlo vyslechnout druhý koncert festivalu Za poklady Broumovska.  Ten se konal v polickém kostele Nanebevzetí Panny Marie pod záštitou Velvyslanectví Polské republiky v Praze.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

V horkém letním podvečeru měli návštěvníci možnost zaposlouchat se do českého a polského repertoáru v podání členů polských smyčcových orchestrů Inter>CAMERATA a Komorního orchestru Radom pod dirigentskou taktovkou Jana Jakuba Bokuna. Poprvé se letos na festivalu rozezněl  saxofon – v rukou polské saxofonistky Magdaleny Jakubske-Szymiec, v českých premiérách skladeb Łukasze Wośe. Na programu dále zaznělo Adagio pro smyčce Samuela Barbera a Sukova Serenáda pro smyčce. Saxofon dostane během léta prostor ještě dvakrát – spolu s akordeonem v Šonově, prostřednictvím rakouského Dua Aliada, a spolu s klarinetem v Teplicích nad Metují, v kostele Panny Marie Pomocné, během vystoupení sourozenců Bubregových, absolutních vítězů soutěže Concertino Praga.

„Druhý festivalový koncert byl mimořádný uvedením dvou českých premiér a přesahem do Polska, k našim sousedům. Koncert nahrával zkušený tým Českého rozhlasu Vltava, posluchači si tak budou moci koncert připomenout ze záznamu. Naše díky putují za našimi festivalovými návštěvníky, kteří tentokrát do festivalových kasiček přispěli dobrovolným vstupným ve výši 18444 korun,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Pozvánka na 3. koncert festivalu / 13. července, Martínkovice

Třetí festivalový koncert zavede posluchače do martínkovického kostela sv. Jiří a Martina, kde se představí vítězové Mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa 2019 Jan Schulmeister a francouzský klavírista Arthur Coatalen s následujícím programem:

 

Jan Schulmeister / Program:

Sergej Rachmaninov: Preludium op. 32 č. 10 h moll

Fryderyk Chopin: Preludia op. 28 č. 1 C dur, č. 3 G dur, č. 10 cis moll, č. 20 c moll

Franz Liszt: Uherská rapsodie č. 13
 

Arthur Coatalen / Program:

F. Liszt: Transcendenální etuda č. 2 a moll molto vivace 

J. Brahms: 6 Klavírních kusů op. 118

F. Chopin: Scherzo č. 4 E dur op. 54

Nad 14. ročníkem festivalu převzali záštitu: Ministerstvo kultury ČR, kardinál Dominik Duka OP a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj. Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing,  Kasper KOVO, Wikov a Z-Trade. Partnery festivalu jsou Královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, Rakouské kulturní fórum, Polské velvyslanectví v Praze,  P-Transport,  Petrof, Penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích.

Mediálními partnery 14. ročníku festivalu jsou Harmonie, Opera+, Klasikaplus.cz, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, PROPAMÁTKY, Týdeník Rozhlas, scéna.cz a Naše Broumovsko. Aktuální informace naleznou zájemci na webu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu.

 
 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024