pondělí
1. června 2020
svátek slaví Laura
Facebooková událost
© https://www.facebook.com/events/510071419925263/Festival Špork k tématu mecenášství

PRAHA: Neformální sympozium, tematická divadelní představení a koncert, to je Festival ŠPORK. Dvoudenní program je věnován tématu mecenášství od baroka po současnost. Jak vnímáme kulturní filantropii jednoho z nejvýznamnějších mecenášů českého baroka, hraběte Františka Antonína Šporka (1662 – 1738), a jaké jsou současné trendy v České republice i v zahraničí? Festival ŠPORK vytváří platformu pro mezioborová setkání a dialog lidí z řad laické i odborné veřejnosti a umělecké i neumělecké sféry.

od 15.02.2020 do 16.02.2020
Autor článku: 
TZ/ika

Sympozium nahlíží na fenomén mecenášství jak v historických, tak kulturně-společenských souvislostech. Přijďte si poslechnout uznávané odborníky i dnešní mecenáše a diskutovat o současných otázkách kulturní filantropie.

Kde: Divadlo VILA Štvanice

Umělecký program nabídne pořadatelský divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten a jako host Melusine Srovnal (viola da gamba).

Festival ŠPORK navazuje na předchozí tři ročníky úspěšných festivalů (Festival ANDREINI 2016 a 2018, Festival BRANDL 2019).

PROGRAM

So 15. 2. 2020
14:00 zahájení festivalu
moderuje prof. PhDr. Stanislav Bohadlo, CSc. (UHK)

14:00 ̶ 15:30 1. část sympozia: Prototyp barokního mecenáše
• prof. PhDr. Pavel Preiss, DrSc. (historik umění): Mecenáš F. A. Špork
• PhDr. Jan Štěpánek, Ph.D. (historik umění, editor a produkční): Barokní šlechta v roli podporovatelů umění
• Mgr. et Mgr. Pavel Beneš (Centrum baroka, Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánském Týnici): Výstava věnovaná barokní šlechtě a mecenátu

16:00 ̶ 17:30 2. část sympozia: Mecenášství jako znak kulturní společnosti
• Ing. René Levínský, Ph.D. (Státní fond kultury, radní): Jak by měl fungovat SFK?
• Ing. Jana Ledvinová (České centrum fundraisingu): Proč lidé dávají peníze?

19:00 Geisslers Hofcomoedianten: Jedem s medem! ̶ divadelní představení

20:30 Ctnosti a neřesti mecenáše F. A. Šporka - představení projektu Galerie loutek v Kuksu


Ne 16. 2. 2020
moderuje Ing. Jana Ledvinová (České centrum fundraisingu)

11: 00 ̶ 12:30 3. část sympozia: České mecenášství ve světovém kontextu a podoby mecenášství
• Prof PhDr. Jiří Pokorný, CSc. (PedF UK): Významní mecenáši českého umění
• Ing. Dagmar Goldmannová (Nadační fond Via Clarita): Filantropické poradenství, promyšlená a efektivní filantropie
• Mgr. Jakub Skřejpek (Bohemian Heritage Fund): Mecenášství jako výzva pro 21. století

pauza

13:00 ̶ 14:00
• PhDr. Karolína Matoušová Peštová (Mecenášský klub ND): Péče o dárce v oblasti kultury
• Mgr. Vojtěch Novotný (AK Čalfa Bartošík): Firemní politika dárcovství

15:00 Geisslers Hofcomoedianten: Malé příběhy velkého hraběte & Melusine Srovnal: Sólo pro hraběte Šporka


Sympozium je zdarma, jen je potřeba se registrovat ve formuláři zde: http://bit.ly/2R3gs4s
Vstupenky na obě představení si zakoupíte zde: http://bit.ly/2R224t1

www.geisslers.cz, www.theatrum-kuks.czwww.jihoceskedivadlo.cz, www.vilastvanice.cz

Mohlo by vás také zajímat...

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

PRAHA: Soutěž Jazzfruit pod festivalem Mladí ladí jazz, která už deset let vyhledává zajímavé a nadějné talenty v široké paletě jazzových i jiných stylů a žánrů, letos navzdory době vyhlásila speciální korona edici. Jedenáctý ročník soutěže již zná své finalisty, které vybrala odborná porota, v jejímž čele zasedají Lenka Dusilová, Matěj Ruppert a také jazzoví fanoušci. V hlasování, které probíhalo do pondělního večera, zvítězili u poroty kapely B/Y Organism, Point of Few a Jay Delver a diváci poslali do finále duo KI木. Finálové kolo proběhne v neděli 31. května od 18.00 hod. živě online nad pražskými střechami v centru Prahy.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
29.05.2020

ČR: V době, kdy muzea a galerie sčítají finanční ztráty způsobené epidemií COVID-19 a snaží se najít způsoby, jak za dosud nepředstavitelně ztížených podmínek přilákat návštěvníky, zveřejnila ČTK a po ní i další média informace ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu o závěrech z kontrolní akce Ochrana sbírek muzejní povahy ve vlastnictví České republiky. Od května do prosince 2019 kontroloři NKÚ prověřovali deset institucí, které spravují muzejní sbírky ve vlastnictví státu. Kolegium NKÚ schválilo výsledky šetření dne 9. března 2020. Tehdy byl ale hlavním tématem titulků koronavirus. Stručný souhrn výsledků kontroly NKÚ byl tak zveřejněn právě až 18. května na Mezinárodní den muzeí. A média, pro něž jsou předmětem zájmu zejména katastrofy a zločiny, po této zprávě s chutí sáhla. Ovšem v duchu současné žurnalistiky bez hlubší reflexe toho, co zpráva NKÚ obsahuje, anebo dokonce zkreslením informací v ní uvedených.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
28.05.2020

BROUMOV: Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví jubilejní 15. ročník. První polovina festivalu proběhne online v tradičním čase letních koncertů. Vybrané natáčení červencových koncertů zpřístupní pořadatelé i veřejnosti. Srpen již bude celý patřit živé hudbě. Festival nabídne několik novinek včetně open air koncertu nebo vydání faksimile dobového opisu klavírního partu Koncertu C dur Ludwiga van Beethovena z archivu broumovského kláštera.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
28.05.2020