úterý
18. ledna 2022
svátek slaví Vladislav
Ilustrační snímek
© Archiv pořadateleFestival sociálního umění myslí také na děti z azylových domů

PRAHA: Podle loňské analýzy společnosti Median bylo v Praze sečteno 194 dětí bez domova. Divadelní soubor CO ČUMIŠ se rozhodl v rámci festivalu sociálního umění Případ pro sociálku vol. 7 uspořádat Mikulášskou besídku pro děti ze třech azylových domů. Členky souboru, který se věnuje sociálním tématům kontinuálně, tak chtějí udělat o něco hezčí vzpomínky až sedmdesáti dětem ve věku 1-15 let. Mikulášská besídka proběhne 5. 12. od 14h, bez zapojení diváků to bude ale velmi náročný úkol!

od 01.12.2021 do 05.12.2021
Autor článku: 
Alena Julie Novotná

Jak mohou nejen divadelní fanoušci pomoci?

Nachystejte vlastní balíček se sladkostmi, ovocem nebo dalšími pochoutkami, které jste měli rádi jako malí a přineste ho v průběhu festivalu Případ pro sociálku vol. 7 do žižkovského divadla Venuše ve Švehlovce. Mezinárodní festival sociálního umění probíhá od 1. do 5. prosince. Tvůrci nepředstavují divákům sociální umění jako něco roztomilého, nad čím se máme dojímat, ale jako plnohodnotné vyjádření tvůrců, které od běžné společnosti dělí viditelné i neviditelné bariéry.

Divadlo Venuše ve Švehlovce bude hostit soubory ze Slovenska a Litvy, nebo brněnský soubor herců s Downovým syndromem. Děti budou hrát pomyslnou i reálnou hlavní roli také 4.12., kdy se divákům představí litevský soubor dospívajících, kteří uvedou vlastní inscenaci na motivy známého románu Pán much. Níže představujeme kompletní program festivalu.

Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3
Předprodej vstupenek v síti Goout: https://goout.net/en/pripad-pro-socialku-2021/szmskjs/1.12. Divadlo Aldente: Stand Up Down
Talk show s herci Divadla Aldente. Neobyčejné rozhovory o obyčejných věcech a za doprovodu kapely, moderuje Fillip Teller. V Divadle Aldente se potkávají mladí herci a autoři s Downovým syndromem a profesionální divadelníci bez handicapu.

2.12. RUN OPERUN/ Another dimension
Byli geniální, měli úspěch a zemřeli v nedůstojných podmínkách. Umělecký kolektiv RUN OPERUN uvede benefiční inscenovaný koncert skladatelů, kteří svůj život nezakončili v přepychu. Zazní nejznámější operní melodie v intimní atmosféře bez obleků, kravat a šampaňského.

3.12. Divadlo z pasáže: Lásky SHOCK (SK)
Jak herci Divadla z Pasáže vnímají svět, sami sebe, své pocity, tělo, svůj život? I oni se cítí sexy, naštvaní, vtipní, nepochopení, či neviditelní, i když jejich paradoxně na ulici slyšet nejvíce. Divadlo z Pasáže je profesionální komunitní divadlo, jako jediné svého druhu na Slovensku pracuje s lidmi s mentálním postižením. Působí již od roku 1995.

4. 12. Mr. Stagey : FEAR / STRACH (LT)
Čeho se bojíte v každodenním životě? Samoty, ztráty vlivu, změny? Nejlepší obrana je útok. Destrukce pramenící ze strachu je hlavní téma hry, která neviditelně spojuje různé charaktery - jak si povedou u jednoho stolu v hodovní síni? Inscenaci inspirovanou Pánem Much hrají teenageři a je určena pro mladé publikum. Představení v anglickém jazyce, vhodné od 13 let.

5. 12. CO ČUMIŠ: Mikulášská nadílka
Ženy s domovem i bez domova procházejí adventní Prahou, v čele průvodu sedí Mikuláš na kolečkovém křesle a za doprovodu andělů nese mandarinky dětem z azylových domů.

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022